Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Acordare tichete cadou cu ocazia Sarbatorilor Pascale. Impozit. Contributii

04-Mai-2020
775

Am acordat tichete cadou cu ocazia Sarbatorilor Pascale in suma de 200 lei pentru fiecare angajat. Care este regimul de impozitare din punct de vedere al contributiilor pentru salariatii care au copii minori/respectiv care nu au copii minori?

Raspuns oferit de expertul contabil Irina Dumitrescu:

In conformitate cu prevederile art. 76 alin. 3 lit. h) din Codul fiscal, tichetele cadou acordate propriilor salariati sunt venituri impozabile cu exceptia destinatiilor si limitelor prevazute la art. 76 alin. (4) lit. a).

Destinatiile si limitele prevazute la art. 76 alin. (4) lit. a) sunt: tichetele cadou oferite salariatilor, cat si cele oferite pentru copiii minori ai acestora astfel cum este prevazut in contractul de munca cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie, astfel cum este prevazut in contractul de munca. Acestea sunt neimpozabile, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei. 

In baza art. 142 lit. b) din Codul fiscal, nu se cuprind in baza lunara de calcul al contributiilor de asigurari sociale veniturile reprezentand cadouri in bani si/sau in natura oferite salariatilor, cele oferite pentru copiii minori ai acestora, inclusiv tichetele cadou astfel cum este prevazut in contractul de munca. 
Cadourile in bani si in natura oferite de angajatori angajatilor, cele oferite in beneficiul copiilor minori ai acestora, inclusiv tichetele cadou, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile in bani si in natura oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie nu sunt cuprinse in baza lunara de calcul, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.



Astfel, daca acordarea tichetelor cadou cu ocazia Pastelui este prevazuta in contractul de munca acestea sunt neimpozabile si neincluse in baza de calcul a contributiilor sociale, in limita de 150 de lei/salariat. Daca societatea nu are prevazuta o limita separata pentru copiii minori ai salariatilor in contractele de munca atunci pentru toti salariatii (cu sau fara copii minori) diferenta de 50 de lei intra in baza de calcul a impozitului pe salarii si contributiilor sociale obligatorii. 

Daca este prevazuta o limita pentru copii minori ai salariatilor atunci aceste tichete se vor acorda doar salariatilor care au copii minori si sunt neimpozabile si neincluse in baza de calcul a contributiilor in limita de 150 lei/copil minor (pe langa tichetele acordate in beneficiul salariatilor).

Daca acordarea tichetelor cadou cu ocazia Pastelui nu este prevazuta in contractul de munca intreaga suma - 200 lei intra in baza de calcul a impozitului pe veniturile din salarii si contributiilor obligatorii.

 

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal. Afla AICI cum poti beneficia si tu de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Acordare tichete cadou cu ocazia Sarbatorilor Pascale. Impozit. Contributii":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!​

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

© 2007 - 2020 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016