Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Firme platitoare de TVA si depasirea plafonului de 100 mii euro. In ce conditii se schimba perioada fiscala de la trimestru la luna?

16-Mar-2023
5478
Firme platitoare de TVA si depasirea plafonului de 100 mii euro. In ce conditii se schimba perioada fiscala de la trimestru la luna?

Pentru o firma platitoare de TVA trimestrial avem doua situatii:



1. In luna martie 2023 primeste o factura de servicii intracomunitare (nu achizitie intracomunitara de bunuri)
- trebuie depuse demersurile pentru schimbarea perioadei fiscale a TVA (din trimestrial in lunar)? Daca da, in ce termen?

2. La depasirea plafonului de 100.000 EUR vanzari trebuie depuse demersurile pentru schimbarea perioadei fiscale a TVA (din trimestrial in lunar) sau incepand cu anul viitor isi va schimba perioada fiscala a TVA (din trimestrial in lunar)? Va multumesc!

 

Schimbare perioada fiscala TVA – raspunsul specialistului

 

In cazul spetei expuse va trebui sa aveti in vedere prevederile art. 322 alin. (2) din Codul fiscal, prin exceptie de la prevederile alin. (1), perioada fiscala este trimestrul calendaristic pentru persoana impozabila care in cursul anului calendaristic precedent a realizat o cifra de afaceri din operatiuni taxabile si/sau scutite cu drept de deducere si/sau neimpozabile in Romania conform art. 275 si 278, dar care au drept de deducere conform art. 297 alin. (4) lit. b), care nu au depasit plafonului de 100.000 euro al carui echivalent in lei se calculeaza conform normelor metodologice, cu exceptia situatiei in care persoana impozabila a efectuat in cursul anului calendaristic precedent una sau mai multe achizitii intracomunitare de bunuri.

 

Potrivit celor mentionate anterior:

1. Achizitiile intracomunitare de servicii nu au impact asupra modificarii vectorului fiscal, drept urmare nu este necesar sa efectuati vreo modificare. Astfel, veti continua sa transmiteti declaratiile de TVA D300 si D394 trimestrial.

 

Cum ati mentionat in paranteze, intr-adevar, este necesara modificarea vectorului fiscal privind TVA, de la trimestrial la lunar in cazul achizitiilor intracomunitare de bunuri.

Depasirea plafonului TVA de 100.000 mii euro

2. La depasirea plafonului de 100.000 euro din operatiuni taxabile si/sau scutite cu drept de deducere in cursul anului calendaristic nu se va opera modificarea la data depasirii ci incepand cu anul calendaristic urmator. Astfel, daca in cursul anului 2022 ati depasit cifra de afaceri de 100.000 euro din operatiunile taxabile si/sau scutite cu drept de deducere, atunci din 2023 treceti la platitor de TVA lunar.


Raspuns oferit in luna martie 2023 de catre specialistii site-ului PortalCodulFiscal.ro. Dati click AICI pentru a vedea toate noutatile din Codul Fiscal consultanta si raspunsuri detaliate de la experti.

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Votati articolul "Firme platitoare de TVA si depasirea plafonului de 100 mii euro. In ce conditii se schimba perioada fiscala de la trimestru la luna?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News
E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz

Atentie contabili!

Atentie, contabili!
Modificari importante in Codul fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016







Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

© 2007 - 2024 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Atentie, contabili!
Modificari importante in Codul fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016