Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

O asociatie poate deveni platitoare TVA?

26-Sep-2012
6457
Intrebare: O asociatie, persoana juridica de drept privat, fara scop patrimonial, neplatitoare de TVA care implementeaza un program operational POSDRU si care primeste cval cheltuielilor efectuate de la organismul intermediar poate deveni platitoare de TVA? In conditiile in care devine platitoare de TVA, isi recupereaza TVA prin Decontul 300 de la ANAF?

Raspuns: Societatea se poate inregistra in scopuri de TVA prin optiune conform art. 153 sau daca depaseste plafonul de 65.000 euro prevazut de Codul fiscal .

Indiferent de sursa de finantare a achizitiilor, suma TVA deductibila inscrisa intr-o factura emisa de catre un furnizor sau prestator stabilit in Romania poate fi dedusa numai daca este aferenta realizarii unei operatiuni taxabile, scutite cu drept de deducere si neimpozabile. In acest context, suma TVA aferenta unei achizitii de bunuri este deductibila numai in situatia in care bunurile respective sunt destinate realizarii de:

- operatiuni taxabile, aspect reglementat prin art. 145 alin. 2 lit. a). In categoria operatiunilor taxabile se incadreaza livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate catre parteneri stabiliti pe teritoriul Romaniei.
- operatiuni neimpozabile, aspect reglementat prin art. 145 alin. 2 lit. b). In categoria operatiunilor neimpozabile se incadreaza prestarile de servicii efectuate catre parteneri stabiliti in afara teritoriului Romaniei.
- operatiuni scutite cu drept de deducere, aspect reglementat prin art. 145 alin. 2 lit. c). In categoria operatiunilor scutite cu drept de deducere se incadreaza exporturile si livrarile intracomunitare de bunuri.
Cartea Rosie a Fiscalitatii
Cartea Rosie a Fiscalitatii
Vezi detalii
Tranzactii imobiliare. Regimul fiscal in 2017
Tranzactii imobiliare. Regimul fiscal in 2017
Vezi detalii
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Vezi detalii

Exercitarea dreptului de deducere este posibila prin respectarea conditiei impuse prin art. 146 alin. (1) litera a) conform careia pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei datorate sau achitate, persoana impozabila cumparatoare trebuie sa detina o factura emisa in baza prevederilor art. 155. In acest context, prin normele de aplicare ale art. 146 alin. (1), la punctul 46 se impune justificarea deducerii taxei numai pe baza exemplarului original al facturii care trebuie sa cuprinda toate informatiile obligatorii reglementate prin art. 155 alin. (5) din Codul fiscal .

Deci suma TVA poate fi dedusa prin decontul de TVA cod 300 numai daca facturile de achizitii bunuri si servicii sunt emise pe numele Organizatiei si numai daca, organizatia realizeaza operatiuni economice din sfera de aplicare a TVA.

Astfel, daca implementarea acestui proiect POSDRU presupune efectuarea unor operatiuni in sfera de aplicare a TVA.

Totodata, daca primitorul fondurilor nerambursabile nu este o persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA, acesta poate beneficia de restituirea sumelor.

De restituirea efectiva a sumei TVA aferenta cheltuielilor eligibile in baza prevederilor OUG 64/2009 privind gestionarea financiara a instrumentelor structurale si utilizarea acestora pentru obiectivul convergenta beneficiaza doar persoanele neimpozabile (de exemplu, un ONG) si persoanele impozabile care nu sunt inregistrate in scopuri de TVA. Astfel, asociatia beneficiaza de restituirea TVA in baza prevederilor art. 15 alin. 1 lit. e) din OUG 64/2009 in calitate sa de organism neguvernamental nonprofit, cu personalitate juridica, doar pentru activitatea desfasurata fara scop patrimonial.

Pentru acest tip de organizatie, suma TVA aferenta valorii TVA neeligibile platite, aferenta cheltuielilor eligibile efectuate in cadrul proiectelor finantate din instrumente structurale prin programele operationale, trebuie inclusa in bugetele ordonatorilor principali de credite cu rol de Autoritate de management pentru programele operationale care utilizeaza mecanismul platii indirecte. Acest aspect este reglementat prin art. 8 lit. b) din OUG 64/2009.

Reiterez faptul ca sumele TVA platite de asociatie pentru achizitiile efectuate pot fi restituite acesteia de catre Autoritatea de management care si-a planificat sumele respective prin bugetul propriu.

In situatia in care faceti referire la un proiect activ depus dupa data de 1 ianuarie 2012 care urmeaza a fi implementat, va recomand sa analizati in ce masura, pentru situatia dvs., sunt aplicabile prevederile HG 1135/2011 pentru modificarea si completarea HG 759/2007 privind regulile de eligibilitate a cheltuielilor efectuate in cadrul operatiunilor finantate prin programele operationale publicat in Monitorul Oficial nr. 849 din 30 noiembrie 2011.

