Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Transfer bunuri. Operatiune asimilata unei livrari intracomunitare de bunuri. Care sunt implicatiile TVA?

04-Iul-2016
2577

Tinem cont prin cele ce urmeaza de obligatiile declarative care insotesc un trasnfer de bunuri. Astfel, o fima de constructii (subantreprenor) cumpara materiale din Romania si le transporta intr-un alt stat membru UE in vederea construirii unui imobil. Vom stabili daca TVA-ul aferent achizitiilor de materiale se poate deduce in Romania, precum si daca materialele vor trebui declarate in D390 dat fiind faptul ca factura se face pe constructia finala si nu pentru materialele folosite.

In prima etapa, pentru materialele expediate de pe teritoriul Romaniei, firma din Romania efectueaza un transfer de bunuri, de exemplu, in Ungaria, operatiunea fiind considerata in Romania drept operatiune asimilata unei livrari intracomunitare de bunuri, scutita de TVA in Romania conform prevederilor art. 294 alin. (2) lit. a). Pentru aceasta livrare, firma din Romania emite o autofactura.

Avand in vedere faptul ca in Ungaria, firma din Romania efectueaza o achizitie intracomunitara de bunuri, impozabila in Ungaria, consider ca firma din Romania trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA in Ungaria, similar prevederilor art. 316 " Inregistrarea persoanelor impozabile in scopuri de TVA", alin. (6) lit. b) din Codul fiscal aplicabil in Romania, armonizat cu prevederile Directivei CEE nr. 112/2006 privind sistemul comun al taxei pe valoarea adaugata "Va solicita inregistrarea in scopuri de TVA conform acestui articol, inainte de realizarea operatiunilor, persoana impozabila nestabilita in Romania si neinregistrata in scopuri de TVA in Romania, care intentioneaza:
a) sa efectueze o achizitie intracomunitara de bunuri pentru care este obligata la plata taxei conform art. 308; sau
b) sa efectueze o livrare intracomunitara de bunuri scutita de taxa. "

Astfel, in a doua etapa, firma din Romania efectueaza o achizitie intracomunitara de bunuri impozabila in Ungaria pentru care datoreaza TVA in Ungaria. Inregistrarea in scopuri de TVA in Ungaria trebuie efectuata inainte de realizarea operatiunii asimilate achizitiei intracomunitare de bunuri. Inregistrarea TVA in Ungaria poate fi efectuata direct sau prin reprezentant fiscal desemnat in Ungaria. Valoarea achizitiei intracomunitare de bunuri trebuie raportata fiscal autoritatii fiscale din Ungaria , printr-un formular similar decontului de TVA cod 300 din Romania.

In Romania, operatiunea efectuata in prima etapa, asimilata livrarii intracomunitare de bunuri constand in expedierea bunurilor din Romania, in Ungaria, se raporteaza atat prin decontul de TVA cod 300, la randul 1 "Livrari intracomunitare de bunuri, scutite conform art. 294 alin. (2) lit. a) si d) din Codul fiscal", cat si prin declaratia recapitulativa cod 390 VIES, la cumparator fiind raportata firma din Romania, inregistrata TVA in Ungaria, care efectueaza o operatiune asimilata unei achizitii intracomunitare de bunuri.

In a treia etapa, constructorul din Romania efectueaza un serviciu legat direct de un bun imobil, considerat neimpozabil in Romania deoarece sunt aplicabile prevederile exceptiei de la art. 278 alin. (4) lit. a) conform careia locul prestarii este considerat a fi locul unde este situat bunul imobil respectiv, adica in Ungaria.

In situatia in care pentru aceasta operatiune firma din Romania nu este obligata sa se inregistreze in scopuri de TVA in Ungaria printr-un sediu fix sau printr-un sediu permanent astfel incat sa plateasca TVA autoritatii fiscale din Ungaria, serviciile legate de acel bun imobil sunt neimpozabile in Romania. Valoarea acestor servicii, neimpozabile in Romania, facturate pe numele beneficiarului din Ungaria, se evidentiaza in jurnalul pentru vanzari si se raporteaza doar prin decontul de TVA cod 300, la randul 3 "Livrari de bunuri sau prestari de servicii pentru care locul livrarii/locul prestarii este in afara Romaniei (in UE sau in afara UE), precum si livrari intracomunitare de bunuri, scutite conform art. 294 alin. (2) lit. b) si c) din Codul fiscal, ………" , dar fara report la randul 3.1 deoarece operatiunea nu este o prestare intracomunitara de servicii pentru care se aplica prevederile regulii generale de taxare de la art. 278 alin. (2).

