Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Diurna angajati: Plata in euro prin virament bancar

04-Dec-2018
1527

Unul dintre specialistii nostri va vorbi in materialul de astazi despre Legea nr. 16/2017 privind detasarea salariatilor in cadrul prestarii de servicii internationale. Expertul nostru a plecat in analiza sa de la cazul unei societati care a prezentat urmatoarea situatie:

“Care este regimul soferilor de TIR in cadrul unei societati care are contracte de servicii cu firme din UE? Care este perioada maxima pentru care un sofer de TIR, salariat al societatii poate sa fie plecat din tara (ei mereu vin si pleaca)? Diurna se poate plati in euro prin virament bancar? Care este suma maxima (ex. se poate plati la un singur virament diurna pentru 60 zile)? Dar prin casierie?”.

Raspunsul specialistului

Conform art. 9 din Legea nr. 16/2017 privind detasarea salariatilor in cadrul prestarii de servicii internationale:

"Personalului angajatorilor stabiliti pe teritoriul Romaniei, care efectueaza operatiuni de transport international, fiind trimis sa lucreze pentru o perioada de timp limitata pe teritoriul unui stat membru, altul decat Romania, sau pe teritoriul Confederatiei Elvetiene, si care nu se incadreaza in situatiile prevazute la art. 5 alin. (2), i se aplica prevederile art. 43 din Legea nr. 53/2003, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, si beneficiaza de drepturile prevazute la art. 44 alin. (2) din acelasi act normativ.

Art. 43 si 44 alin. (2) din Codul muncii prevad:

Art. 43 Delegarea reprezinta exercitarea temporara, din dispozitia angajatorului, de catre salariat, a unor lucrari sau sarcini corespunzatoare atributiilor de serviciu in afara locului sau de munca.

Art. 44………..


(2) Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare,precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil."

Aceste prevederi legale au rolul de a confirma faptul ca angajat care efectueaza transport international are dreptul la diurna.De regula, conducatorul auto este un salariat mobil, dar pentru a beneficia de diurna, acestuia trebuie sa ii fie modificat contractul de munca si sa apara in delegare. Prevederile legislative in acest domeniu sunt inca confuze si un raspuns oficial transant este in sarcina ITM-ului si a ANAF-ului.

Referitor la durata delegarii prevazuta la art. 44 alin. (1) din Codul muncii, Legea nr. 16/2017 a exclus acest alineat din randul celor aplicabile confrm art. 9, asadar, in opinia mea, nu ar exista o durata maxima in care un conducator auto poate sa fie plecat din tara.

In ceea ce priveste plata diurnei, aceasta se poate efectua in euro prin virament bancar, avand in vedere limitele de deductibilitate ale acesteia.

Referitor la plata in numerar, operatiunile de incasari si plati in numerar sunt reglementate de Legea 70/2015 pentru intarirea disciplinei financiare privind operatiunile de incasari si plati in numerar si pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plata. La art. 5 lit. b) se prevede:

Art. 5 Plafoanele-limita prevazute de prezentul capitol nu se aplica de catre persoanele prevazute la art. 1 alin. (1), pentru urmatoarele operatiuni:
……………………………………
b) plata cheltuielilor de deplasare in interes de serviciu, in limita sumelor cuvenite pentru plata transportului, a diurnei, a indemnizatiei si a cazarii pe timpul deplasarii, precum si a cheltuielilor neprevazute efectuate in acest sens;

In concluzie, pentru plata cheltuielilor de deplasare ale salariatului care se deplaseaza in interes de serviciu, nu se aplica plafoanele limita stabilite de Legea nr. 70/2015.

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Diurna angajati: Plata in euro prin virament bancar":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016