Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Transferul titlurilor de participare. In ce conditii se aplica scutirile de impozit?

16-Aug-2012
1668
Analizam cazul in care o persoana fizica nerezidenta din Grecia obtine in Romania castiguri de capital. Este reprezentat de un imputernicit fiscal in Romania, avnd NIF. Conform situatiei de portofoliu inregistreaza castig din tranzactionari titluri de valoare. Vom vedea daca acesta este scutit de impozit in Romania si daca se poate aplica Conventia de evitare a dublei impuneri.

Raspuns:

Potrivit art. 115 alin. (2) lit. d) din Codul fiscal veniturile persoanelor fizice nerezidente obtinute din transferul titlurilor de participare si din transferul titlurilor de valoare definite de art. 7 pct 31 indice 1 ca fiind orice valori mobiliare, titluri de participare la un fond deschis de investitii sau alt instrument financiar, calificat astfel de catre Comisia Nationala a Valorilor Mobiliare, inclusiv instrumente financiare derivate, precum si partile sociale fac obiectul impunerii in Romania in conformitate cu prevederile Titlului III din Codul fiscal.

Raportand aceste dispozitii la cele referitoare la aplicarea prevalenta a conventiilor pentru evitarea dublei impuneri potrivit art. 118 din Codul fiscal, precum si la precizarile cuprinse in cadrul Capitolului 5 din Ordinul comun MFP si CNVM nr. 3483/144/2008 privind determinarea, retinerea si virarea impozitului pe castigul de capital rezultat din transferul titlurilor de valoare, obtinut de persoanele fizice, prezentarea certificatului de rezidenta fiscale va determina aplicarea art. 14 din Conventia incheiata intre Romania si Grecia ratificata prin Legea nr. 25/1992.

Consideram ca in speta sunt incidente prevederile paragrafului 4 din cadrul acestui articol, astfel ca veniturile realizate de catre nerezident, altele decat prin intermediul unui sediu permanent definit la art. 8 din Codul fiscal, nu vor fi impuse in statul de sursa a venitului ci doar in statul de resedinta.
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Cartea Verde a Contabilitatii pentru PFA
Vezi detalii
Repartizarea dividendelor in 2017
Repartizarea dividendelor in 2017
Vezi detalii
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Vezi detalii


In concluzie prezentarea certificatului de rezidenta fiscala eliberat de catre autoritatile elene in raport cu natura veniturilor realizate va determina neretinerea impozitului de 16% aplicat asupra bezei de impunere determinata potrivit art. 66 din Codul fiscal.


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Transferul titlurilor de participare. In ce conditii se aplica scutirile de impozit?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii (5)

13-Sep-2012

aC3MLM , [url=http://qnbnnwfatbsu.com/]qnbnnwfatbsu[/url], [link=http://ufhoaepzdqea.com/]ufhoaepzdqea[/link], http://auqksivwnvyv.com/

12-Sep-2012

Ep0jY3 rwltkljmogej

12-Sep-2012

fENIaw , [url=http://oggrqssivxen.com/]oggrqssivxen[/url], [link=http://tbyzznxrjjnl.com/]tbyzznxrjjnl[/link], http://iambybvsckum.com/

11-Sep-2012

V8Qkik phdysoriaytv

11-Sep-2012

Asa si eu pot sa spun despre tine ca esti doar o painga pe internet care nu-mi confirma ca ceea ce afirmi tu in prezentarea ta este adevarat Mai ales ca toate serviciile pe care le oferi se pot face online, in afara de curatire energetica.Ca sa nu mai spun de consultatiile online Poate ca aveam de gand sa apelez la serviciile tale si am testat piata.Deci daca ma hotarasc sa-ti devin clienta, nici nu trebuie sa ne vedem fata in fata. Dar eu sa am incredere in tine ca esti adevarata si ca faci ceea ce spui! PS. Lui Argesanu i-am trimis un mesaj privat pe painga lui pt ca nu se poate posta drept la replica cred ca de vreo luna. Nici acum nu am primit raspuns. Din totala intamplare ti-am vazut recenzia cartii lui nou aparute si mi-am zis, naiva de mine, ca poate o sa ma ajuti tu cu niste raspunsuri. Si cu asta am cam zis ce am avut de zis. M-am lamurit





MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.