Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Cum se aplica regimul accizelor pentru energia electrica produsa din surse regenerabile?

12-Ian-2015
4565
In analiza de mai jos, facem referire la o societate producatoare de energie electrica din surse regenerabile care a primit si licenta de furnizare a energiei electrice. Doreste sa furnizeze energiea produsa din productia proprie si daca este nevoie si cea cumparata.

Cum va refactura acciza si celelalte componente din factura primita de la alti furnizori?
Acciza va fi calculata si de societatea in cauza?


Se mentioneaza ca energia electrica produsa de firma este scutita de accize.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
CD Proceduri contabile pentru societati comerciale 2018


Structura unei proceduri contabile ceruta de lege este una complexa si de-aceea elaborarea ei presupune un efort serios chiar si pentru un contabil experimentat care in plus trebuie sa tina cont si de modificarile legislative ale OMFP nr 1 802 2014 cu modificarile si completarile ulterioare; Legii contabilitatii nr 82 1991 cu modificarile...

Oferta Speciala
expira in 1 ora 59 min 59 sec

Potrivit prevederilor actuale ale art.206^2 si ale art.206^5, coroborate cu cele ale art.206^19 din Codul fiscal, energia electrica incadrata tarifar la codul NC 2716 este un produs supus accizelor armonizate, pentru care faptul generator al accizelor intervine in momentul productiei de energie electrica, iar exigibilitatea lor la momentul furnizarii catre consumatorul final.

Prin urmare, pentru energia electrica, acciza devine exigibila la momentul furnizarii acesteia catre consumatorii finali, termenul de plata la bugetul de stat fiind data de 25 a lunii urmatoare celei in care a avut loc facturarea catre consumatorul final.

Totodata, mentionam ca energia electrica produsa din surse regenerabile este scutita de la plata accizelor conform prevederilor art.206^60 alin.(1) lit.m) din Codul fiscal. Insa, aceasta scutire se acorda conform precizarilor de la pct.113 subpct.113.9 alin.(1) de la titlul VII din normele metodologice de aplicare a Codului fiscal, aprobate prin HG 44/2004, cu modificarile si completarile ulterioare, numai producatorilor de energie electrica produsa din surse regenerabile si care furnizeaza aceasta energie direct catre consumatorii finali in baza unei notificari la autoritatea vamala teritoriala.

Avand in vedere cele de mai sus, in cazul in care sunteti producator de energie electrica din surse regenerabile, iar energia electrica astfel realizata este furnizata de dumneavoastra direct consumatorilor finali, desi a intervenit exigibilitatea accizelor, opereaza scutirea directa de la plata accizelor, in factura emisa clientilor dumneavoastra, nu se va inscrie valoarea accizei, ci mentiunea "scutit de accize".

In schimb, pentru energia electrica achizitionata de la alti furnizori si vanduta de dumneavoastra catre consumatorii finali, chiar daca aceasta este produsa din surse regenerabile, nu mai opereaza scutirea, situatie in care, daca nu este vorba de vreo exceptare de la plata accizelor, se datoreaza accize, in factura emisa clientilor dumneavoastra, mentionand valoarea accizelor potrivit destinatiei data (utilizare in scop comercial sau in scop necomercial). Precizam ca pentru energia electrica achizitionata de la diversi furnizori (autorizati potrivit legii) nu s-au perceput accize, intrucat dumneavoastra nu sunteti consumatorul final (din prezentarea situatiei nu reiese acest fapt), ci un revanzator al acesteia.

Daca energia electrica (atat cea produsa de dumneavoastra, cat si cea primita de la alti furnizori) nu este furnizata direct consumatorilor finali, atunci nu se datoreaza accize intrucat nu a intervenit exigibilitatea lor.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Cum se aplica regimul accizelor pentru energia electrica produsa din surse regenerabile?":
Rating:

Nota: 4.5 din 3 voturi
Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii

Atentie contabili!

Modificari majore in Codul Fiscal 2018

Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Atentie, Contabili!

Modificari majore in Codul Fiscal 2018
Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016