Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Tichete cadou care DEPASESC plafonul de 300 lei, acordate de Paste. Care este tratamentul fiscal?

14-Apr-2022
2549
Tichete cadou care DEPASESC plafonul de 300 lei, acordate de Paste. Care este tratamentul fiscal?

O firma vrea sa acorde tichete de paste in valoare de 500 lei pentru fiecare salariat. Care este monografia pentru factura de tichete si inregistrarea tichetelor la salariat pe stat?

Pe ce cont intra suma neimpozabila de 300lei/salariat (este modificata din 2022 si fara taxe salarii?) si cum inregistrez diferenta de 200 pentru care se platesc toate taxele?

Raspunsul consultantului fiscal Alina Elena: 

Din punct de vedere al impozitului pe venit, potrivit art. 76 alin. (4) lit. a) pct. i) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, Urmatoarele venituri nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit: (...) in cazul cadourilor in bani si/sau in natura, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori, veniturile sunt neimpozabile, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai jos, nu depaseste 300 lei:

(i) cadouri oferite angajatilor, precum si cele oferite pentru copiii minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase; .

Potrivit pct. 12 alin. (11) din Normele metodologice emise in aplicarea Codului fiscal, partea care depaseste limita de 300 lei reprezinta venit impozabil din salarii.

Din punct de vedere al CAS, potrivit art. 142 lit. b) pct. i) din legea sus-mentionata, Nu se cuprind in baza lunara de calcul al contributiilor de asigurari sociale urmatoarele: ( ) in cazul cadourilor in bani si/sau in natura, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori, veniturile nu sunt cuprinse in baza de calcul al contributiei in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie dintre cele de mai jos, nu depaseste 300 lei:

(i) cadouri oferite angajatilor, precum si cele oferite pentru copiii minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase;.

Conform pct. 5 alin. (1) din Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal, in aplicarea prevederilor art. 142 lit. b) din Codul fiscal, partea care depaseste limita de 300 lei reprezinta venit din salarii si se cuprinde in baza de calcul al contributiilor sociale obligatorii.

Din punct de vedere al CASS, potrivit art. 157 alin. (2) Nu se cuprind in baza lunara de calcul al contributiei de asigurari sociale de sanatate sumele prevazute la art. 76 alin. (4) lit. d), art. 141 lit. d) si art. 142.

Din punct de vedere al CAM, potrivit art. 220 4 alin. (2), nu se cuprind in baza lunara de calcul al contributiei asiguratorie pentru munca sumele prevazute la art. 142.

Asadar, valoarea maxim neimpozabila si nesupusa contributiilor obligatorii este de 300 lei/persoana/eveniment.

Numai partea care depaseste 300 lei reprezinta venit din salarii si se cuprinde in baza de calcul al impozitului pe venit si al contributiilor sociale obligatorii.

Din punct de vedere contabil, inregistrarile sunt:
- inregistrarea achizitiei tichetelor cadou:
5328 Alte valori = 401 Furnizori - valoarea tichetelor cadou
- serviciul prestat de catre compania emitenta:
628 Alte cheltuieli cu serviciile executate de terti = 401 Furnizori - valoare emitere tichete cadou
- TVA aferenta comisionului pentru serviciul prestat de catre compania emitenta
4426 TVA deductibila = 401 Furnizori - TVA aferenta comisionului pentru serviciul prestat de catre compania emitenta
- acordarea tichetelor cadou salariatilor :
6422 Cheltuieli cu tichetele acordate salariatilor = 5328 Alte valori - valoarea tichetelor cadou acordate in suma de 300 lei/salariat

In cazul prezentat, intrucat se doreste acordarea sumei de 500 lei, ca venit net, efectiv incasat de salariat, atunci trebuie reconstruita suma bruta, astfel incat dupa aplicarea cotelor contributiilor suma incasat sa fie egala cu 200 lei (500 lei 300 lei neimpozabili).

Asadar, se datoreaza impozit pe venit si contributii sociale obligatorii, aferenta sumei de 200 lei reconsiderata, adica aproximativ suma de 341 lei se cuprinde in venitul brut, iar notele contabile sunt cele aferente inregistrarii salariilor. Apoi, din salariul net se da in plata prin contul 5328 Alte valori suma de 200 lei/salariat.

 

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal. Afla AICI cum poti beneficia si tu de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Urmareste-ne pe Google News
Votati articolul "Tichete cadou care DEPASESC plafonul de 300 lei, acordate de Paste. Care este tratamentul fiscal?":
Rating:

Nota: 5 din 2 voturi
O.G. nr. 16/2022 - noile MODIFICARI din Codul Fiscal. TOP 7 Studii de Caz

Atentie contabili!

Schimbari radicale ale Codului fiscal aduse de O.G. nr. 16/2022!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
O.G. nr. 16/2022 - noile MODIFICARI din Codul Fiscal. TOP 7 Studii de Caz


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016






Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

© 2007 - 2022 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Schimbari radicale ale Codului fiscal aduse de O.G. nr. 16/2022!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

O.G. nr. 16/2022 - noile MODIFICARI din Codul Fiscal. TOP 7 Studii de Caz

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016