Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Salariu ? data platii

28-Dec-2009
6554

Problema:


Acordarea avansurilor din salarii este obligatorie daca in contractul de munca s-a precizat acest lucru?

1. Societatea noastra acorda aceste avansuri in procent de 40% din salariul de incadrare al salariatilor,
ceea ce este stipulat si in contractul de munca. A procedat corect?
2. Aceste avansuri se acorda proportional cu timpul lucrat efectiv la care se aplica procentul de 40% in perioada cuprinsa intre datele de 1 si 15 ale lunii curente, pe care noi o consi deram perioada de calcul al
avansului. E corect?
3. Daca nu, care este procedura? Deoarece in cursul unei luni sau a unei perioade pot interveni modificari: concediu fara plata, incetarea unui contract de munca, incadrare in munca, concediu medical.

Prin acordarea avansului neproportional cu timpul efectiv lucrat si aplicarea procentului este posibil ca la intocmirea statului de plata sa rezulte ca salariatul trebuie sa aduca bani de acasa, aceasta situatie fiind greu de realizat din punctul de vedere al salariatului.

Solutie:

Controalele fiscului. Inspectia fiscala si controlul antifrauda
Controalele fiscului. Inspectia fiscala si controlul antifrauda
Vezi detalii
Cartea Rosie a Fiscalitatii
Cartea Rosie a Fiscalitatii
Vezi detalii
Examenul CECCAR 2017 - 100 de Subiecte rezolvate
Examenul CECCAR 2017 - 100 de Subiecte rezolvate
Vezi detalii

Noi am creat pentru tine Newsletterul Contabilului 2010.
Am strans cei mai buni specialisti si am gasit solutii pentru a-ti oferi cel mai bun pret.

Potrivit art. 154 din Codul muncii, salariul reprezinta contraprestatia muncii depuse de salariat in baza unui contract individual de munca, iar pentru munca prestata in baza unui contract individual de munca fiecare salariat are dreptul la un salariu exprimat in bani.

Daca salariatul nu presteaza munca in anumite zile, in mod corect nu trebuie sa primeasca salariu pentru timpul respectiv, aceasta nefiind o retinere din salariu in sensul art. 164 din Codul muncii. Potrivit art. 161 din Codul muncii, salariul se plateste in bani cel putin o data pe luna, la data stabilita prin contract individual de munca, contract colectiv de munca aplicabil sau regulament intern, dupa caz.

In concluzie, societatea procedeazale gal daca acorda salariile pentru timpul efectiv lucrat, la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

Articol adaugat la 22 decembrie 2009

Articol preluat din Newsletter-ul Contabilului 2010 nr. 1/ noiembrie 2009.

Drepturile de proprietate intelectuala asupra continutului acestui articol apartin Editurii Rentrop & Straton. Articolul poate fi preluat in limita a 500 de caractere, cu conditia sa fie insotit de textul: "Sursa: Portalul fiscalitatea.ro" si link catre www.fiscalitatea.ro . In caz contrar, vom actiona conform legilor privind protectia drepturilor de proprietate intelectuala.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Salariu ? data platii":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Taxele si Impozitele s-au modificat in 2017!

Cititi toate schimbarile din Noul Cod Fiscal
care se aplica anul acesta!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!


© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.