Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Valoare de piata pentru parti sociale. Ce conditii sunt obligatorii privind cesiunea?

28-Iun-2017
1042

In analiza de mai jos, avem cazul unei societati platitoare de impozit pe profit (M)care va cesiona partile sociale detinute la o microintreprindere (E) (99% din capitalul social) catre o persoana fizica. Persoana fizica este asociat unic la firma M. Tranzactiile sunt intre parti afiliate. 

Vom vedea cum se determina valoarea la care este in regula sa facem cesiunea pentru firma cesionata si cum se calculeaza valoarea firmei astfel incat sa nu se interpreteze ca am cesionat la o valoare prea mica astfel incat firma M sa nu plateasca un impozit pe cesiune prea mare.

Vom vedea daca firma are nevoie de un evaluator care sa tina cont de elemente precum promisiuni de contracte, valoare de piata etc. sau daca se poate calcula valoarea firmei printr-o formula contabila tinand cont de elementele din activul si pasivul bilantier.

In acest caz - tranzactii intre persoane afiliate - se aplica prevederile art. 11, alin. (4) din Codul fiscal si Normele metodologice de aplicare ale acestuia.

Rezumand : vi se poate solicita dosarul preturilor de transfer pentru orice tranzactie cu o persoana afiliata, inclusiv aceasta. Scopul este sa demonstrati ca acelasi pret ar fi fost cerut/platit si daca cel care cumpara partile sociale ale firmei E era un tert fara nicio legatura cu firma.

Pentru ca nu vorbim insa de un produs/serviciu care se tranzactioneaza in mod normal si, presupun, societatea E nu este cotata la bursa, ideal ar fi sa apelati la un evaluator care sa stabileasca mai intai valoarea de piata a patrimoniului si apoi valoarea partilor sociale.

(Destul de greu ar putea fi contestata si vanzarea la valoarea nominala a partilor sociale sau la o valoare stabilita prin metoda activului net contabil: (Total active - Datorii) / numarul de parti sociale)


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Anca Ivanov - Expert contabil

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Valoare de piata pentru parti sociale. Ce conditii sunt obligatorii privind cesiunea?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016