Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Repartizarea rezervelor legale

30-Nov-2011
7078
Intrebare:

Facilitatile care se regasesc in rezerve (ex. diferenta dintre cota standard de impozit pe profit si cota 5% impozit pe profit platita pentru exporturi) conform art. 22(6) nu pot fi utilizate pentru
-majorarea capitalului social sau
-pentru acoperirea pierderilor fara recalcularea impozitului pe profit si accesoriile aferente.

Pot fi insa acestea repartizate la dividende?

Raspuns:

Conform prevederilor OMFP 3055/2009 privind aprobarea reglementarilor contabile conforme cu Directivele Comunitatii Europene, cu modificarile si completarile ulterioare, contabilitatea rezervelor se tine pe categorii de rezerve:

- rezerve legale,
- rezerve statutare.

Rezervele legale, constituite din profitul impozabil (impozabil) conform prevederilor din actele normative care le reglementeaza si care sunt utilizate conform conditiilor impuse de legea respectiva (in cazul in speta este vorba de Legea 414/2002 privind impozitul pe profit cu privire la diferenta dintre cota standard si cota redusa de impozit pe profit).

Rezervele statutare sau contractuale se constituie anual din profitul net realizat de societate, conform prevederilor din actul constitutiv.

Referitor la intrebarea d-voastra privind utilizarea sumelor inregistrate in conturile de rezerve pentru repartizarea sub forma de dividende, mentionam urmatoarele:

- potrivit dispozitiilor art. 19 din Codul fiscal si ale pct. 12 din HG 44, veniturile si cheltuielile care se iau in calcul la stabilirea profitului impozabil reprezinta sumele inregistrate conform reglementarilor contabile in vigoare,
- potrivit prevederilor pct. 248 din OMFP 3055/2009 privind aprobarea reglementarilor contabile conforme cu Directivele Comunitatii Europene, cu modificarile si completarile ulterioare, sumele reprezentand rezerve legale constituite din profitul brut se scad din profitul impozabil. Ca urmare a acestei operatii, profitul care urmeaza sa se distribuie pe destinatii este diminuat cu sumele respective.

- suma reprezentand reducerea sau anularea oricarei rezerve care a fost anterior dedusa (in cazul Legii 414/2002 profitul impozabil a fost redus cu suma din rezerva constituita pentru facilitati fiscale) ca urmare a distribuirii catre asociati, se impoziteaza de la momentul schimbarii destinatiei, respectiv a distribuirii.

Acelasi act normativ dispune ca suma aferenta reducerii cotei de impozit pe profit de la cota standard la cea diminuata se repartizeaza la sfarsitul anului ca sursa proprie de finantare, in limita profitului ramas dupa inregistrarea cheltuielii cu impozitul pe profit.

In ceea ce priveste aplicarea reglementarilor fiscale asupra rezervelor, asa cum sunt acestea cuprinse la capitolul "Provizioane si rezerve" este de retinut ca acestea au un caracter general si unul particular.

Prevederea generala este cea cuprinsa la art. 22, alin. (5) din Codul fiscal care dispune ca schimbarea destinatiei rezervelor care au fost deductibile din profitul impozabil, potrivit prevederilor legale, prin reducere sau distribuirea catre actionari, sub orice forma, atrage includerea in veniturile impozabile (elemente similare veniturilor) a sumelor respective si impunerea lor cu impozit pe profit, conform prevederilor legale in vigoare, cu exceptiile expres prevazute.

In ceea ce priveste cazurile speciale, prevederile se refera, suplimentar regulii de baza, la:
- rezerva constituita in cota de 5% conform prevederilor art. 22, alin. (1), lit. a), nu poate fi utilizata pentru acoperirea pierderilor si nu poate fi reconstituita in cazul in care a fost utilizata,
- rezervele din facilitati fiscale constituite conform prevederilor din legile speciale, nu pot fi utilizate pentru majorarea capitalului social sau pentru acoperirea pierderilor (art. 22, alin. 6).

Ca o concluzie, rezervele legale, indiferent de modul in care acestea se constituie, care sunt reduse din profitul impozabil, nu pot avea decat destinatia data de legiuitor tocmai pentru a se evita decapitalizarea societatilor carora li s-au adresat.

Toate aceste prevederi legale conduc la solutia ca repartizarea rezervelor legale (in cazul in speta, rezerva din facilitati fiscale) asociatilor/actionarilor sub forma de dividende este posibila numai dupa plata impozitului pe profit deoarece nu reprezinta o participare efectiva a asociatilor/actionarilor ci o suma la care statul a renuntat in beneficiul societatii.

