Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Cesiune de creante versus cesiune de contract. Se colecteaza TVA la cesiunea contractului?

26-Nov-2019
1280

"O societate obtine venituri din chirii pe baza unui contract de inchiriere. Se opteaza pentru facturarea cu TVA. In cursul lunii octombrie societatea cesioneaza drepturile si obligatiile provenite din contractul de inchiriere catre o alta societate, la un anumit pret. Care este momentul recunoasterii veniturilor din cesiune? Se colecteaza TVA la cesiunea contractului?"

Specialistul nostru a impartit acest studiu de caz in doua subiecte de interes la care a si oferit raspuns:


1) Care este momentul recunoasterii veniturilor din cesiune?

Din datele prezentate de dumneavoastra rezulta ca este vorba despre o cesiune de contract (obiectul cesiunii este un contract/transferul contractului de inchiriere) si nu despre o cesiune de creante. Cesiunea de contract este posibila in speta dumneavoastra avand in vedere ca este vorba despre cesionarea unui contract in care prestatiile (inchirierea) nu au fost integral executate.

Este posibila inregistrarea de venituri din cesiune de contract in situatia in care pentru cesiunea contractului se incaseaza un pret al cesiunii de catre cedent din partea cesionarului. Recunoasterea veniturilor din cesiune se face la data incasarii pretului cesiunii.



2) Se colecteaza TVA la cesiunea contractului?

Pentru a sti daca trebuie sa colectati sau nu TVA la cesiunea contractului va recomand sa analizati in care categorie se incadreaza operatiunea de cesionare a creantelor avand in vedere clasificarea acestora de la punctul 52 (9) b)- (15 ) din Normle de alocare a;e Codului fiscal:

52. (9) Operatiunile cu creante se clasifica, in functie de contractul incheiat intre parti, in:
a) operatiuni prin care persoana care detine creantele angajeaza o persoana in vederea recuperarii acestora, care nu presupun cesiunea creantelor;
b) operatiuni care presupun cesiunea creantelor.
(10) In situatia prevazuta la alin. (9) lit. b) se disting operatiuni prin care:
a) cesionarul cumpara creantele, fara ca operatiunea sa aiba drept scop recuperarea creantei;
b) cesionarul cumpara creantele, asumandu-si sau nu riscul neincasarii acestora, percepand un comision de recuperare a creantelor de la cedent;
c) cesionarul cumpara creantele, asumandu-si riscul neincasarii acestora, la un pret inferior valorii nominale a creantelor, fara sa perceapa un comision de recuperare a creantelor de la cedent.
(11) Se considera ca cesionarul realizeaza o prestare de servicii de recuperare de creante in beneficiul cedentului, taxabila conform prevederilor art. 292 alin. (2) lit. a) pct. 3 din Codul fiscal in situatia prevazuta la alin. (10) lit. b), intrucat percepe de la cedent un comision pentru aceasta operatiune. De asemenea, persoana care este angajata in scopul recuperarii creantelor in situatia prevazuta la alin. (9) lit. a) realizeaza o prestare de servicii de recuperare de creante in beneficiul persoanei care detine creantele, taxabila conform prevederilor art. 292 alin. (2) lit. a) pct. 3 din Codul fiscal.
(12) In situatia prevazuta la alin. (10) lit. b) se considera ca cesiunea creantei de catre cedent nu reprezinta o operatiune in sfera de aplicare a TVA.
(13) In situatia prevazuta la alin. (10) lit. a):
a) daca pretul de vanzare al creantei este mai mare decat valoarea nominala a creantei, cedentul realizeaza o operatiune scutita de TVA conform prevederilor art. 292 alin. (2) lit. a) pct. 3 din Codul fiscal, iar cesionarul nu realizeaza o operatiune in sfera de aplicare a TVA;
b) daca pretul de vanzare al creantei este mai mic sau egal cu valoarea nominala a creantei, nici cedentul, nici cesionarul nu realizeaza operatiuni in sfera de aplicare a TVA.
(14) In cazul cesiunii de creanta prevazute la alin. (10) lit. c):
a) se considera ca cesiunea creantei de catre cedent reprezinta o operatiune scutita de TVA in sensul art. 292 alin. (2) lit. a) pct. 3 din Codul fiscal;
b) cesionarul se considera ca nu efectueaza o prestare de servicii de recuperare de creante in beneficiul cedentului, respectiv nu realizeaza o operatiune in sfera de aplicare a TVA, intrucat nu percepe un comision pentru aceasta operatiune.
(15) In sensul alin. (9) - (14) au fost pronuntate si deciziile in cauzele Curtii Europene de Justitie nr. C-305/01 Finanzamt Gross-Gerau impotriva MKG-Kraftfahrzeuge-Factoring GmbH si C-93/10 Finanzamt Essen-NordOst impotriva GFKL Financial Services AG.

Daca operatiunea de cesiune a drepturilor si obligatiilor din contractul de inchiriere conform contractului de cesiune se incadreaza la pct. 59(10) a), respectiv cesionarul cumpara creantele fara ca operatiunea sa aiba drept scop recuperarea creantei si pretul de vanzare al createi este mai mic sau egal cu valoarea nominal a creantei, atunci nici una din partile contractante ( cedent si cesionar ) nu realizeaza operatiuni in sfera de aplicare a TVA – pct 59 ( 13) b).

Totusi, fiind de fapt vorba de o cesiune de contract si daca in acesta s-a prevazut un pret al cesiunii contractului, atunci, valoarea incasata de cedent de la cesionar intra in sfera TVA, deci se va colecta TVA. In Codul fiscal nu este reglementata din punct de vedere al TVA cesiunea de contract. Sunt reglementate doar cesiunile de creante.

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal. Afla AICI cum poti beneficia si tu de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Cesiune de creante versus cesiune de contract. Se colecteaza TVA la cesiunea contractului?":
Rating:

Nota: 4.75 din 2 voturi
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!​

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



© 2007 - 2020 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016