Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Cladiri detinute de un ONG pentru crese si gradinite. Este permisa scutirea de impozit pe cladiri?

21-Dec-2017
2736

In analiza urmatoare vom discuta daca exista posibilitatea scutirii de a plati impozitul pe cladiri pentru un ONG care detine patru imobile, in localitati diferite, in care functioneaza crese si gradinite autorizate.

Iata raspunsul specialistului!

Potrivit art. 456 alin. (1) lit. f) din Codul fiscal, sunt scutite de la plata impozitului cladirile utilizate de unitatile si institutiile de invatamant de stat, confesional sau particular, autorizate sa functioneze provizoriu ori acreditate, cu exceptia incaperilor care sunt folosite pentru activitati economice care genereaza alte venituri decat cele din taxele de scolarizare, servirea meselor pentru prescolari, elevi sau studenti si cazarea acestora, precum si cladirile utilizate de catre crese, astfel cum sunt definite si functioneaza potrivit Legii nr. 263/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea creselor, cu modificarile si completarile ulterioare.

Ca atare, daca activitatea desfasurata de ONG in cele 4 imobile se rezuma la functionarea unor crese si gradinite autorizate in conditii legale, pentru acele cladiri, ONG-ul poate beneficia de scutirea de la plata impozitului pe cladiri.

Pentru a beneficia de scutire, ONG-ul care are in proprietate cladirile trebuie sa detina documentele justificative necesare emise pana la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior (spre exemplu, autorizatii provizorii, acreditari etc. emise de autoritatile competente pana la data de 31 decembrie 2017), pe care sa le depuna la compartimentele de specialitate ale autoritatilor publice locale, pana la data de 31 martie, inclusiv (spre exemplu, 31 martie 2018), dupa cum se prevede la art. 487^1 din Codul fiscal.

Raspuns oferit pentru www.portalcodulfiscal.ro de Constanta Popa, Cosultant Fiscal.

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Votati articolul "Cladiri detinute de un ONG pentru crese si gradinite. Este permisa scutirea de impozit pe cladiri?":
Rating:

Nota: 5 din 3 voturi
Urmareste-ne pe Google News
E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz

Atentie contabili!

Atentie, contabili!
Modificari importante in Codul fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016







Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

© 2007 - 2024 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Atentie, contabili!
Modificari importante in Codul fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016