Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Studiu de caz: Cheltuielile cu imbunatatirile sunt deductibile la calculul profitului impozabil?

03-Aug-2009
2014

Intrebare: In obiectul de activitate este si " Inchirierea bunurilor imobiliare proprii "Cod CAEN 6820" , in luna martie 2009 am achizitionat un apartament pe firma pentru care am deschis ROL la Primarie Sector 4 unde am si platit impozitul aferent.

In luna aprilie,mai am facut o serie de investitii constand in mobilier,aparatura electrocasnica.

Toate aceste ceheltuieli si anume: amortizarea, achizitionarea bunurilor, taxele platatite SUNT CHELTUIELI DEDUCTIBILE?

Raspuns:
Toate cheltuielile cu amortizarea imobilului (apartament) si cu dotarea acestuia (amortizare mijloace fixe diverse, uzura obiectelor de inventar) sunt deductibile numai in masura in care ele sunt realizate in scopul realizarii de venituri.

Cu alte cuvinte, nu este suficienta existenta in obiectul de activitate a codului CAEN corespunzator, ci societatea respectiva trebuie sa si realizeze venituri din exploatarea imobilului (sa-l inchirieze).

Repartizarea dividendelor in 2017
Repartizarea dividendelor in 2017
Vezi detalii
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Vezi detalii
Proceduri contabile pentru societati comerciale 2017
Proceduri contabile pentru societati comerciale 2017
Vezi detalii
Solutie acordata in luna iunie
Serviciul de consultanta al Consilier Taxe si Impozite pentru Contabili 2009

Altfel, organele fiscale pot foarte usor sa procedeze la reincadrarea tranzactiei conform art. 11 din Codul fiscal si, eventual, sa-l trateze ca dividend conform art. 7 pct. 12 teza a doua din Codul fiscal (aceasta, cu atat mai mult cu cat este vorba de o locuinta, prezumata de fisc a fi folosita in scopul personal al asociatilor sau administratorilor).

Articol adaugat in 03 august 2009

Drepturile de proprietate intelectuala asupra continutului acestui articol apartin Editurii Rentrop & Straton. Articolul poate fi preluat in limita a 500 de caractere, cu conditia sa fie insotit de textul: "Sursa: Portalul fiscalitatea.ro" si link catre www.fiscalitatea.ro . In caz contrar, vom actiona conform legilor privind protectia drepturilor de proprietate intelectuala.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Studiu de caz: Cheltuielile cu imbunatatirile sunt deductibile la calculul profitului impozabil?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.