Prin acest act normativ, s-a inserat art. 11^1 prin care se aduc modificari legislative cu privire la suma TVA aferenta programelor operationale finantate din instrumente structurale, dupa cum urmeaza:
- la alineatul (1): cheltuiala cu TVA nedeductibila este eligibila pentru toate programele operationale finantate din instrumente structurale;
- la alineatul (2): pentru a fi eligibila, cheltuiala cu TVA nedeductibila trebuie sa fie aferenta unor cheltuieli eligibile efectuate in cadrul proiectelor finantate din instrumente structurale.
- la alineatul (3): pentru a beneficia de rambursarea cheltuielii eligibile cu TVA, beneficiarul fondurilor trebuie sa depuna ca anexa, la fiecare cerere de rambursare, o declaratie pe propria raspundere cu privire la nedeductibilitatea TVA aferenta cheltuielilor cuprinse in cererea de rambursare, certificata de organul fiscal competent din subordinea A.N.A.F.
- la alineatul (4): organul fiscal competent din subordinea A.N.A.F. are obligatia sa certifice declaratia respectiva in termen de maximum 3 zile lucratoare de la data depunerii de catre beneficiar a unei solicitari in acest sens, insotita de documentele justificative necesare.

In acest scop, Ministerul Afacerilor Europene a emis ordinul nr. 204 din 27 decembrie 2011 pentru aprobarea Instructiunilor de aplicare a prevederilor art. 11^1 din HG 759/2007 , publicat in Monitorul Oficial nr. 940 din 30 decembrie 2011.
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "O asociatie poate deveni platitoare TVA?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • ANAF implementeaza poprirea electronica
    • Poprirea electronica - Sistemul de comunicare a actelor de executare catre institutiile de credit prin intermediul mijloacelor electronice de transmitere la distanta este functionala din data de 23.06.2017. Prin intermediul acestui sistem este asigurata o comunicare rapida si eficienta a actelor de executare si sunt inlaturate deficientele legate de intarzierea ridicarii masurii popririi conturilor bancare in cazul stingerii obligatiilor fiscale, astfel incat activitatea contribuabililor sa fie...» citeste mai departe aici

  • Depunerea Raportarilor contabile la 30 iunie se face pana la 16 august 2017
    • In Monitorul Oficial al Romaniei nr.463/ 21.06.2017 a fost publicat OMFP nr.895/ 2017 pentru aprobarea Sistemului de raportare contabila la 30 iunie 2017 a operatorilor economici, precum si pentru reglementarea unor aspecte contabile. Actul normativ mentionat a intrat in vigoare la data publicarii in Monitorul Oficial. In conformitate cu prevederile acestui OMFP, operatorii economici care in exercitiul financiar precedent au inregistrat o cifra de afaceri de peste 220.000 lei vor trebui sa...» citeste mai departe aici

  • Noua procedura de corectare a erorilor cuprinse in situatiile financiare anuale si raportarile contabile anuale
    • Va informam ca a fost modificata Procedura de corectare a erorilor cuprinse in situatiile financiare anuale si raportarile contabile anuale depuse de operatorii economici si persoanele juridice fara scop patrimonial. In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 467/21.06.2017, a fost publicat Ordinul ministrului finantelor publice nr. 894 din 16 iunie 2017 privind completarea Ordinul ministrului finantelor publice nr. 450/2016 pentru aprobarea Procedurii de corectare a erorilor...» citeste mai departe aici

  • Amortizarea unui domeniu web. Care e tratamentul fiscal?
    • Toate analizele prezentate tin cont de situatii actuale, obstacole si nelamuriri aduse de legislatia in vigoare si acorda mare atentie unor situatii de care se lovesc multe societati in practica. Un studiu de caz pe care il propunem prin cele de mai jos face referire la amortizarea unui domeniu web, in contextul numarului in crestere de afaceri online. Astfel, in ce priveste incadrarea la art. 28 din Codul fiscal alin (4) lit. h) privind achizitia unui domeniu pe internet pe perioada...» citeste mai departe aici

  • Frauda de peste 35 milioane de lei, identificata de inspectorii
    • In perioada 06.12.2016 - 24.04.2017, inspectorii antifrauda din cadrul Directiei generale antifrauda fiscala au procedat la verificarea operatiunilor de comercializare a marfurilor, derulate in anul 2015, pe teritoriul Romaniei, de catre un operator economic, prin raportare la importurile realizate de acesta, in vederea estimarii bazei de impozitare. In urma verificarilor efectuate asupra documentelor de livrare marfa, intocmite si inregistrate, in evidenta contabila, in cursul anului 2015, de...» citeste mai departe aici

  • Servicii de promovare. Cum facturam, in ce priveste TVA-ul, factura catre firma straina?
    • In analiza urmatoare, o societate din Romania va incheia un acord de parteneriat pentru o conferinta organizata in Romania. Acordul incheiat cu o firma din alt stat non-UE. Obiectul acordului de parteneriat este acela de promovare a firmei straine in cadrul conferintei. Promovarea va consta si intr-o prezentare pe care o va tine un lector al firmei straine in timpul conferintei. Vom vedea daca factura emisa de catre firma din Romania va fi purtatoare sau nu de TVA. Potrivit intelegerii noastre,...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Taxele si Impozitele s-au modificat in 2017!

Cititi toate schimbarile din Noul Cod Fiscal
care se aplica anul acesta!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!


© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.