Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Dreptul la stimulent de insertie. Data revenirii la locul de munca

01-Oct-2019
604

O salariata a nascut pe data de 27.02.2018, contractulul fiindu-i incetat incepand cu 28.04.2018. Pentru a beneficia de Stimulentul de insertie, trebuie sa ii incetez suspendarea cu 60 de zile inainte. Este corect sa ii inceteze suspendarea cu data de 27.02.2020? Cu cate zile inainte sau la ce data depune documentatia la Primarie? 

Specialistul nostru arata ca, potrivit art. 2 alin. (1) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, persoanele care, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului, au realizat timp de cel putin 12 luni venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuala, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara. 

Art. 7 alin. (2) din acelasi act normativ stabileste ca pentru persoanele care obtin venituri supuse impozitului potrivit art. 3, cu cel putin 60 de zile inainte de implinirea de catre copil a varstei de 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, stimulentul de insertie se acorda astfel: 
a) pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani; 
b) pana la implinirea de catre copil a varstei de 4 ani, in cazul copilului cu handicap, fara a beneficia in aceasta perioada de prevederile art. 31 alin. (1) si (2). 

Astfel, concediul si indemnizatia pentru cresterea copiilor se acorda pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani sau 3 ani (in cazul copilului cu handicap). Concediul pentru cresterea copilului are de regula o durata mai mica de 2 ani intrucat salariata trebuie sa beneficieze de minim 42 de zile de concediu de lauzie. Concediu de lauzie (postanatal) poate fi mai mare de 42 de zile, in functie de cate zile a beneficiat salariata de prenatal. In situatia expusa daca salariata a nascut pe data de 27.02.2018, incetarea suspendarii trebuie facuta cu cel putin 60 de zile anterior datei de 27.02.2020.


OUG 111/2010 nu stabileste un termen pentru depunerea cererii de acordare a stimulentului de insertie insa stabileste ca plata stimulentului se face de la data depunerii cererii. Daca salariata nu revine la locul de munca anterior implinirii de catre copil a varstei de 2 ani cu cel putin 60 de zile, nu va beneficia de stimulent de insertie pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani. 

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Dreptul la stimulent de insertie. Data revenirii la locul de munca":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016