Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Societate aflata in stare de insolventa. Cum se plateste TVA-ul?

19-Apr-2018
4930

In analiza de mai jos, o firma aflata in stare de insolventa are de achitat catre un furnizor transe de sume restante din 2014.

Vom vedea cum se plateste TVA-ul in acest caz.

Iata raspunsul specialistului!

Conform prevederilor de la art. 2 alin. (1) lit. c) din OG nr. 23/2017 privind plata defalcata a TVA, cu modificarile si completarile ulterioare, au obligatia sa deschida si sa utilizeze cel putin un cont de TVA persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA potrivit art. 316 din Codul fiscal, pentru incasarea si plata TVA, care se afla sub incidenta legislatiei nationale privind procedurile de prevenire a insolventei si de insolventa.

>> ANAF organizeaza Registrul persoanelor care aplica plata defalcata a TVA.

Informatiile cuprinse in acest registru sunt publice potrivit legii si se afiseaza pe site-ul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, la adresa https://www.anaf.ro/RegPlataDefalcataTVA/.

La art. 3 alin. (3), (4) si (5) din aceeasi lege se prevede ca, persoanele inregistrate in scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal care aplica mecanismul plati defalcate a TVA au obligatia sa plateasca contravaloarea TVA aferente achizitiilor de bunuri si servicii din contul de TVA, cu exceptia operatiunilor efectuate cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar.

Pentru determinarea TVA care se plateste in contul de TVA al furnizorului/prestatorului, in cazul platii partiale a contravalorii livrarii de bunuri ori a prestarii de servicii, precum si in cazul platii unui avans, fiecare plata se considera ca include si TVA aferenta care se determina prin aplicarea procedeului sutei marite, respectiv 19 x 100/119, in cazul cotei standard, si 9 x 100/109 sau 5 x 100/105, in cazul cotelor reduse. Beneficiarii care platesc partial o factura in care sunt inscrise operatiuni supuse mai multor cote de TVA si/sau mai multor regimuri de impozitare sunt obligati sa aloce sumele platite cu prioritate pentru operatiunile supuse regimului normal de taxare, in ordinea descrescatoare a cotelor.

Prin exceptie, in cazul in care contractul/clientul mentioneaza ca suma va fi alocata unei anumite parti din factura, beneficiarul va aloca in acest sens suma platita.

Prevederile mai inainte mentionate nu se aplica:

a) in situatia in care plata nu se efectueaza direct de beneficiar catre furnizor/prestator;
b) in situatia in care plata se efectueaza in natura;
c) in situatia in care plata se efectueaza prin compensare;
d) in situatiile prevazute la art. 14 alin. (1) si art. 15 alin. (5);
e) in cazul finantarii acordate de institutiile de credit si institutiile financiare nebancare prin preluarea creantelor.

Prin urmare, plata facturii catre furnizorul respectiv se va face, astfel:

  • din contul curent valoare factura fara TVA;
  • din contul de TVA, valaorea TVA din factura.

 

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu, consultant fiscal, expert contabil si auditor financiar.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Societate aflata in stare de insolventa. Cum se plateste TVA-ul?":
Rating:

Nota: 3.75 din 4 voturi
Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021

Atentie contabili!

Legea privind combaterea Spalarii banilor a fost modificata!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

  • OUG 111/2021 prevede acordarea Somajului Tehnic. Cine NU poate beneficia de sprijinul financiar
    • De curand autoritatile au stabilit, prin OUG 111/2021, reintroducerea Somajului Tehnic- masura care prevede sprijin financiar pentru firmele afectate de criza generata de pandemia Covid-19. Anumite persoane NU pot beneficia insa de ajutor. Astfel, incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta si pana la 31 decembrie 2021, pentru perioada suspendarii temporare a contractului individual de munca, din initiativa angajatorului, indemnizatiile de care beneficiaza salariatii se...» citeste mai departe aici

  • Cand trebuie facuta evaluarea cladirilor
    • Societatea X a facut ultima evaluarea a cladirilor in decembrie 2018, cand ar trebui sa faca urmatoarea evaluare? Raspunsul expertului contabil Vera Constantin: Legea 296/2020 modifica art. 460 alin (6) din Codul fiscal, astfel ca este prevazuta efectuarea evaluarii cladirilor o data la 5 ani. Deoarece nu se precizeaza expres in legea data intrarii in vigoare a prevederilor art. I pct. 191-219, in urma analizarii prevederilor acestei legi se considera ca data intrarii in vigoare a acestor...» citeste mai departe aici

  • Masca a devenit obligatorie in toate spatiile publice inchise sau deschise. Persoane exceptate de la regula
    • In contextul cresterii cazurilor de Covid-19, a fost adoptata o noua lege care prevede obligativitatea purtarii mastii de protectie in toate spatiile publice inchise sau deschise. Totusi, exista si cateva exceptii de la regula. Conform Ordinului 2.282/2021, se instituie obligativitatea purtarii mastii de protectie, astfel incat sa acopere nasul si gura, in toate spatiile publice inchise si deschise, precum si la locul de munca si in mijloacele de transport in comun. Sunt exceptate de la masura...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2021 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Legea privind combaterea Spalarii banilor a fost modificata!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016