Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Achizitie teren si incasare avans in anii trecuti. Cum colectam corect TVA in 2013?

26-Apr-2013
1888
In randurile urmatoare, vom analiza cazul unei societati care vinde un teren construibil catre o persoana fizica in anul 2013, avansul fiind incasat in anul 2008, avans pentru care s-a emis atunci factura si s-a colectat TVA in procent de 19%.

Vom vedea cum se va proceda in 2013 in ce priveste colectarea TVA in procent de 24% si plata diferentei.

In plus, daca valoarea de vanzare a terenului este mai mica decat valorea de achizitie, vom stabili in ce masura cheltuiala este nedeductibila din punct de vedere fiscal (nu exista raport de reevaluare a terenului).


Solutia consultantului:


Procentul TVA este cel de la data faptului generator al TVA, cu exceptia avansurilor, conform art. 134 alin. (4) coroborat cu art. 134^2 din Codul fiscal. Acest lucru inseamna ca daca terenul este construibil, veti factura valoarea terenului cu TVA de 24%, iar stornarea avansului va fi inregistrata cu semnul minus in factura si se va face cu procentul de TVA de 19%.

Din punctul de vedere al pretului de vanzare mai mic decat pretul de achizitie, consideram ca aceasta cheltuiala este deductibila integral la calculul impozitului pe profit, conform pct. 3 din Decizia 2/2004 a Comisiei centrale fiscale.

Desigur, se necesita ca pretul sa fie stabilit transparent, si justificabil de catre societate. Daca cumparatorul este o persoana afiliata, valoarea tranzactiei trebuie sa fie la pretul pietei, conform art. 11 alin. (2) din Codul fiscal, iar autoritatea fiscala poate solicita justificarea pretului.

Chiar daca legea nu prevede obligatia intocmirii unui raport de evaluare, se recomanda sa efectuati o astfel de evaluare pentru a stabilii daca pretul este unul de piata.



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Achizitie teren si incasare avans in anii trecuti. Cum colectam corect TVA in 2013?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016