Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Sponsorizari acordate gradinitelor de stat. Deductibilitate

19-Nov-2019
814

Societatile platitoare de impozit pe profit si cele platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor pot beneficia de reducerea de impozit pentru sponsorizarile acordate gradinitelor de stat in contextul celor doua articole de lege prezentate mai jos?

i) Cheltuielile de sponsorizare si/sau mecenat si cheltuielile privind bursele private, acordate potrivit legii; contribuabilii care efectueaza sponsorizari si/sau acte de mecenat, potrivit prevederilor Legii nr. 32/1994 privind sponsorizarea, cu modificarile i completarile ulterioare, si ale Legii bibliotecilor nr. 334/2002, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cei care acorda burse private, potrivit legii, scad sumele aferente din impozitul pe profit datorat la nivelul valorii minime dintre urmatoarele:

1. Valoarea calculata prin aplicarea a 0,75% la cifra de afaceri; pentru situatiile in care reglementarile contabile aplicabile nu definesc indicatorul cifra de afaceri, aceasta limita se determina potrivit normelor;

2. Valoarea reprezentand 20% din impozitul pe profit datorat.

In cazul sponsorizarilor efectuate catre entitati persoane juridice fara scop lucrativ, inclusiv unitati de cult, sumele aferente acestora se scad din impozitul pe profit datorat, in limitele prevazute de prezenta litera, doar daca beneficiarul sponsorizarii este inscris, la data incheierii contractului, in Registrul entitat ilor/unitatilor de cult pentru care se acorda deduceri fiscale, potrivit alin. (41).



Conform Legii 32 cu actualizarile la zi:

Art. 4

(1) Poate fi beneficiar al sponsorizarii:

a) orice persoana juridica fara scop lucrativ, care desfasoara in Romania sau urmeaza sa desfasoare o activitate in domeniile: cultural, artistic, educativ, de invatamant, stiintific - cercetare fundamentala si aplicata, umanitar, religios, filantropic, sportiv, al protectiei drepturilor omului, medico-sanitar, de asistenta si servicii sociale, de protectia mediului, social si comunitar, de reprezentare a asociatiilor profesionale, precum si de intretinere, restaurare, conservare si punere in valoare a monumentelor istorice;

b) institutiile si autoritatile publice, inclusiv organele de specialitate ale administratiei publice, pentru activitatile prevazute la lit. a);

c) de asemenea, pot fi sponsorizate, in conditiile prezentei legi, emisiuni ori programe ale organismelor de televiziune sau radiodifuziune, precum si carti ori publicatii din domeniile definite la lit. a);

d) orice persoana fizica cu domiciliul in Romania a carei activitate in unul dintre domeniile prevazute la lit. a) este recunoscuta de catre o persoana juridica fara scop lucrativ sau de catre o institutie publica ce activeaza in domeniul pentru care se solicita sponsorizarea.

(2) Poate fi beneficiar al mecenatului orice persoana fizica cu domiciliul in Romania, fara obligativitatea de a fi recunoscuta de catre o persoana juridica fara scop lucrativ sau de catre o institutie publica, care necesita un sprijin in domeniile prevazute la art. 1 alin. (3).

Specialistii nostri arata ca institutiile publice (in speta gradinitele de stat) pot fi beneficiari ai sponsorizarilor conform art. 4 alin. (1) lit. b) din Legea sponsorizarii.

Astfel, orice societate, indiferent de regimul de impozitare, poate sponsoriza o gradinita in conditiile legii.

Insa, pentru a beneficia de facilitatile fiscale, societatile vor aplica prevederile din Codul fiscal.
In cazul societatilor platitoare de impozit pe profit, aceste prevederi se regasesc la art. 25 alin. (4) lit. i) din Codul fiscal, respectiv cele pe care le-ati citat in enuntul intrebarii.

Cheltuielile de sponsorizare sunt prevazute ca fiind cheltuieli nedeductibile la art. 25 alin. (4) lit. i) din Codul fiscal. 

Astfel, o societate platitoare de impozit pe profit poate sa scada din impozitul pe profit cheltuielile de sponsorizare efectuate, in limitele si in conditiile prevazute la art. 25 alin. (4) lit. i) din Codul fiscal. 

In cazul unei microintreprinderi, cheltuielile cu sponsorizari nu afecteaza rezultatul fiscal, acesta fiind calculat exclusiv pe baza veniturilor obtinute.

Potrivit art. 56 alin. (1 1) si (1 2) din Codul fiscal, incepand cu 1 aprilie 2019, microintreprinderile care efectueaza sponsorizari, potrivit prevederilor Legii nr. 32/1994, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru sustinerea entitatilor nonprofit si a unitatilor de cult, care la data incheierii contractului sunt inscrise in Registrul entitatilor/unitatilor de cult pentru care se acorda deduceri fiscale potrivit art. 25 alin. (4 1), sa scada sumele aferente din impozitul pe veniturile microintreprinderilor pana la nivelul valorii reprezentand 20% din impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat pentru trimestrul in care au inregistrat cheltuielile respective.

Sumele care nu sunt scazute din impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat se reporteaza in trimestrele urmatoare, pe o perioada de 28 de trimestre consecutive. Scaderea acestor sume din impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat, in urmatoarele 28 de trimestre consecutive, se efectueaza in ordinea inregistrarii acestora, in aceleasi conditii, la fiecare termen de plata a impozitului pe veniturile microintreprinderilor.

Persoanele juridice fara scop patrimonial infiintate in baza legislatiei din Romania sunt asociatii, fundatii, federatii sau alte organizatii de acest fel cu personalitate juridica, partide politice, patronate, organizatii sindicale, culte religioase, precum si alte persoane juridice infiintate in baza unor acte normative speciale, in scopul desfasurarii de activitati fara scop patrimonial.

Daca in cazul platitorilor de impozit pe profit se pot deduce sumele acordate in cadrul contractelor de sponsorizare catre orice persoana ce poate fi beneficiar al sponsorizarii conform Legii 32/1994, in cazul microintreprinderilor se pot deduce doar sponsorizarile efectuate pentru sustinerea entitatilor nonprofit si a unitatilor de cult, care la data incheierii contractului sunt inscrise in Registrul entitatilor/unitatilor de cult pentru care se acorda deduceri fiscale, fara a fi interzisa efectuarea de sponsorizari catre alte entitati.

Astfel, daca o microintreprindere decide sa sponsorizeze, cum este cazul de fata, o institutie de invatamant sau o alta institutie publica, sponsorizarea efectuata nu poate fi dedusa in limita a 20% asupra impozitului pe venit.

Nota: Din punct de vedere al TVA, microintreprinderile respecta aceleasi reguli fiscale ca societatile platitoare de impozit pe profit.

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal. Afla AICI cum poti beneficia si tu de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Sponsorizari acordate gradinitelor de stat. Deductibilitate":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!‚Äč

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2020 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016