Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Cand este un comerciant obligat sa se doteze cu POS, dar nu si cu casa de marcat?

13-Sep-2018
2323

Modificarea OUG nr. 193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plata, obliga persoanele cu o cifra de afaceri mai mare de 50.000 euro, care nu livreaza bunuri, dar presteaza servicii catre populatie, sa achizitioneze terminale POS. In acest caz, mai este necesar sa fie achizitionate si aparate de marcat electronice in vederea emiterii de bonuri fiscale?

Raspunsul specialistului

Prin art. 1 alin. (3) din OUG nr. 193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plata este instituita obligativitatea acceptarii ca mijloc de plata si a cardurilor de debit ori de credit prin intermediul unui terminal POS si/sau al altor solutii moderne de acceptare pentru persoanele juridice care desfasoara activitati de comert cu amanuntul si cu ridicata, asa cum acestea sunt definite de OUG 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care desfasoara activitati de prestari de servicii, care realizeaza anual o cifra de afaceri mai mare de 50.000 euro in echivalent lei.

Pe de alta parte, potrivit art.1 alin. (1) din OUG nr. 28/1999 obligativitatea utilizarii aparatelor de marcat electronice fiscale intervine doar pentru operatorii economici care incaseaza, integral sau partial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amanuntul, precum si a prestarilor de servicii efectuate direct catre populatie.

Dupa cum se poate observa exista o suprapunere partiala a persoanelor obligate atat la dotarea cu aparate de marcat electronice fiscale, cat si la dotarea cu terminale POS-uri.

Spre exemplu, daca persoana in cauza este o persoana juridica care desfasoara activitati de comert cu ridicata catre clienti persoane juridice, atunci ea va avea obligatia sa se doteze cu POS-uri, daca cifra de afaceri anuala este mai mare de 50.000 euro, dar nu va fi obligata sa se doteze cu aparate de marcat electronice fiscale.

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Cand este un comerciant obligat sa se doteze cu POS, dar nu si cu casa de marcat?":
Rating:

Nota: 2.1 din 5 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Productie - metoda de determinare a costului de productie
    • "Un atelier de confectii metalice a primit o comanda pentru o productie de 1000 de ancore din otel. Comanda a fost lansata in productie. S-au achizitionat materialele necesare. Productia a fost realizata si predata la magazie. Are un proiect pentru acest bun pe care trebuie sa il produca. Productia efectiva se va inregistra la pret standard sau la cost efectiv. Este necesara o fisa tehnologica pentru bun? In conditiile in care nu avem o fisa tehnologica, pot inregistra produsul la costul efectiv...» citeste mai departe aici

  • ANOFM: Aproape 30.000 de locuri de munca vacante la nivel national. Peste 1.300, destinate persoanelor cu studii superioare
    • Din ce in ce mai multi angajatori scot la concurs, prin intermediul Agentiei Nationale pentru Ocuparea Fortei de Munca (ANOFM) locuri de munca pentru persoanele absolvente de studii superioare, reiese dintr-un comunicat de presa transmis de Agentie, luni, 20 mai 2019. Asadar, intre cele 29.078 locuri de munca disponibile prin intermediul ANOFM, unele sunt destinate persoanelor cu studii universitare/posuniversitare, precum: medic, programator, contabil, inginer, manager etc. “Potrivit...» citeste mai departe aici

  • Obligatii privind contractele civile. Incadrare fiscala
    • In studiul de caz propus astazi, specialistul nostru va oferi raspuns la intrebarile redate mai jos. 1. Se datoreaza CAS pentru contractul civil? Daca da, in ce formular se declara acesta? 2. Care sunt limitarile in utilizarea contractului civil (numar de zile/an, tipuri de activitatii)? 3. Care sunt diferentele dintre activitatea prestata de un zilier si cea prestata in baza unui contract civil? Raspunsul specialistului 1 – 2. Avand in vedere sfera larga a contractelor civile...» citeste mai departe aici

  • Ministrul Finantelor: Romanii plecati in strainatate vor putea transfera bani in tara, fara comisioane bancare
    • Aflat intr-o vizita la Frasin, ministrul Finantelor – Eugen Teodorovici a dat o veste care priveste un numar mare de romani plecati in strainatate: transferul de bani catre cei ramasi in tara s-ar putea face fara comisioane bancare, prin sucursalele CEC Bank. Seful de la Finante a precizat, marti, 21 mai, ca CEC Bank va lansa in curand un pachet de masuri care sa vizeze deschiderea de sucursale in afara tarii, unde traiesc comunitati importante de romani. "O posibilitate, un mecanism de...» citeste mai departe aici

  • Ministrul Economiei, despre ajutorul de stat de zeci de milioane de lei acordat unor intreprinderi: Guvernul ajuta companiile sa se dezvolte
    • Aflat in vizita la o mare companie din Romania, beneficiara a unui ajutor de stat de aproape 30 de milioane de lei, ministrul Economiei, Niculae Badalau, a declarat ca Guvernul contribuie la dezvoltarea companiilor de succes, ca o masura de dezvoltare a economiei tarii. Acesta a vizitat, marti, 21 mai, fabrica de imbuteliere a apei minerale din Borsec care a primit o finantare de 28,8 milioane de lei din valoarea totala de 57,8 milioane de lei. Investitia este facuta in scopul cresterii...» citeste mai departe aici

  • Lista serviciilor livrate de ANAF contribuabililor
    • Agentia Nationala de Administrare Fiscala a actualizat, la inceputul lunii mai, catalogul serviciilor livrate contribuabililor, unde se gasesc informatii detaliate cu fiecare serviciu pe care contribuabilii il pot solicita, dar si o lista cu informatiile care nu intra in categoria “de interes public”. In cele ce urmeaza redam lista completa a serviciilor puse de ANAF la dispozitia contribuabililor. Acordarea de informatii publice de interes general Acordarea de audiente Accesul...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016