Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Suspendare indemnizatie crestere copil pentru realizare de venituri. Reluarea platii

02-Sep-2019
1744

Specialistul nostru va raspunde in studiul de caz propus astazi intrebarilor formulate in urmatoarea situatie: 

O angajata are contractul de munca suspendat pe durata concediului de ingrijire copil pana la 2 ani.

In baza unei colaborari mai vechi, este invitata sa participe pe o perioada de o saptamana, in mod individual, nu prin angajatorul la care are locul de munca, in baza unui contract de colaborare incheiat cu Comisia Europeana, la evaluarea unor proiecte europene.

Pentru aceasta deplasare i se deconteaza cheltuielile de deplasare, diurna si o suma fixa pe zi pentru activitatea desfasurata (se declara in declaratia unica, la venituri realizate in strainatate). Suma incasata (fara cheltuieli de transport si diurna depaseste nivelul de 6250 lei).

Intrebarea este cum trebuie procedat in legatura cu indemnizatia de crestere copil, daca trebuie facuta cerere de suspendare a acordarii acesteia pe in luna in care se obtine venitul, sau trebuie sa suspende indemnizatia tot anul? Va multumesc!

Raspunsul specialistului

Conform art. 16 alin. (2) lit. i) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor dreptul la indemnizatiile prevazute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 si art. 9 alin. (4) si (5) se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care: 

i) beneficiarul realizeaza venituri supuse impozitului si copilul nu a implinit varsta de 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap; 

Prin exceptie, conform art. 16 alin. (3) lit. c) din acelasi act normativ, plata indemnizatiei nu se suspenda daca beneficiarul realizeaza, in decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfasurarea efectiva a unei activitati in perioada de concediu, al caror nivel net nu depaseste de 5 ori cuantumul minim al indemnizatiei stabilit la art. 2 alin. (2).

Art. 19 alin. (3) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor stabileste ca, reluarea platii drepturilor suspendate in situatiile prevazute la art. 16 alin. (2) si art. 17 alin. (2) si (3) se face la cerere, dupa cum urmeaza: 

a) incepand cu ziua urmatoare pentru situatiile prevazute la art. 16 alin. (2) lit. i) si art. 17 alin. (3), daca cererea a fost depusa in termen de 60 de zile de la acea data; 

Conform alin. (1) al aceluiasi articol, beneficiarul drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta este obligat sa comunice in scris primariei orice modificare intervenita in situatia sa, de natura sa determine incetarea sau suspendarea platii drepturilor, in termen de 15 zile lucratoare de la aparitia acesteia. 

In consecinta, persoana in cauza trebuie sa anunte primaria in termen de 15 zile lucratoare de la data obtinerii sumei care depaseste 6.250 de lei. Ulterior, in luna in care nu mai realizeaza venituri supuse impozitului, persoana in cauza poate solicita reluarea platii indemnizatiei. 

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Suspendare indemnizatie crestere copil pentru realizare de venituri. Reluarea platii":
Rating:

Nota: 4.21 din 7 voturi
Codul Fiscal - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2020​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Inregistrarea cu intarziere a unor facturi. Cum se va evidentia in contabilitate diferenta de TVA?
    • In urma punctarii fisei cu un furnizor, s-a constatat omiterea inregistrarii unei facturi de la furnizor in valoare de 332.51 lei (cu TVA), factura emisa in anul 2016, cota de TVA fiind de 20%. Avand in vedere ca nu este o valoare foarte mare, poate fi inregistrata in luna curenta? Cum se va evidentia in contabilitate diferenta de TVA? In cazul mentionat, specialistul nostru spune ca se poate asimila cu o eroare contabila, avand in vedere prevederile de la pct. 66 din Reglementarile contabile,...» citeste mai departe aici

  • GHID ANAF privind inspectia fiscala: Verificarea evidentelor fiscale si contabile
    • Agentia Nationala de Administrare Fiscala pune la dispozitia contribuabililor un ghid complet privind inspectia fiscala, iar astazi ne vom opri asupra unor aspecte precizate in aceasta lucrare stufoasa. Asadar, vom vorbi despre verificarea evidentelor fiscale si contabile, despre obligatia contribuabilului de a conduce evidentele fiscale si regulile privind conducerea evidentelor contabile si fiscale, dar si despre prezentarea de inscrisuri. VERIFICAREA EVIDENTELOR FISCALE SI CONTABILE...» citeste mai departe aici

  • Declararea veniturilor de natura salariala
    • O societate are un contract cu o persoana fizica romana care a pus la dispozitie A1 de rezidenta in NL. Lunar pentru serviciile prestate (venituri de natura salariala de la un platitor de venituri din Romania) se face oprire la sursa 10% impozit pe venitul nerezidentilor si se declara suma in D100. Tinand cont de noile prevederi legat de D112 din MO 794 din 01.10.2019 trebuie sa schimbata modalitatea de declarare din D100 in D112? Daca da, incepand cu ce luna trebuie facuta...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2020 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2020​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016