Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Venituri din servicii sau redevente realizate de nerezidenti. Cum facturam corect?

21-Apr-2017
780

In analiza urmatoare, solutionata cu ajutorul unui specialist, discutam despre o societate care primeste o factura de la o firma din Germania cu cod valid de TVA pentru servicii legate de amenajarea standului pentru o expozitie care a avut loc in Germania (panou publicitar, logo produs, etc). Vom vedea daca intra aceasta factura in sfera impozitului pe veniturile nerezidentilor si daca firma trebuie sa solicite certificat de rezidenta.

Impozitarea veniturilor realizate de catre nerezidenti in conformitate cu Titlul V din Codul fiscal are ca obiect veniturile veniturile obtinute din Romania insa art. 222 din Codul fiscal circumstantiaza necesitatea ca aceste venituri sa se plaseze in sfera celor impozabile.

Enumerarea tipurilor de venituri impozabile este realizata in cadrul art. 223 din Codul fiscal in care la lit. k) este precizat ca sunt venituri impozabile obtinute din Romania veniturile din servicii prestate in Romania. In aceste conditii, in situatia in care in mod concret serviciul nu este prestat pe teritoriul Romaniei venitul societatii germane nu va face obiectul impunerii in Romania.

In aceste conditii societatea romana platitoare a veniturlui nu va avea nici obligatie de retinere la sursa a impozitului pe veniturile obtinute din Romania de nerezidenti si nici nu va avea alte obligatii declarative.

Cu toate acestea, avand in vedere natura prestatiei urmeaza a fi avuta in vedere posibilitatea ca realizarea panoului publicitar (nu component fizica ci doar cea conceptuala) si a logoului sa fie cuprinsa in sfera redeventelor astfel cum sunt definite la art. 7 pct. 36 din Codul fiscal
si Normele metodologice de aplicare a art. 223 din Codul fiscal. Intr-o astfel de situatie venitul platit societatii germane urmeaza a fi considerat venit din redevente care face obiectul impunerii in Romania conform art. 223 alin. (1) lit. d) din Codul fiscal cu o cota de 16% conform art. 224 alin. (4) lit. d). Prin prezentarea certificatului de rezidenta fiscala vor fi facute aplicabile prevederile Conventiei pentru evitarea dublei impuneri dintre Romania si Germania ratificata prin Legea nr. 29/2002 atat sub aspectul definitiei redeventei cat si sub aspectul cotei de 3% prevazute la art. 12.



In acelasi timp, pct. 2 alin. (12) din Normele metodologice precizeaza ca in cazul unui contract care implica folosirea sau dreptul de a folosi orice proprietate sau drept prevazut la art. 7 pct. 36 din Codul fiscal, precum si transferul unei alte proprietati sau altui serviciu, suma care trebuie platita conform contractului trebuie sa fie impartita, conform diverselor portiuni de contract, pe baza conditiilor contractului sau pe baza unei impartiri rezonabile, fiecarei portiuni aplicandu-i-se tratamentul fiscal corespunzator. Daca totusi o anumita parte din ceea ce urmeaza a se asigura prin contract constituie de departe scopul principal al contractului, cealalta portiune fiind auxiliara, tratamentul aplicat portiunii principale de contract se aplica intregii sume care trebuie platita conform contractului.

In concluzie, trebuie analizata in detaliu natura serviciului prestat pentru a putea realiza distinctia dintre serviciu si redeventa, iar in situatia in care venitul are natura redeventei va fi necesara obtinerea certificatului de rezidenta fiscala pentru a evita dubla impozitare a venitului realizat de societatea germana si pentru a aplica cota redusa de 3%.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Justinian Cucu - Jurist si expert in proceduri fiscale

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Venituri din servicii sau redevente realizate de nerezidenti. Cum facturam corect?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016