Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Vanzare bunuri in UE. Care sunt implicatiile fiscale?

29-Mar-2018
1859

In analiza de mai jos, vom vedea daca vanzarea de bunuri in Bulgaria si Ungaria se va factura in lei sau in euro, daca factura se va emite cu sau fara TVA si daca pentru vanzari online este necesara o autorizatie suplimentara.

De asemenea, vom stabili care sunt obligatiile declarative.

Iata raspunsul specialistului!

Facturile emise catre cumparatori straini se pot face in oricare dintre cele doua monede mentionate, cu conditia ca suma TVA - daca apare pe factura - sa fie exprimata si in moneda respectiva si in lei (art. 319, alin. (23) din Codul fiscal).

1) In cazul in care vindeti bunuri catre persoane juridice care va comunica un cod de TVA valabil pentru operatiuni intracomunitare si aveti dovada faptului ca bunurile vor fi transportate dintr-un stat UE in alt stat UE (din Romania in Bulgaria sau Ungaria) atunci:

- Facturati o livrare intracomunitara de bunuri;
- Factura va fi intocmita fara TVA;


- Operatiunea se va declara in 390 mentionand codul L si in 300 la randul 1;
- Operatiunea nu se declara in 394.

2) In cazul in care vindeti bunuri catre o persoana juridica ce nu va transmite un cod de TVA valabil pentru operatiuni intracomunitare sau catre o persoana fizica:

- Factura se intocmeste cu TVA;
- Operatiunea nu se declara in 390;
- Operatiunea se declara in 300 la randul 9 sau 10 sau 11, in functie de cota de TVA pe care o aplicati pentru livrare;
- Operatiunea se declara in 394.

Pentru vanzari online catre persoane fizice din Ungaria sau Bulgaria nu trebuie sa obtineti nicio autorizatie speciala sau sa faceti vreo declaratie suplimentara cata vreme nu depasiti plafonul pentru vanzari la distanta in aceste tari.

In cazul in care depasiti plafonul pentru vanzari la distanta va trebui sa va inregistrati in scopuri de TVA pentru aceste vanzari in statele respective, sa emiteti facturile cu TVA din statul respectiv si sa depuneti acolo decont de TVA (veniturile din vanzari fiind in continuare declarate si impozitate in Romania).

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Anca Ivanov, expert contabil.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Vanzare bunuri in UE. Care sunt implicatiile fiscale?":
Rating:

Nota: 4.25 din 4 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016