Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Studiu de caz: Cesiune parti sociale. Cum se impoziteaza veniturile nerezidentilor si care sunt declaratiile obligatorii?

12-Nov-2015
3161

Analiza noastra de azi, cat se poate de cuprinzatoare, aduce in prim-plan o societate din Romania care are in structura asociatilor o societate rezidenta in Cipru care detine 50% din partile sociale si o societate comerciala din Romania care detine, de asemenea, 50% din partile sociale.

Societatea rezidenta in Cipru urmeaza sa cesioneze partile sociale detinute catre al doilea asociat (societatea comerciala din Romania). Valoarea de vanzare a partilor sociale este mai mare decat valoarea nominala a acestora si, prin urmare, societatea din Cipru va realiza un profit (castig de capital).

Societatea din Cipru va prezenta certificat de rezidenta fiscala eliberat de autoritatile din Cipru. Impunerea se va efectua in Cipru conform prevederilor conventiei de evitare a dublei impuneri incheiata intre Romania si Cipru.

Iata care sunt intrebarile:

Ce obligatii declarative are societate comerciala din Romania in calitate de cesionar? Ce obligatii declarative are societatea din Cipru in calitate de cedent?

Societatea din Cipru are obligatia de a se inregistra in Romania chiar daca potrivit Conventiei de evitare a dublei impuneri incheiata intre Romania si Cipru impunerea se va efectua in Cipru? Societatea din Cipru are obligatia de a se inregistra in Romania si care este organul fiscal competent la care trebuie sa se inregistreze?

In ceea ce priveste impozitarea veniturilor realizate de catre persoana juridica nerezidenta urmeaza a fi avute in vedere prevederile art. 115 alin. 2 lit. b) din Codul fiscal potrivit carora veniturile unei persoane juridice straine obtinute din transferul titlurilor de participare detinute intr-o persoana juridica romana sunt supuse impozitului pe profit reglementat in cadrul Titlului II din Codul fiscal. Astfel, potrivit art. 30. alin.(1) din Codul fiscal persoanele juridice straine care obtin venituri din proprietati imobiliare situate in Romania sau din vanzarea-cesionarea titlurilor de participare detinute la o persoana juridica romana au obligatia de a plati impozit pe profit pentru profitul impozabil aferent acestor venituri.

In acelasi timp, potrivit alin. (3) al aceluiasi articol orice persoana juridica straina care obtine venituri din vanzarea-cesionarea titlurilor de participare detinute la o persoana juridica romana are obligatia de a declara si plati impozit pe profit, potrivit art. 34 si 35 din Codul fiscal determinat in conditiile art. 19 si urmatoarele din acest act normativ. Art. 30 statueaza posibilitatea desemnarii un imputernicit pentru a indeplini aceste obligatii. Art. 18 din Codul de procedura fiscala stabileste conditiile de desemnare fiind reglementata la alin. (4) obligatia contribuabilului fara domiciliu fiscal in Romania, care are obligatia de a depune declaratii la organele fiscale sa desemneze un imputernicit, cu domiciliul fiscal in Romania, care sa indeplineasca, in numele si din averea contribuabilului, obligatiile acestuia din urma fata de organul fiscal.

In ceea ce priveste obligatia de plata si de declarare initiala a impozitului, in conformitate cu prevederile art. 30 alin. (4) din Codul fiscal, aceasta revine cesionarului atunci cand cesionarul este o persoana juridica romana, cum este cazul in situatia analizata, urmand ca persoana juridica straina sa declare si sa plateasca impozit pe profit la nivel anual potrivit art. 35 din Codul fiscal.

Clarificatoare, in cazul in speta sunt si prevederile pct. 89 indice 2 din Normele metodologice de aplicare a art. 30. Potrivit acestora in situatia in care platitorul de venit este o persoana juridica romana acesta are obligatia declararii si platii impozitului pe profit in numele persoanei juridice straine care realizeaza veniturile. In acelasi timp, persoana juridica straina care realizeaza veniturile din cesionarea titlurilor de participare declara si plateste impozit pe profit, potrivit art. 35 din Codul fiscal, luand in calcul atat impozitul pe profit retinut de catre cumparatorul, persoana juridica romana in conditiile de mai sus.

