Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Taxa inscriere examen CECCAR. Suma poate fi considerata deductibila?

29-Oct-2020
1636

Se poate deconta o chitanta emisa pe numele salariatului pentru taxa inscriere la un examen CECCAR? Daca DA, se poate considera aceasta cheltuiala deductibila?

Raspunsul specialistului:

Din punct de vedere al determinarii rezultatului fiscal, potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015, privind Codul fiscal,cu modificarile ulterioare, art. 25, alin. (1) sunt considerate deductibile acele cheltuieli care sunt efectuate in scopul desfasurarii activitatii economice precum si cele care sunt reglementate prin acte normative in vigoare.

La alin. (2) al art. 25 se prevede ca sumele reprezentand cheltuielile cu salariile si cele asimilate salariilor (asa cum sunt definite la titlul IV din Codul fiscal) sunt de asemenea deductibile, cu exceptiile reglementate de alin. (3) si (4) ale aceluiasi articol.

Cheltuielile cu salariile si cele asimilate salariilor sunt deductibile indiferent de regimul fiscal aplicabil acestora la nivelul persoanei fizice (angajat).

Asa cum se prevede la alin. (4) al art. 25, lit. k), cheltuielile efectuate de societate cu taxele si cotizatiile catre asociatiile profesionale sunt recunoscute atunci cand se determina rezultatul fiscal, pana la limita echivalentului in lei a 4.000 euro, anual, in plus fata de cele datorate pentru organizatiile patronale si organizatiile sindicale.

Acestea se refera in mod explicit la cotizatiile datorate de societate in nume propriu si nu in contul altor persoane fizice cum sunt salariatii care au un contract de angajare sau administratorii care presteaza servicii in baza unui contract de mandat.

Cheltuielile profesionale de aceasta natura (si nu cotizatiile) sunt recunoscute daca au legatura cu activitatea desfasurata de societate.

Din informatiile prezentate in intrebarea d-voastra rezulta ca obiectul de activitate al societatii se incadreaza in codul CAEN 5224 ”Manipulari” deci nu profil de contabilitate, expertiza contabila.

Pregatirea profesionala legata de obiectul de activitate al societatii d-voastra nu include insa cursurile efectuate de CECCAR pentru expertii contabili/contabilii autorizati deoarece persoanele angajate in compartimentele economice nu sunt conditionate sa fie autorizate CECCAR.

Din prezentarea acestui cadru legislativ rezulta ca suportarea cotizatiilor anuale ale angajatilor datorate catre CECCAR, de persoana juridica, se incadreaza in prevederile art. 25 din Codul fiscal, referitoare la recunoasterea acestor cheltuieli, iar sumelor respective le sunt aplicabile dispozitiile art. 76, alin. (2), lit. s) ”orice alte sume sau avantaje in bani ori in natura” fiind tratate drept venituri asimilate salariilor si impozitate potrivit art. 78.

6421 = 421 
421 = % 4315,4316,444
646 = 436

 

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal. Afla AICI cum poti beneficia si tu de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Urmareste-ne pe Google News
Votati articolul "Taxa inscriere examen CECCAR. Suma poate fi considerata deductibila?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
O.G. nr. 16/2022 - noile MODIFICARI din Codul Fiscal. TOP 7 Studii de Caz

Atentie contabili!

Schimbari radicale ale Codului fiscal aduse de O.G. nr. 16/2022!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
O.G. nr. 16/2022 - noile MODIFICARI din Codul Fiscal. TOP 7 Studii de Caz


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016






Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

  • Controale ANAF: Contribuabilii selectati pentru a fi supusi verificarilor fiscale vor avea 30 de zile la dispozitie sa isi corecteze declaratiile

    • Controalele fiscale vor suferi modificari legislative importante, asa cum au fost propuse de Ministerul Finantelor printr-un nou Proiect de OUG. Printre schimbari amintim si distribuirea Notificarii de conformare tuturor contribuabililor care urmeaza sa fie verificati fiscal de ANAF. Notificarea de conformare Conform Proiectului de OUG, contribuabilii vor primi o Notificare de conformare si vor avea 30 de zile la dispozitie sa isi reanalizeze situatia fiscala si sa corecteze declaratiile care nu...» citeste mai departe aici

  • Calendar ANAF: Obligatii fiscale pentru luna octombrie 2022

    • Agentia Nationala de Administrare Fiscala a publicat, pe site-ul oficial, calendarul obligatiilor fiscale pentru luna octombrie 2022. Obligatii fiscale: TERMENUL in 30 de zile de la implinirea termenului de 183 de zile de prezenta in Romania OBLIGATIA Depunerea formularului "Chestionar pentru stabilirea rezidentei fiscale a persoanei fizice la sosirea in Romania" CATEGORIILE DE CONTRIBUABILI Se depune de persoana fizica sosita in Romania care are o sedere in statul roman o perioada sau mai multe...» citeste mai departe aici

  • Dividende interimare. Care va fi cota de regularizare in 2023?

    • Intrebarea mea este legata de impozitul pe dividende pentru o societate care plateste in anul 2022 dividende interimare. Caz concret: In anul 2022 platesc dividende in suma de 10.000 de lei si implicit platesc si impozitul de 5%. La inchiderea anului 2022 am urmatoarele ipoteze: - rezultatele anului 2022 arata ca ar mai trebui sa platesc un impozit suplimentar de 500 lei. - rezultatele anului 2022 arata un profit mai mic si deci ar trebui sa regularizez dividendele cu suma de 500 lei. La...» citeste mai departe aici

  • E-Transport: Mai multe entitati au OBLIGATIA utilizarii sistemului (OUG 132/2022)

    • Prin OUG 132/2022 au fost aduse mai multe schimbari sistemului RO e-Transport. Modificarile vizeaza si categoriile persoanelor care au obligatia utilizarii E-Transport, care au fost extinse prin acest act normativ. Cine mai are obligatia utilizarii sistemului RO e-Transport? Noi categorii de persoane OBLIGATE sa utilizeze sistemul: e) operatorului economic, pentru bunurile cu risc fiscal ridicat detinute si transportate intre locul de incarcare si locul de descarcare, situate pe teritoriul...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2022 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Schimbari radicale ale Codului fiscal aduse de O.G. nr. 16/2022!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

O.G. nr. 16/2022 - noile MODIFICARI din Codul Fiscal. TOP 7 Studii de Caz

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016