Valoarea acestui serviciu care include si valoarea materialelor transferate in Ungaria nu se raporteaza prin declaratia cod 390 VIES, chiar daca beneficiarul constructiei din Ungaria este persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA in Ungaria. In acest context, trebuie retinut faptul ca, prin declaratia cod 390 VIES, se raporteaza doar valoarea operatiunilor intracomunitare cu bunuri si servicii. In situatia in care pentru lucrarile de construire constructorul din Romania este obligat sa se inregistreze in scopuri de TVA in Ungaria, valoarea serviciilor care urmeaza a fi prestate nu se va mai raporta prin decontul de TVA cod 300 din Romania, ci printr-un decont de TVA similar decontului cod 300.

Pentru bunurile expediate pe teritoriul Ungariei, constructorul din Romania isi poate exercita dreptul de deducere a sumei TVA deductibile inscrise in factura furnizorului de materiale, fiind aplicabile prevederile art. 297 alin. (4), lit. b) "Orice persoana impozabila are dreptul sa deduca taxa aferenta achizitiilor, daca acestea sunt destinate utilizarii in folosul urmatoarelor operatiuni:

a) operatiuni taxabile;
b) operatiuni rezultate din activitati economice pentru care locul livrarii/prestarii se considera ca fiind in strainatate, daca taxa ar fi deductibila, in cazul in care aceste operatiuni ar fi fost realizate in Romania; "

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Georgeta Serban Matei - Consultant fiscal si expert contabil

 

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Transfer bunuri. Operatiune asimilata unei livrari intracomunitare de bunuri. Care sunt implicatiile TVA?":
Rating:

Nota: 5 din 3 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Declaratia Unica 2019 - ANAF a publicat PDF-ul inteligent
    • Incepand din 2019, Declaratia Unica - privind impozitul pe venit si contributiile sociale datorate de persoanele fizice - nu va mai putea fi depusa decat in format PDF inteligent, potrivit Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF). Fisierul poate fi descarcat de pe portalul ANAF. Declaratia Unica privind impozitul pe venit si contributiile sociale datorate de persoanele fizice se depune doar in format PDF inteligent (fisierul descarcat de pe portalul ANAF), completat si...» citeste mai departe aici

  • Completare si depunere D107 pentru sponsorizarea altor entitati
    • Unul dintre specialistii nostri va raspunde in materialul propus astazi intrebarilor formulate de o societate platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor, care a efectuat sponsorizari in cursul anului 2018, potrivit prevederilor Legii nr. 32/1994, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru susinerea entitatilor nonprofit si a unitatilor de cult. Totusi, entitatile sponsorizate nu au facut dovada ca sunt furnizori de servicii sociale acreditate cu cel putin un serviciu...» citeste mai departe aici

  • Derogari de la prevederile Codului fiscal - analiza zilei cu Irina Dumitrescu
    • Prin Legea nr. 21/2019 publicata in M.Of. nr. 29 din 10 ianuarie 2019 s-au adus modificari si completari Legii cooperatiei agricole nr. 566/2004. Pe langa alte modificari privind organizarea si functionarea cooperatiei in sectorul agroalimentar, prin aceasta lege se aduc modificari reglementarilor privind masurile de sprijin pentru cooperativele agricole - care constituie derogari de la prevederile Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal. Astfel, activitatea cooperativelor agricole va beneficia...» citeste mai departe aici

  • Sondaj CNIPMMR: Majoritatea IMM-urilor nu sustin
    • Consiliul National al intreprinderilor Private Mici si Mijlocii din Romania (CNIPMMR) a realizat, in perioada 10-17.01.2019, un sondaj online -Testul IMM privind masurile recent adoptate prin OUG 114/2018, din care reiese ca majoritatea IMM-urilor nu sustin “taxa pe lacomie”, fiind de parere ca aceasta masura va ingreuna accesul la creditele bancare. 61,3% din respondenti au raspuns negativ la intrebarea “Sustineti suprataxarea bancilor”, in timp ce doar 38,7% spun ca...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016