Desigur ca, prezentand certificatul de rezidenta fiscala va fi facuta aplicabila Conventia pentru evitarea dublei impuneri ratificata prin Decretul nr. 261/1982. Potrivit art. 14 pct. 4 veniturile din cesiunea perticipatiilor vor fi impuse doar in statul de rezidenta al cedentului respective Cipru.

In conditiile prezentarii certificatului de rezidenta fiscala societatea cesionara nu are obligatii declarative si de plata, dupa cum nici cea cedenta nu are astfel de obligatii deoarece venitul realizat nu face obiectul impunerii in Romania, astfel ca nu exista obligatia de inregistrare fiscala potrivit art. 72 din Codul de procedura fiscala.

In ipoteza in care nu este prezentat certificatul de rezidenta fiscala competenta in ceea ce priveste indeplinirea obligatiilor de inregistrare, declarative si de plata revine organului fiscal in a carui raza teritoriala se afla societatea a carei parti sociale sunt transferate, conform OMFP nr. 2157/2006 cu modificarile si completarile ulterioare. Intr-o astfel de ipoteza ar exista si obligatia de inregistrare fiscala in conformitate cu prevederile art. 72 din Codul de procedura fiscala la acelasi organ fiscal.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Justinian Cucu - Jurist si expert in proceduri fiscale

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Studiu de caz: Cesiune parti sociale. Cum se impoziteaza veniturile nerezidentilor si care sunt declaratiile obligatorii?":
Rating:

Nota: 4.75 din 2 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • OFICIAL: Noua procedura de inregistrare a contractele de chirie in 2020!
    • Noua procedura de inregistrare a Contractelor de inchiriere la organele fiscale a fost, in sfarsit, publicata in Monitorul Oficial! Astfel, contractele pot fi din nou inscrise la ANAF, inclusiv online. Desi luand in considerare modificarile Normelor Codului Fiscal din prima parte a anului 2018 rezulta ca nu mai este necesara inregistrarea contractelor la ANAF, cu doua luni inainte de finalul lui 2018, ANAF-ul a pregatit un nou Ordin pentru stabilirea unei noi proceduri de inregistrare a...» citeste mai departe aici

  • Certificatul de atestare fiscala in 2020: Procedura de eliberare a certificatului, MODIFICATA
    • UPDATE 27 noiembrie 2019 Ordinul nr. 3008/2019 care prevede modificarea procedurii de eliberare a certificatului de atestare fiscala a fost publicat in Monitorul Oficial nr. 945 din 26 noiembrie 2019. Prevederile actului normativ intra in vigoare in termen de 30 de zile de la data publicarii in Monitorul Oficial, mai exact acestea se vor aplica incepand cu data de 26 decembrie a.c. Proiectul de Ordin fusese pus in dezbatere publica pe site-ul ANAF la inceputul lunii noiembrie si prevedea...» citeste mai departe aici

  • Tichete cadou acordate de colaboratori. Declaratia Unica administrator SRL
    • Administratorul unei firme primeste in anul 2018 tichete cadou care depasesc valoarea de 24.960. Tichetele cadou sunt declarate de catre colaboratori pe CNP-ul administratorului si i se retine impozitul aferent de catre acestia. Administratorul ar fi avut obligatia sa declare aceste venituri in declaratia unica pentru a plati sanatatea? Daca da, la ce venituri ar trebui incadrate in declaratia unica. Va multumesc anticipat. Raspunsul specialistului Tichetele cadou acordate administratorului de...» citeste mai departe aici

  • Inregistrarea cu intarziere a unor facturi. Cum se va evidentia in contabilitate diferenta de TVA?
    • In urma punctarii fisei cu un furnizor, s-a constatat omiterea inregistrarii unei facturi de la furnizor in valoare de 332.51 lei (cu TVA), factura emisa in anul 2016, cota de TVA fiind de 20%. Avand in vedere ca nu este o valoare foarte mare, poate fi inregistrata in luna curenta? Cum se va evidentia in contabilitate diferenta de TVA? In cazul mentionat, specialistul nostru spune ca se poate asimila cu o eroare contabila, avand in vedere prevederile de la pct. 66 din Reglementarile contabile,...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016