Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Vanzare teren. Care este regimul fiscal?

10-Apr-2018
4148

In analiza de mai jos, vom vedea care este regimul fiscal pentru vanzarea unui teren.

Iata raspunsul specialistului!

Daca terenul nu este construibil, vanzarea acestuia este o operatiune scutita de TVA fara drept de deducere conform art. 292 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal. Calificarea unui teren drept teren construibil sau teren cu alta destinatie, la momentul vanzarii sale de catre proprietar, rezulta din certificatul de urbanism. In situatia in care livrarea unui teren pe care se afla o constructie are loc ulterior livrarii constructiei sau independent de livrarea constructiei, livrarea fiind realizata de persoana care detine si titlul de proprietate asupra constructiei ori de alta persoana care detine numai titlul de proprietate asupra terenului, se considera ca are loc livrarea unui teren construibil in sensul art. 292 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal.

Daca la achizitie a dedus TVA, societatea are obligatia efectuarii ajustarilor de TVA, dupa caz.

>> Pentru aceste operatiuni scutite poate opta pentru taxare conform art. 292 alin. (3) din Codul fiscal.

Daca din certificatul de urbanism rezulta ca terenul este construibil livrarea acestuia este o operatiune taxabila din punct de vedere al TVA intrucat scutirea de la ar.t 292 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal nu se aplica terenurilor construibile. Conform art. 331 alin. (2) pentru livrarea constructiilor, astfel cum sunt definite la art. 292 alin. (2) lit. f) pct. 2, partilor de constructie si terenurilor de orice fel, pentru a caror livrare se aplica regimul de taxare prin efectul legii (nu se aplica scutirile de la art. 292 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal) sau prin optiune (se incadreaza la scutirea de la art. 292 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal insa furnizorul opteaza pentru taxarea operatiunii conform art. 292 alin. (3) din Codul fiscal) se aplica taxarea inversa, in conditiile prevazute la acest articol (daca atat furnizorul cat si cumparatorul sunt inregistrati in scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal).

Astfel, livrarea terenului construibil este o operatiune taxabila prin efectul legii iar livrarea terenului cu alta destinatie pentru care societatea opteaza pentru taxare este o operatiune taxabila prin optiune. Pentru aceste operatiuni taxabile (prin optiune sau prin efectul legii) vanzarea se efectueaza:

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
CD Manual de politici contabile 2018


Manualul de politici contabile este obligatoriu CD-ul „Manual de Politici Contabile editabil 100 editabil elaborat in conformitate cu reglementarile contabile Aflati solutia rapida pentru elaborarea propriului manual de politici contabile Modificarea Legii 82 1991 prin OUG 79 2014 a adus ca noutate o amenda aspra de pana la 4 000...

Oferta Speciala
expira in 1 ora 59 min 59 sec

- In regim normal de taxare (factura se emite cu TVA) daca cumparatorul (persoana fizica sau juridica) nu este inregistrat in scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal.

- Cu taxare inversa daca atat cumparatorul cat si furnizorul sunt inregistrati in scopuri de TVA (se aplica masurile de simplificare prevazute la art. 331 din Codul fiscal). In acest caz furnizorul emite factura fata TVA cu mentiunea "Taxare inversa".

Raspuns oferit pentru www.portalcodulfiscal.ro de Irina Dumitrescu, consultant fiscal si expert contabil.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Vanzare teren. Care este regimul fiscal?":
Rating:

Nota: 4.4 din 5 voturi
Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii

Atentie contabili!

Modificari majore in Codul Fiscal 2018

Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Schimbare sediu social. In ce conditii depunem Formularul 088?
    • In cazul urmator, avem situatia in care, pentru schimbare sediu social, se va depune Declaratia 088. Societatea presteaza servicii intracomunitare si aplica taxare inversa. Vom stabili daca societatea poate continua activitatea (in speta sa emita facturile catre clientii din UE) pana la data comunicarii deciziei de aprobare sau respingere a declaratiei 088. Potrivit art. 4 din OPANAF 3841/2015 privind aprobarea modelului si continutului formularului (088) "Declaratie pe propria raspundere pentru...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Atentie, Contabili!

Modificari majore in Codul Fiscal 2018
Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016