Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Venituri din servicii de management realizate de nerezidenti. Ce obligatii fiscale apar?

14-Iul-2017
1421

In analiza de mai jos, avem societatea din Romania, microintreprindere si neplatitoare de TVA, care incheie un contract de managment cu o societate din alt stat non-UE. Contractul se presteaza pe teritoriul Romaniei. Societatea straina factureaza serviciul societatii din Romania. Vom vedea ce obligatii are societatea din Romania in legatura cu acest contract, precum si ce impozite trebuie sa declare si sa plateasca in Romania in conditiile in care primeste sau nu primeste certificat de rezidenta fiscala de la societatea straina.

In conformitate cu prevederile art. 223 alin. (1) lit. i) din Codul fiscal veniturile realizate de nerezidenti de natura serviciilor de management sunt impozabile in Romania indiferent de locul in care se presteaza acestea. Asadar, potrivit art. 224 alin. (4) lit. d) venitul realizat de catre societatea din SUA face obiectul impunerii cu o cota de 16% aplicata la venitul brut. Pentru acestea societatea platitoare de venit va declara impozitul prin intermediul declaratiei 100 si va efectua plata acestuia pana pe data de 25 a lunii urmatoare celei in care se face plata.

Avand in vedere ca serviciul este prestat pe teritoriul Romaniei urmeaza a fi facute aplicabile prevederile art. 8 din Codul fiscal care statueaza obligativitatea inregistrarii contractelor in sarcina persoanelor fizice si juridice romane care sunt beneficiare ale unor prestari de servicii de natura activitatilor de lucrari de constructii, montaj, supraveghere, consultanta, asistenta tehnica si orice alte activitati, executate de persoane juridice straine sau fizice nerezidente pe teritoriul Romaniei. In acelasi timp este subliniat faptul ca in cazul contractelor incheiate pentru activitati desfasurate in afara teritoriului Romaniei acestea nu vor face obiectul inregistrarii. Raportand aceste dispozitii la situatia prezentata consideram ca societatea din Romania va avea obligatia declararii contractului cu societatea din SUA prin formularul 017. Declararea contractelor incheiate cu nerezidentii are ca temei prevederea cuprinsa in Codul fiscal enuntata mai sus in aplicarea careia a fost emis OPANAF nr. 2994/2016 privind procedura de inregistrare a contractelor/documentelor incheiate intre persoane juridice romane, persoane fizice rezidente, precum si persoane juridice straine care desfasoara activitate in Romania printr-un sediu permanent/sediu permanent desemnat si persoane juridice straine sau persoane fizice nerezidente.

In acelasi timp societatea platitoare de venit va avea si obligatia de declarare a venitului platit persoanei nerezidente in conformitate cu art. 231 din Codul fiscal. Astfel, urmeaza ca pana in ultima zi a lunii februarie sa depuna declaratia informativa 207 privind impozitul retinut la sursa/veniturile scutite, pe beneficiari de venit nerezidenti aprobata prin OPANAF nr. 3695/2016.

De asemenea, in final urmeazaa fi avute in vedere si dispozitiile alin. (3) al art. 82 din Codul de procedura fiscala care instituie o procedura derogatorie de realizare a inregistrarii direct prin intermediul platitorului de venit si nu doar direct sau prin imputernicit anume desemnat astfel cum este prevazut la art. 18 din acelasi act normativ.

Astfel, in cazul procedurii standard prevazuta la art. 82 alin. (1) din Codul de procedura fiscala persoana nerezidenta trebuie sa isi indeplineasca direct obligatia de inregistrare si aceasta se poate realiza si prin intermediul unui imputernicit desemnat potrivit procedurii prevazute la art. 18 care la alin. (2) statueaza ca imputernicitul este obligat sa depuna la organul fiscal actul de imputernicire, in original sau in copie legalizata.

In cadrul procedurii derogatorii mentionate mai sus platitorul de venit formuleaza direct solicitarea de inregistrare fiscala depunand formularul 015 aprobat prin OPANAF nr. 3698/2015 la care, potrivit instructiunilor de completare, va prezenta organului fiscal actele doveditoare ale calitatii de platitor de venit cu regim de retinere la sursa pentru respectivul beneficiar de venit.

Trebuie subliniat faptul ca activitatea desfasurata in Romania trebuie raportata la prevederile art. 8 din Codul fiscal care definesc notiunea de sediu permanent. In cazul in care societate din SUA ar desfasura activitatea printr-un sediu permanent aflat in Romania atunci veniturile realizate in conformitate cu prevederile contractului de management vor face obiectul impunerii in Romania nu prin retinere la sursa efectuata de platitorul de venit ci la nivelul entitatii care il realizeaza prin plata impozitului pe profit in conformitate cu regulile stabilite conform Titlului II din Codul fiscal.

In situatia in care societatea din SUA prezinta un certificat de rezidenta fiscala urmeaza a fi aplicabile prevederile art. 7 din Conventia dintre Romania si SUA ratificata prin Decretul 238/1974 care statueaza ca profiturile industriale sau comerciale ale unui rezident al unuia dintre statele contractante vor fi scutite de impozit de celalalt stat contractant, in afara de cazul cand rezidentul are un sediu permanent in acel celalalt stat contractant. Asadar, urmeaza a fi analizate conditiille in care societatea din SUA furnizeaza serviciile de management pentru a stabili daca aceasta are sau nu un sediu permanent in Romania.in conformitate cu prevederile art. 5 din Conventie. In cazul in care activitatea este desfasurata printr-un sediu permanent atunci vor fi aplicabile prevederile mentionate mai sus privind obligatia de plata a impozitului pe profit in Romania urmata de aplicarea metodei de evitare a dublei impuneri a creditului fiscal conform art. 21 din Conventie.

In cazul in care activitatea desfasurata in Romania nu conduce la existenta unui sediu permanent prezentarea certificatului de rezidenta fiscala va conduce la eliminarea obligatiei de retinere la sursa a impozitului si a obligatiilor declarative cu excetia declaratiei 017 mentionata mai sus.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Justinian Cucu - Jurist si expert in proceduri fiscale

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Venituri din servicii de management realizate de nerezidenti. Ce obligatii fiscale apar?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Transfer de active. Prevederile Codului Fiscal in aceasta situatie
    • Pentru ca subiectul transferului de active este unul de interes pentru cititorii Fiscalitatea.ro, astazi, unul dintre specialistii nostri va face o analiza la obiect pornind de la situatia unei firme platitoare de TVA cu asociat unic care vrea sa faca transferul de activitate la o firma platitoare de TVA. Se pot aplica in aceasta situatie prevederile art.127 alin. (7) din Codul fiscal, daca firma primitoare vrea sa-si continue activitatea, iar firma cedenta va fi lichidata? Cum se face...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016