Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Cine beneficiaza de prevederile din OUG 44/2015?

11-Nov-2015
6052

In cazul de mai jos, avem ca subiect un salariat al societatii care a desfasurat in perioada 2007-2008 activitate profesionala cu incadrarea juridica in Persoana Fizica Autorizata (PFA), respectiv, in baza unor contracte de prestari servicii (de contabilitate) intre salariat (expert contabil) si alte doua societati comerciale.

Salariatul a achitat contributia de sanatate aferenta veniturilor realizate integral (dar cu intarziere) catre Casa de Sanatate de care apartine. Operatiunea a generat obligatie fiscala accesorie gestionata in prezent de catre unitatea administrativ teritoriala a ANAF.

In fisa lui de platitor figureaza inca de acum trei ani doar obligatie fiscala accesorie. Avand in vedere prevederile legislative din ultimii ani si in contextul OG 44/2015, salariatul poate beneficia de vreo anulare a unor obligatii fiscale accesorii?


Conform art. 1 alin. (1) din OUG 44/2015 privind acordarea unor facilitati fiscale, penalitatile de intarziere, precum si o cota de 54,2% din dobanzi, aferente obligatiilor de plata principale datorate bugetului general consolidat, restante la 30 septembrie 2015, inclusiv, si administrate de Agentia Nationala de Administrare Fiscala, denumita in continuare organ fiscal central, se anuleaza daca sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:

a) toate obligatiile de plata principale restante la 30 septembrie 2015, inclusiv, administrate de organul fiscal central, se sting prin orice modalitate prevazuta de lege pana la data de 31 martie 2016, inclusiv;
(…)

Astfel, OUG 44/2015 se aplica pentru obligatiile principale restante la 30 septembrie 2015 care se achita pana la data de 31 martie 2016 inclusiv.

In speta prezentata intelegem ca obligatiile principale nu erau restante la data de 30 septembrie 2015 astfel incat apreciem ca nu sunt aplicabile dispozitiile OUG 44/2015.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Rodica Mantescu, consilier juridic

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Cine beneficiaza de prevederile din OUG 44/2015?":
Rating:

Nota: 3.06 din 9 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016