Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Remuneratie administrator. Cand se retine contributia pentru accidente de munca?

19-Mai-2017
675

In analiza urmtoare, avem o societate care are administratorul angajat cu contract de munca si cu un contract de administrator. Vom vedea daca se retine contributia pentru accidente de munca si boli profesionale din contractul de administrator sau doar pentru contractul de munca 

Contributiile sociale datorate obligatoriu pentru remuneratia administratorului in baza contractului de mandat/administrare sunt:

1.Contributia de asigurari sociale (10,5% pentru contributia individuala si 15,8% pentru contributia datorata de angajator) in baza art. 139 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal;

2. Contributia de asigurari sociale de sanatate (5 5% pentru contributia individual si 5,2% pentru contributia datorata de angajator) in baza art. 157 alin. (1) lit. e) din Codul fiscal.

3. Contributia pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate datorata de angajator (0,85%) conform art. 195 lit. d) din Codul fiscal. Baza de calcul al contributiilor si impozitului o constituie remuneratia bruta inscrisa in contractul de mandat/administrare.

In ceea ce priveste contributia pentru accidente de munca si boli profesionale apreciem ca aceasta nu se datoreaza intrucat nu este prevazuta de Codul fiscal printre veniturile care intra in baza de calcul al acestei contributii. 

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Consilier Taxe si Impozite pentru Contabili 12 actualizari


Rezolvati rapid si perfect legal orice problema generata de noile reglementari ce modifica in Codul fiscal 4 argumente solide pentru a va abona la Consilier – Taxe si Impozite pentru Contabili 1 Evitati garantat orice greseala fiscala din contabilitate 2 Va rezolvati rapid toate problemele de fiscalitate 3 Salvati sume importante din...

Oferta Speciala
expira in 1 ora 59 min 59 sec

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Rodica Mantescu - Consilier juridic


 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Remuneratie administrator. Cand se retine contributia pentru accidente de munca?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii

Atentie contabili!

Modificari majore in Codul Fiscal 2018

Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Atentie, Contabili!

Modificari majore in Codul Fiscal 2018
Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016