Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Obligatii declarative privind veniturile din cedarea folosintei bunurilor. Studiu de caz

29-Apr-2020
1076

O persoana fizica a declarat in luna martie 2019 in declaratia unica, la capitolul venituri estimate pentru anul 2019 urmatoarele sume:



- venit net obtinut din activitati independente (este constituita ca persoana fizica autorizata) suma de 5000 lei;

- venit net, suma de 10.000 lei (rezultat din venitul brut, valoarea chiriei din care s-a dedus cota forfetara) obtinut din inchirierea unui imobil, avand un contract de inchiriere incheiat in moneda nationala-lei;

La completarea declaratiei unice cu termen 25 mai 2020, la capitolul venitul realizat pentru anul 2019 pe langa venitul efectiv realizat din activitati independente (care este 4.000 lei) mai completeaza din nou la Alta sursa de venit si suma de 10.000 lei declarata in anul 2019 ca venit estimat obtinut din chirii (contractul este in lei incheiat, daca se trece din nou aceasta suma se suprascrie peste aceeasi suma)? Va multumesc!

Raspunsul specialistului nostru, Dani Cucu:

Potrivit art. 122 alin. (4) lit. c) din Codul fiscal coroborat cu prevederile OPANAF 139/2020, nu se depune Declaratia unica privind impozitul pe venit si contributiile sociale datorate de persoanele fizice - cap. I, pentru veniturile din cedarea folosintei bunurilor pentru care chiria este exprimata in lei si nu s-a optat pentru stabilirea venitului net anual in sistem real, iar la sfarsitul anului anterior nu indeplinesc conditiile pentru calificarea veniturilor in categoria veniturilor din activitati independente.

Prin urmare, persoana fizica nu va completa, pentru veniturile din cedarea folosintei bunurilor realizate in anul 2019, Capitolul I. „Date privind impozitul pe veniturile realizate si contributiile sociale datorate pentru anul 2019” Subsectiunea I.1.1 „Date privind impozitul pe veniturile realizate din Romania, impuse in sistem real/pe baza cotelor forfetare de cheltuieli”, intrucat a realizat venituri din cedarea folosintei bunurilor pentru care chiria este exprimata in lei si nu a inceput activitatea in luna decembrie, nu a optat pentru stabilirea venitului net anual in sistem real, iar la sfarsitul anului anterior celui de raportare nu sunt indeplinite conditiile pentru calificarea veniturilor in categoria veniturilor din activitati independente.

 

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal. Afla AICI cum poti beneficia si tu de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Obligatii declarative privind veniturile din cedarea folosintei bunurilor. Studiu de caz":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!​

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

© 2007 - 2020 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016