Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Operatorii economici care incaseaza numerar pentru bunurile livrate cu amanuntul trebuie sa foloseasca case de marcat electronice?

26-Nov-2021
13192
Operatorii economici care incaseaza numerar pentru bunurile livrate cu amanuntul trebuie sa foloseasca case de marcat electronice?

O societate care are ca activitate principala exploatarea forestiera vinde si lemn rotund, cherestea etc., dar mai are si o statie peco. Si la gater si la statie are separat casa de marcat. 

Stiu ca daca ai casa de marcat, obligatoriu (in afara de prestari servicii) trebuie sa emiti bon fiscal, iar chitanta nu mai este valabila. Vorbesc aici despre persoane juridice. Si la gater si la statia peco pana acum la persoane fizice au fost date bonuri fiscale, iar la persoane juridice chitanta, sub 5000 RON. 

Daca emit o factura la statie peco sub 5000 RON catre o societate si nu am voie sa tai chitanta, trebuie sa-i dau bon fiscal din casa de marcat? Si la gater tot asa trebuie sa procedez? 

Mi s-a spus ca pentru bunurile care au fost vandute si incasate cu chitanta, contravaloarea lor se poate confisca. Va rog mult sa ma ajutati in aceasta situatie. Multumesc mult!

Raspunsul consultantului fiscal Irina Dumitrescu: 

Art. 1 alin. (1) din OUG 28/1999 stabileste ca operatorii economici care incaseaza, integral sau partial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amanuntul, precum si a prestarilor de servicii efectuate direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
In acest sens, normele metodologice de aplicare a acestei ordonanta stabilesc ca, prin operatori economici se intelege persoanele fizice si juridice, intreprinderile familiale, precum si orice alte entitati, cu exceptia institutiilor publice, care incaseaza, pe teritoriul Romaniei, inclusiv in punctele de control pentru trecerea frontierei de stat, integral sau partial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar, de la persoane fizice sau juridice, contravaloarea bunurilor livrate cu amanuntul, precum si a prestarilor de servicii efectuate direct catre populatie.

Astfel, societatea are obligatia sa utilizeze casa de marcat inclusiv pentru incasarile in numerar /substitute de numerar/carduri de debit sau credit de la persoane juridice, pentru bunurile livrate cu amanuntul .

 

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal. Afla AICI cum poti beneficia si tu de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Operatorii economici care incaseaza numerar pentru bunurile livrate cu amanuntul trebuie sa foloseasca case de marcat electronice?":
Rating:

Nota: 5 din 4 voturi
Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021

Atentie contabili!

Legea privind combaterea Spalarii banilor a fost modificata!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti

  • Coduri TVA SAF-T

    Intrebare: 310304 Livrare de bunuri pentru care locul livrarii este in afara Romaniei (in UE sau non-UE). 310325 Livrari de bunuri/prestari de servicii care nu sunt raportabile in decontul de TVA din Romania si care se raporteaza in decontul...
    vezi AICI raspunsul specialistilor <<

  • Servicii in curs de executie

    Intrebare: La final de luna cand ar trebui constituita nota contabila 332=712 cu venitul aferent costurilor efectuate, ar trebui sa avem vreun document doveditor privind stadiul lucrarilor confirmat (semnat) de beneficiar? Sau este suficient...
    vezi AICI raspunsul specialistilor <<



© 2007 - 2021 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Legea privind combaterea Spalarii banilor a fost modificata!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016