Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Retur marfa 2015 si cota TVA aplicabila in 2017. Cum procedam?

02-Aug-2017
1536

In analiza urmatoare, societatea a livrat si facturat marfa (produse alimentare) unui client in luna aprilie 2015 cu TVA de 24%. Intrucat nu a vandut marfa integral, conform intelegerii, clientul a facut retur in luna octombrie 2015. Vom vedea daca factura de retur se face TVA 24% sau 9% avand in vedere ca de la 1 iunie TVA-ul la produse alimentare s-a redus de la 24 la 9%.

Pentru marfurile returnate furnizorul trebuie sa emita o factura de corectie/stornare prin utilizarea aceleiasi cote de TVA aplicate la momentul livrarii initiale a acelorasi bunuri. 

Din punctul de vedere al TVA, corectarea/stornarea unei facturi este echivalenta cu ajustarea bazei de impozitare a TVA, operatiune reglementata prin art. 287 "Ajustarea bazei de impozitare a TVA", lit. b) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal aplicabil din 2016 "Baza de impozitare se reduce in urmatoarele situatii:..... b) in cazul refuzurilor totale sau partiale privind cantitatea, calitatea ori preturile bunurilor livrate sau ale serviciilor prestate, precum si in cazul desfiintarii totale ori partiale a contractului pentru livrarea sau prestarea in cauza ca urmare a unui acord scris intre parti sau ca urmare a unei hotarari judecatoresti definitive/definitive si irevocabile, dupa caz, sau in urma unui arbitraj; ". Aceste prevederi trebuie coroborate cu cele de la pct. 32 alin. (3) din normele de aplicare ale art. 287 lit. b) prin care se reglementeaza in mod expres faptul ca restituirea bunului nu este echivalenta cu o livrare de bunuri efectuata de cumparator catre vanzatorul initial "In sensul art. 287 lit. a) si b) din Codul fiscal, desfiintarea unui contract reprezinta orice modalitate prin care partile renunta la contract de comun acord sau ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau a unui arbitraj. In cazul bunurilor, daca desfiintarea contractului presupune si restituirea bunurilor deja livrate, nu se considera ca are loc o noua livrare de la cumparator catre vanzatorul initial. .... ".

Deci, la ajustarea bazei de impozitare trebuie respectat acelasi regim de impozitare aplicat pentru livrarea initiala, aspect reglementat in mod expres prin art. 282 "Exigibilitatea pentru livrari de bunuri si prestari de servicii", alin. (9) "In cazul evenimentelor mentionate la art. 287, taxa este exigibila la data la care intervine oricare dintre evenimente, iar regimul de impozitare, cotele aplicabile si cursul de schimb valutar sunt aceleasi ca si ale operatiunii de baza care a generat aceste evenimente. "

Aceste prevederi trebuie coroborate cu cele de la pct. 25 alin. (2) din normele de aplicare ale art. 282 alin. (9) " (2) In aplicarea art. 282 alin. (9) din Codul fiscal, in cazul in care intervin evenimentele prevazute la art. 287 din Codul fiscal, ulterior datei la care se modifica cota de TVA si/sau regimul de impozitare, pentru ajustarea bazei de impozitare sunt aplicabile cota si regimul de impozitare ale operatiunii de baza care a generat aceste evenimente. Pentru operatiunile a caror baza impozabila este determinata in valuta, cursul de schimb valutar utilizat pentru ajustarea bazei de impozitare este acelasi ca al operatiunii de baza care a generat aceste evenimente, respectiv cursul de schimb valutar utilizat pentru determinarea bazei de impozitare a taxei pe valoarea adaugata pentru operatiunea de baza. ……. "


Deci, pentru returul bunurilor respective, furnizorul trebuie sa emita o factura, cu semnul minus, prin care aplica acelasi regim de taxare si aceiasi cota de TVA 24%, utilizata si la livrarea initiala a bunurilor respective, fara a utiliza cota redusa de 9%, chiar daca returul are loc dupa data de 1 iunie 2015.

Valoarea facturii de corectie se evidentiaza in jurnalul pentru vanzari cu semnul minus si se raporteaza, cu semnul minus, atat prin decontul de TVA cod 300, la randul 16 denumit "Regularizari taxa colectata", cat si prin declaratia informativa cod 394. 

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Amelia Dumitras - Consultant fiscal

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Retur marfa 2015 si cota TVA aplicabila in 2017. Cum procedam?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016