Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Telemunca. Sunt acordate tichete de masa angajatilor care lucreaza de acasa?

24-Mar-2020
7035

In studiul de caz propus astazi vom vedea daca angajatii beneficiaza de tichete de masa atunci cand lucreaza de acasa.


Consultantul fiscal Constanta Popa atrage atentia asupra faptului ca, in conformitate cu prevederile art. 6 alin. (1) din Legea 81/2018 privind reglementarea activitatii de telemunca, salariatii care desfasoara o astfel de munca (telesalariatii) beneficiaza de toate drepturile recunoscute prin lege, prin regulamentele interne si contractele colective de munca aplicabile salariatilor care au locul de munca la sediul sau domiciliul angajatorului.

Totodata, din prevederile art. 12 alin. (4) din Legea 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare si art. 10 din Normele de aplicare, aprobate prin HG 1045/2018 reiese ca tichetele de masa se acorda salariatilor corespunzator zilelor lucrate, neconsiderandu-se zile lucrate perioadele cand salariatii beneficiaza de concediu de odihna, concedii medicale, zile libere platite ori sunt in delegatie sau detasare si primesc indemnizatie de delegare sau detasare.

Dupa cum se poate observa, acordarea tichetelor de masa nu este conditionata de „prezenta la lucru in unitate”, asa cum era prevazut la art. 6 alin. (1) din Legea 145/1998, care a fost abrogata prin Legea 165/2018, lege care nu a mai preluat vechea reglementare.


Ca atare, in lipsa conditionarii pezentei la lucru in unitate in legislatia referitoare la tichetele de munca si avand in vedere prevederile art. 6 alin. (1) din Legea 81/2018, pot beneficia de tichete de masa si salariatii care isi desfasoara activitatea in regim de telemunca.

 

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal. Afla AICI cum poti beneficia si tu de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Telemunca. Sunt acordate tichete de masa angajatilor care lucreaza de acasa?":
Rating:

Nota: 2.5 din 2 voturi
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!​

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

© 2007 - 2020 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016