Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Plata CAS pentru anul 2017. Plafonare baza lunara de calcul

04-Sep-2019
1675

CAS pentru anul 2017


In anul 2017 prin declaratia 600 nu am optat pentru plata CAS, cu toate acestea mi-a venit declaratie de impunere din oficiu la valoarea venitului net de 79128 RON, CAS de plata 19164 RON. Intrebarea mea este daca plata acestui CAS nu era optional?

Si daca tot ma taxeaza de ce nu plafoneaza venitul la suma de 22800 ron?

Cum pot face sa platesc CAS doar la suma de 22800 ron? 

Specialistul raspunde:

Conform art. 148, alin. (1) si (3) din Codul fiscal, valabil pentru anul 2017:

Art. 148:Baza de calcul al contributiei de asigurari sociale datorate de persoanele fizice care realizeaza venituri din activitati independente si care determina venitul net anual in sistem real si/sau pe baza normelor anuale de venit

(1) Pentru persoanele fizice care realizeaza venituri din activitati independente si care determina venitul net anual in sistem real, baza lunara de calcul al contributiei de asigurari sociale, in cazul platilor anticipate cu titlu de contributii de asigurari sociale, o reprezinta echivalentul a 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, prevazut la art. 143 alin. (2), in vigoare in anul pentru care se stabilesc platile anticipate.


*) Prevederile se aplica incepand cu veniturile aferente lunii februarie 2017.
............................
(3) Pentru persoanele fizice prevazute la alin. (1), baza lunara de calcul al contributiei de asigurari sociale se recalculeaza in anul urmator celui de realizare a venitului, in baza declaratiei privind venitul realizat, si se stabileste ca diferenta intre venitul brut realizat si cheltuielile efectuate in scopul desfasurarii activitatii independente, exclusiv cheltuielile reprezentand contributia de asigurari sociale, raportata la numarul de luni in care a fost desfasurata activitatea. Baza lunara de calcul nu poate fi mai mica decat echivalentul reprezentand 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, prevazut la art. 143 alin. (2), in vigoare in anul pentru care se efectueaza definitivarea contributiei, si nici mai mare decat echivalentul a de 5 ori acest castig.

*) Prevederile se aplica incepand cu veniturile aferente lunii februarie 2017.

Asadar, plata contributiei de asigurari sociale nu este optionala, pentru anul 2017 salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat a fost de 3.131 lei, iar baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale a fost plafonata la valoarea de 15.655 lei (3.131 lei *5), asta inseamna o baza anuala de 187.860 lei pe an, valoarea fiind mai mare decat valoarea venitului obtinut de dumneavoastra.

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Plata CAS pentru anul 2017. Plafonare baza lunara de calcul":
Rating:

Nota: 4.17 din 6 voturi
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!​

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



© 2007 - 2020 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016