Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Deductibilitatea cheltuielilor privind tichetele cadou de peste 150 lei

04-Feb-2020
1285

O societate a acordat salariatilor, in decembrie, tichete cadou. Valoarea tichetelor care a depasit 150 ron a fost considerata venit impozabil din salarii s a fost cuprinsa in baza de impozitare a impozitului pe venit si a contributiilor sociale obligatorii. Consultantul nostru fiscal ne arata daca aceste tichete se supun impozitarii si la calculul impozitului pe profit? 

Unul dintre specialistii Portal Codul Fiscal, ne arata ca, potrivit prevederilor Legii nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare, cu modificarile ulterioare si ale HG nr. 215/2009 pentru aprobarea normelor metodologice emisa in aplicarea Legii, in vigoare pana la data de 1.1.2021, data de la care intra in vigoare HG nr. 1045/2018, biletele de valoare care pot fi acordate sunt: tichete de masa, tichete cadou, tichete de cresa, tichete culturale si vouchere de vacanta. 

Acestea pot fi pe suport de hartie, cat si pe suport electronic.

Angajatorii care incadreaza personal prin incheierea unui contract individual de munca pot acorda, in conditiile legii, bonuri de valoare sub forma tichetelor cadou.

Potrivit prevederilor art. 76, alin. (4) lit. a) din Codul fiscal, cu modificarile ulterioare, tichetele cadou oferite de angajatori salariatilor cu ocaziile expres enumerate de articol, reprezinta venituri neimpozabile daca valoarea acestora, pentru fiecare persoana in parte si pentru fiecare ocazie, nu depaseste 150 de lei.

De asemenea, tichetele cadou acordate de societate cu ocazia sarbatorilor de iarna nu sunt supuse contributiilor sociale obligatorii daca se mentine limita de 150 lei (art. 142, lit. b) din Codul fiscal si pct. 5 alin. (1) din normele metodologice de aplicare (pentru CAS) coroborat cu art. 157 alin. (2) din Codul fiscal (pentru CASS) si art. 220 indice 4 alin. (2) din Codul fiscal (pentru CAM – contributia asiguratorie pentru munca).

Asa cum s-a mentionat, partea care depaseste limita valorica de 150 de lei reprezinta venit impozabil din salarii (art. 76, alin. (2) lit s) si art. 76, alin. (3) lit. h din Codul fiscal) pentru care se datoreaza si contributiile sociale obligatorii, in cotele prevazute la titlul V.

In ceea ce priveste tratamentul fiscal aplicabil la nivelul persoanei juridice, mentionam ca potrivit dispozitiilor art. 25, alin. (3) lit. b) pct. 3 din Codul fiscal, cheltuielile de natura tichetelor cadou sunt considerate cheltuieli sociale si sunt limitate la 5% din valoarea cheltuielilor cu salariile personalului (definite ca atare de Codul muncii).

Sumele care s-au acordat peste limita de 150 de lei se incadreaza in prevederile art. 25, alin. (2), in sensul ca acestea sunt deductibile pentru determinarea rezultatului fiscal, cu exceptia celor prevazute la alin. (3) si (4), deoarece sunt asimilate salariilor care sunt impozitate la nivelul persoanei fizice.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Deductibilitatea cheltuielilor privind tichetele cadou de peste 150 lei":
Rating:

Nota: 5 din 2 voturi
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!‚Äč

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!


Sfaturi de la experti



© 2007 - 2020 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016