Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Split TVA. Ce obligatii avem la incasarea unei facturi cu scadenta la 60-90 zile?

07-Sep-2017
2984

Continuam seria de analize privind split TVA si stabilit daca pentru facturile emise si cu scadenta la 60-90 zile exista obligatia depunerii TVA in contul de TVA in termen de 7 zile la fel ca la incasarile cu numerar sau card. De asemenea, cand partenerul plateste TVA, stabilim daca obligatoriu va trebui incasat in contul de TVA desi s-a platit catre stat respectivul TVA.

Iata raspunsul specialistului:

Obligatia depunerii sau transferului de numerar in contul special de TVA, in termen de cel mult 7 zile lucratoare de la incasarea contravalorii livrarilor de bunuri/prestarilor de servicii, intervine doar pentru:

- TVA aferent incasarilor prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar;
- TVA care a fost platita de diversi beneficiari in alte conturi, decat contul distinct de TVA;
- TVA aferenta instrumentelor de plata emise anterior datei de 1 ianuarie 2018 si incasate dupa aceasta data.



De asemenea, persoana impozabila este obligata sa depuna in numerar sau sa vireze in contul de TVA propriu, in termen de cel mult 7 zile lucratoare de la incasarea contravalorii livrarilor de bunuri/prestarilor de servicii, diferenta intre: 
- TVA aferenta incasarilor in numerar;
- TVA aferenta platilor in numerar efectuate intr-o zi.

Persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA in regim normal conform art. 316 din Legea nr. 227/2015, echivalent al art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, este obligata sa vireze in contul de TVA propriu, in termen de maximum 7 zile lucratoare de la incasare, TVA aferenta facturilor emise: 

- fie inainte de data de 1 ianuarie 2018;
- fie inainte de data de la care aplica optional plata defalcata a TVA, incasate dupa aceasta data.

Deci, suma TVA colectata inscrisa intr-o factura nu se vireaza in contul special de TVA, daca nu a fost incasata de la client/beneficiar. In contul special se vireaza sau se depune doar suma TVA aferenta incasarilor efectuate.

Acest cont trebuie comunicat de catre furnizor/prestator si clientilor/beneficiarilor sai. Neindeplinirea acestei obligatii de comunicare reprezinta contraventie care se sanctioneaza cu amenda rezultata din aplicarea unei penalitati de 0,06% pe zi, incepand cu ziua in care trebuie virata/depusa suma pana la data virarii/depunerii acesteia in contul de TVA, dar nu mai mult de 30 de zile de la data la care a intervenit obligatia de virare/depunere a sumelor;

La implinirea termenului de scadenta de 60-90 zile, clientul va avea obligatia sa vireze, in contului special de TVA al furnizorului/prestatorului, suma TVA inscrisa in factura primita, iar in contul curent al acestuia, baza de impozitare a TVA din factura. Astfel, pentru o singura factura, clientul va efectua doua plati fractionate/defalcate, in doua conturi distincte ale furnizorului/prestatorului. 

Prin intrebarea formulata nu ati precizat daca societatea pe care o reprezentati este in sistemul TVA la incasare, astfel incat sa fie obligata sa vireze bugetului de stat doar suma TVA de plata raportata prin decontul de TVA cod 300, aferenta facturilor emise si incasate. In situatia in care nu este inscrisa in acest sistem, inseamna ca trebuie sa vireze bugetului de stat suma TVA de plata rezultata din decontul de TVA cod 300, chiar daca valoarea facturilor emise nu a fost incasata.

Astfel, prin introducerea mecanismului TVA defalcata nu au intervenit modificari in ceea ce priveste modalitatea de stabilire a sumei TVA de plata sau de rambursat prin decontul de TVA cod 300. Virarea la buget a sumei TVA de plata din decontul de TVA cod 300 intocmit de catre furnizor/prestator s-a efectuat si anterior introducerii mecanismului TVA defalcata, chiar daca suma TVA colectata nu a fost incasata de la client. Deci, si dupa introducerea obligatorie a acestui mecanism, nu vor interveni modificari cu privire la blocarea sau deblocarea sumelor respective pentru furnizor. Practic, incasarea unei facturi cu scadenta de 60-90 zile, reprezinta, in fapt, un credit comercial acordat in mod tacit de catre furnizor clientului sau, caz in care suma TVA
datorata bugetului de stat nu trebuie afectata. 

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Amelia Dumitras - Consultant fiscal


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Votati articolul "Split TVA. Ce obligatii avem la incasarea unei facturi cu scadenta la 60-90 zile?":
Rating:

Nota: 1.83 din 3 voturi
Urmareste-ne pe Google News
NOUTATILE din CODUL FISCAL aduse de Legea 296/2023 – lista completa + data intrarii in vigoare –

Atentie contabili!

Atentie, contabili!
Modificari importante in Codul fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
NOUTATILE din CODUL FISCAL aduse de Legea 296/2023 – lista completa + data intrarii in vigoare –


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016







Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

  • D208, modificata prin Ordinul 253/2024. Ce schimbari au fost aduse formularului

    • ANAF aduce in atentia contribuabililor modificarile aduse formularului 208 „Declaratie informativa privind impozitul pe veniturile din transferul proprietatilor imobiliare din patrimoniul personal". Formularul 208 “Declaratie informativa privind impozitul pe veniturile din transferul proprietatilor imobiliare din patrimoniul personal" reglementat de O.P.A.N.A.F. nr. 253/2024 se utilizeaza pentru declararea informatiilor privind tranzactiile de proprietati imobiliare din patrimonial...» citeste mai departe aici

  • Depunere D212 in 2024. La ce salariu se raporteaza PFA-urile pentru stabilirea CAS si CASS aferente veniturilor din 2023?

    • In cazul unui PFA infiintat in 2023 sau un PFA care nu a estimat venituri pe 2023, cand depune Declaratia Unica cu realizatul lui 2023, ce salariu foloseste in vederea calcularii CAS si CASS, 3.000 sau 3.300 lei? Multumesc. Declarare CAS si CASS in D212 in cazul PFA – raspunsul specialistului: Potrivit art. LXI alin. (1) din OUG nr. 115/2023 privind unele masuri fiscal-bugetare in domeniul cheltuielilor publice, pentru consolidare fiscala, combaterea evaziunii...» citeste mai departe aici

  • Proiect: Reducerea impozitelor pe terenuri si cladiri pentru donatorii de sange

    • Conform unei Propuneri Legislative care a si fost adoptata recent de Senat, se vor aplica reduceri ale impozitelor pe terenuri si cladiri pentru cetatenii care doneaza sange de cel putin trei ori intr-un an. Reducerile vor fi hotarate de catre consiliile locale si se vor putea cumula cu bonificatia de 10%. Reducerea impozitelor pe terenuri si cladiri pentru donatorii de sange Consiliile locale pot hotari acordarea unei reduceri procentuale a impozitului pe cladiri si terenuri pentru persoanele...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2024 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Atentie, contabili!
Modificari importante in Codul fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

NOUTATILE din CODUL FISCAL aduse de Legea 296/2023 – lista completa + data intrarii in vigoare –

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016