Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Achizitie mijloc de transport second-hand fara solicitare cod special de TVA. Tratament fiscal

06-Sep-2018
8637

In cele ce urmeaza, specialistii nostri vor raspunde solicitarii unei firme neplatitoare de TVA si cu obiect de activitate transport cu taxiuri, care doreste sa achizitioneze din UE o masina second-hand fara sa solicite un cod special de TVA pentru operatiuni intracomunitare. Reprezentantii respectivei firme vor sa stie daca, in cazul in care valoarea masinii este mai mare de 10.000 euro, societatea este obligata sa se inregistreze drept platitoare de TVA. Daca furnizorul este un revanzator care aplica regimul special second-hand colectand TVA prin aplicarea cotei de TVA la marja sa de profit se mai pune problema TVA?

Raspunsul specialistului

Potrivit art. 268 alin. (4) din Codul fiscal, prin exceptie de la prevederile art. 268 alin. (3) lit. a), nu sunt considerate operatiuni impozabile in Romania achizitiile intracomunitare de bunuri care indeplinesc urmatoarele conditii:

a) sunt efectuate de o persoana impozabila care efectueaza numai livrari de bunuri sau prestari de servicii pentru care taxa nu este deductibila sau de o persoana juridica neimpozabila; 

b) valoarea totala a acestor achizitii intracomunitare nu depaseste pe parcursul anului calendaristic curent sau nu a depasit pe parcursul anului calendaristic anterior plafonul de 10.000 euro, al carui echivalent in lei este stabilit prin normele metodologice.

Atentie! Echivalentul in lei al plafonului pentru achizitii intracomunitare de bunuri de 10.000 euro, prevazut la art. 268 alin. (4) lit. b) din Codul fiscal, aplicabil in cursul unui an calendaristic, se determina pe baza cursului valutar de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei la data aderarii si se rotunjeste la cifra miilor. Rotunjirea se face prin majorare cand cifra sutelor este egala sau mai mare decat 5 si prin reducere cand cifra sutelor este mai mica de 5, prin urmare plafonul este de 34.000 lei. (pct. 3 alin. (5) din Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal.

Conform art. 317 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal, aveti obligatia sa va inregistrati in scopuri de tva pentru achizitii intracomunitare taxabile, deci nu aveti obligatia sa va inregistrati in scopuri de tva daca nu depasiti plafonul de 34.000 lei.



De asemenea, daca furnizorul este un revanzator care aplica regimul special second hand, colectand TVA prin aplicarea cotei de TVA la marja sa de profit, inseamna ca a taxat operatiunea in tara sa si operatiunea nu e taxabila in Romania, deci nu aveti obligatii din punct de vedere al TVA.

Raspuns oferit de specialistii Portal Contabilitate, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Votati articolul "Achizitie mijloc de transport second-hand fara solicitare cod special de TVA. Tratament fiscal":
Rating:

Nota: 2.6 din 5 voturi
Urmareste-ne pe Google News
E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz

Atentie contabili!

Atentie, contabili!
Modificari importante in Codul fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016







Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

© 2007 - 2024 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Atentie, contabili!
Modificari importante in Codul fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016