Indiferent de inconsistenta cadrului legislativ, rezervele legale si rezervele din facilitati fiscale nu pot fi utilizate pentru majorarea capitalului social, pentru acoperirea pierderii contabile si pentru repartizarea sub orice forma. Ele sunt o parte a pasivului societatii care este realizat de societate si nu de actionari si care se impoziteaza la schimbarea destinatiei. Diferenta este data numai de momentul de la care sunt impozitate sumele care sunt utilizate in alt scop:de la data aplicarii facilitatii (pentru rezervele legale si rezervele din facilitati fiscale) si de la data modificarii destinatiei (pentru rezervele din reevaluare).

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Votati articolul "Repartizarea rezervelor legale":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News
keyboard_double_arrow_right

Atentie contabili!

Atentie, contabili! Modificari importante in Codul fiscal!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti 
E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz


E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz
keyboard_double_arrow_left






Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

  • E-Factura: Bonurile fiscale SUB si PESTE 100 euro trebuie transmise prin sistem? Care sunt exceptiile

    • Va rugam sa ne clarificati daca incepand cu 01.07.2024 furnizorii nostri care emit bonuri fiscale au obligatia transmiterii acestora prin portal ANAF (e-Factura). Ne referim la bonurile fiscale sub 100 euro, cat si cele peste 100 euro care au CUI societatii noastre pe ele si pentru care dorim sa fim clari in ceea ce priveste deducerea de TVA. Va rugam sa ne precizati si felul in care acestea vor trebuie declarate in D394 ca bon fiscal sau ca factura simplificata. Transmiterea facturilor...» citeste mai departe aici

  • Bunuri/produse cu risc fiscal ridicat 2024 vizate de e-Transport

    • Avem rugamintea sa ne prezentati daca lista cu bunuri cu risc fiscal se modifica cu data de 01.07.2024 si daca da prin ce text de lege, care sunt conditiile obligativitatii e transport pe teritoriul Romaniei, si care sunt conditiile pentru e transport pentru tranzactiile intracomunitare, extracomunitare, marfa in tranzit. Va multumim! RO e-Transport si lista bunurilor cu risc fiscal in 2024 – raspunsul specialistului: Potrivit Ordinului ANAF nr. 802/2022, bunurile cu risc fiscal ridicat...» citeste mai departe aici

  • OUG 87/2024 pentru e-Transport, e-TVA, e-Factura si salariul minim

    • OUG 87/2024, publicata in M. Of. nr. 608/28.06.2024, produce modificari in domeniul e-Transport, e-TVA, e-Factura, precum si in ceea ce priveste tratamentul fiscal al tichetelor de masa pentru salariatii incadrari cu salariul minim. OUG 87/2024 pentru e-Transport, e-TVA, e-Factura si salariul minim I. Referitor la sistemul RO e-transport Pentru utilizatorii sistemului privind transporturile rutiere internationale de bunuri (prevazuti la art. 8 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr....» citeste mai departe aici

  • Bon fiscal de combustibil NU trebuie sa fie stampilat pentru a fi inregistrat in contabilitate

    • Compania deconteaza transportul salariatilor la si de la locul de munca, respectand conditiile legale (procedura de acodare, dreptul este prevazut in CIM, etc). Documentul justificativ lunar este bonul fiscal de carburant. Am rugamintea sa imi spuneti daca este obligatoriu ca bonul fiscal de carburant sa fie stampilat. Inregistrare in contabilitate bon fiscal de combustibil – raspunsul specialistuli: Potrivit prevederilor art.V din OG 17/2015, alin.(2) si (3) persoanele fizice, persoanele...» citeste mai departe aici

  • E-Factura. Daca si in ce conditii se transmit in sistem facturile simplificate

    • Va rugam sa ne clarificati daca incepand cu 01.07.2024 furnizorii nostri care emit bonuri fiscale au obligatia transmiterii acestora prin portal ANAF (e-Factura). Ne referim la bonurile fiscale sub 100 euro cat si cele peste 100 euro care au CUI societatii noastre pe ele si pentru care dorim sa fim clari in ceea ce priveste deducerea de TVA. Va rugam sa ne precizati si felul in care acestea vor trebuie declarate in D394 ca si bon fiscal sau factura simplificata. Transmitere facturi...» citeste mai departe aici

  • Amenzi e-Factura. Sanctiunile pentru neinregistrarea facturilor

    • Care sunt sanctiunile pentru neinregistrarea facturilor in e-Factura incepand cu 01.07.2024? Amenzi E-Factura Raspunsul specialistilor de la portalcodulfiscal.ro este urmatorul: Amenzi e-Factura pentru destinatar Primirea si inregistrarea unei facturi emise fara respectarea art. 10 alin. (1) constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda egala cu 15% din valoarea totala a facturii (Art. 13 indice 2 alin. (1) lit. b) din OUG 120/2021). Amenzi e-Factura pentru emitent Emitentul facturii...» citeste mai departe aici

Atentie contabili!

Atentie, contabili!
Modificari importante in Codul fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016