Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Prestare online servicii. Cum se pot emite facturile fara TVA pentru un PFA din strainatate?

18-Aug-2017
1098

In cazul urmator, avem ca subiect o societate comerciala platitoare de TVA din Romania care presteaza online servicii de cercetare (rapoarte de piata) catre o persoana fizica autorizata (P.F.A.) fiscal la Ministerul Finantelor si Registru Comertului din alt stat non-UE (sole establishment). In acest stat nu este exista legislativ introdusa notiunea de TVA. Vom vedea daca facturile emise de societatea din Romania se emit cu sau fara TVA.

Iata raspunsul specialistului:

Conform art. 268 alin. 1 lit. a-d din Codul fiscal, operatiunile sunt impozabile din punct de vedere al TVA in Romania daca sunt indeplinite cele patru conditii cumulative, printre care si cea referitoare la locul prestarii serviciilor, care trebuie sa fie considerat a fi in Romania.

In acest sens, art. 278 alin. 2-3 din Codul fiscal prevede regulile generale de stabilire a locului prestarii serviciilor, respectiv:

- daca beneficiarul serviciilor este persoana impozabila, locul prestarii se considera a fi sediul activitatii economice al beneficiarului (regula B2B);



- daca beneficiarul serviciilor nu este persoana impozabila (spre exemplu, persoana fizica), locul prestarii se considera a fi sediul activitatii economice al prestatorului (regula B2C).

Aceste reguli generale prevad si exceptii reglementate de art. 278 alin. 4-6 din Codul fiscal, in functie de natura serviciilor, care se vor aplica cu prioritate, dupa cum se prevede la pct. 15 alin. 1 din Normele metodologice de aplicare.

Deoarece stabilirea calitatii de persoana impozabila a clientului apare mai dificila prin prisma dovezilor pe care trebuie sa le detina societatea prestatoare (a se vedea precizarile de la pct. 14 alin. 1 si pct. 15 alin. 12 lit. a si b din Normele metodologice de aplicare) trebuie stabilita mai intai natura serviciilor.

Desi se face trimitere la servicii de cercetare prestate online, din cele prezentate nu reiese ca ar fi vorba de servicii de cercetare propriu-zisa (adica servicii generale), ci de servicii constand in intocmirea unor studii/rapoarte de piata oferite de consultanti ori birouri de studii, respectiv servicii de prelucrare de date ori furnizarea de informatii prevazute la art. 133 alin. 5 lit. e pct. 5 din Codul fiscal.

In acest caz se vor avea in vedere prevederile pct. 15 alin. 11 din Normele metodologice conform carora astfel de servicii, prestate catre un beneficiar persoana neimpozabila care nu este stabilit pe teritoriul Uniunii Europene, nu au locul in Romania. De asemenea, nu au locul in Romania aceleasi servicii care sunt prestate catre persoane impozabile stabilite in afara Uniunii Europene, fiind aplicabile prevederile art. 278 alin. 2 din Codul fiscal. In ambele situatii este suficient ca prestatorul sa faca dovada ca beneficiarul, indiferent de statutul sau, este stabilit in afara Uniunii Europene. Aceasta conditie se considera indeplinita atunci cand clientul comunica prestatorului adresa sediului activitatii economice sau a sediului fix ori, in absenta acestora, a domiciliului stabil sau a resedintei obisnuite din afara Uniunii Europene. Prestatorul trebuie sa verifice autenticitatea acestora prin procedurile curente de verificare existente.

Neavand locul in Romania, serviciile nu sunt impozabile in Romania, deci facturile vor fi emise fara TVA.

Fata de mentiunea ca serviciile sunt prestate online trebuie avute in vedere prevederile art. 7 alin. 3 lit. i din Regulamentul (UE) 282/2011 conform carora serviciile profesionistilor, care consiliaza clientii prin posta electronica (spre exemplu, prin trimiterea de studii/rapoarte/informatii prin email) nu reprezinta servicii prestate pe cale electronica. Dar chiar daca ar putea fi vorba de servicii prestate pe cale electronica, ele tot n-ar fi impozabile in Romania, locul prestarii fiind in afara UE conform art. 133 alin. 2 din Codul fiscal (daca societatea prestatoare poate obtine dovezile ca clientul este persoana impozabila - pct. 15 alin. 12 lit. a si b din Normele metodologice de aplicare) ori conform art. 133 alin. 5 lit. h pct. 3 din Codul fiscal (cu prezentarea dovezilor ca clientul este persoana neimpozabila este stabilit in strainatate - pct. 21 alin. 4 lit. d si alin. 6 din Normele metodologice).

Intr-o singura ipoteza societatea prestatoare din Romania ar emite facturile cu TVA, respectiv doar atunci cand nu are dovezi ca clientul este persoana impozabila, iar serviciile prestate ar avea caracter general, fara a fi servicii specifice pentru care sa se aplice vreo exceptie intrucat, intr-o atare ipoteza, s-ar aplica regula B2C de la art. 133 alin. 3 din Codul fiscal, locul prestarii serviciilor fiind considerat in Romania.

 


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa - Economist

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Prestare online servicii. Cum se pot emite facturile fara TVA pentru un PFA din strainatate?":
Rating:

Nota: 5 din 2 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016