Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Pentru un Expert Contabil PFA, cine retine CAS si impozit?

19-Sep-2012
2248
Intrebare: Expert contabil PFA care are si angajati, efectueaza servicii de evidenta contabila si expertize contabile judiciare si extrajudiciare pentru care (pe baza de contract) emite factura (mentionez ca expertul contabil are declaratie de asigurare in sistemul public de pensii). Firma careia i se presteaza serviciul de evidenta contabila (si primeste factura) ce obligatii are dpv al retinerii CAS, CASS si impozit si la ce valoare se calculeaza retinerile, la cea facturata sau sa ajunga netul la cea facturata? Dar persoanele fizice sau juridice carora li se efectueaza expertiza extrajudiciara ce obligatii au dpv al retinerii CAS, CASS si impozit?

Raspuns: Prin OUG 15/2012, la articolul 296 indice 24 din Codul fiscal , dupa alineatul (5) s-au introdus doua noi alineate, alineatele (51) si (52), cu urmatorul cuprins:

„(51) Platitorii de venit calculeaza, retin si vireaza contributiile sociale numai pentru persoanele fizice care realizeaza venituri de natura celor prevazute la art. 29621 alin.
Proceduri contabile pentru societati comerciale 2017
Proceduri contabile pentru societati comerciale 2017
Vezi detalii
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Vezi detalii
Microintreprinderea in 2017: impozite, taxe, deduceri
Microintreprinderea in 2017: impozite, taxe, deduceri
Vezi detalii

(1) lit. f) si h), altele decat cele care desfasoara activitati economice in mod independent sau exercita profesii libere si sunt inregistrate fiscal potrivit legislatiei in materie.

(52) Prin exceptie de la prevederile alin. (51), platitorii de venit calculeaza, retin si vireaza contributiile sociale pentru persoanele fizice care realizeaza venituri in baza contractelor de agent."

Prin urmare, in cazul veniturilor realizate de persoanele fizice care desfasoara activitati economice in mod independent sau exercita profesii libere si sunt inregistrate fiscal potrivit legislatiei in materie, categorie in care se incadreaza si experii contabili, contributiile sociale se platesc de aceste persoane cu exceptia contributiilor sociale datorate pentru veniturile realizate in baza contractului de agent a caror retinere este in sarcina platitorului persoana juridica sau alta entitate.

De asemenea, pentru veniturile realizate in baza contractelor de agent si veniturile din activitatea de expertiza contabila si tehnica, judiciara si extrajudiciara apreciem in baza art. 52 alin. (1) lit. b) si c) din Codul fiscal apreciem ca platitorii persoane juridice sau alte entitati care au obligatia calculeaza, retine si vireaza impozitul pe venit.

Daca platitorul venitului este o persoana fizica, aceasta nu are obligatia retinerii contributiilor sociale.
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Pentru un Expert Contabil PFA, cine retine CAS si impozit?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Articole similare

Ce tratament fiscal aplicam pentru deducerea TVA?
Mai multe articole despre OUG 15/2012




Subiectele saptamanii

  • Cum se impoziteaza in 2017 bunurile sau serviciile acordate gratuit asociatilor
    • Pentru contribuabilii platitori de impozit pe profit cheltuielile facute in favoarea actionarilor sau asociatilor, altele decat cele generate de plati pentru bunurile livrate sau serviciile prestate contribuabilului, la pretul de piata pentru aceste bunuri sau servicii, sunt cheltuieli nedeductibile la determinarea rezultatului fiscal. Printre altele, sunt considerate cheltuieli facute in favoarea actionarilor sau asociatilor: - bunurile, marfurile si serviciile acordate actionarilor sau...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.