Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Cheltuieli cu caracter social. Sunt deductibile 100%?

27-Aug-2021
1539
Cheltuieli cu caracter social. Sunt deductibile 100%?

Cheltuielile sociale (in cuantum de 5% din fondul de salarii) sunt deductibile 100%?

Trebuie specificat undeva ca angajatii beneficiaza de aceste cadouri in bani sau in natura? Trebuie justificata in vreun fel natura acestor cheltuieli sociale? Se pot vira banii in carduri electronice cadou? Mullumesc mult.

Raspunsul consultantului fiscal Cristina Cret: 

Potrivit art. 25 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal:

Art. 25: Cheltuieli
..........................
(3) Urmatoarele cheltuieli au deductibilitate limitata:


......................................
b) cheltuielile sociale, in limita unei cote de pana la 5%, aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Codului muncii. Intra sub incidenta acestei limite urmatoarele:
1. ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru proteze, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii, ajutorarea copiilor din scoli si centre de plasament;
2. cheltuielile pentru functionarea corespunzatoare a unor unitati aflate in administrarea contribuabililor, precum: scoli, muzee, biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi, camine de nefamilisti si altele asemenea;
3. cheltuielile reprezentand: cadouri in bani sau in natura, inclusiv tichete cadou oferite salariatilor si copiilor minori ai acestora, servicii de sanatate acordate in cazul bolilor profesionale si al accidentelor de munca pana la internarea intr-o unitate sanitara, tichete culturale si tichete de cresa acordate de angajator in conformitate cu legislatia in vigoare, contravaloarea serviciilor turistice si/sau de tratament, inclusiv transportul, acordate de angajator pentru salariatii proprii si membrii lor de familie, precum si contributia la fondurile de interventie ale asociatiilor profesionale ale minerilor;
4. alte cheltuieli cu caracter social efectuate in baza contractului colectiv de munca sau a unui regulament intern;

Deductibilitatea acestor cheltuieli este limitata la 5% din cheltuielile cu salariile personalului, in sensul ca daca inregistrati cheltuieli sociale in cuantum de pana la 5% din cheltuielile cu salariile personalului, acestea sunt deductibile integral la calculul impozitului pe profit, daca valoarea acestor cheltuieli depaseste 5% din cheltuielile cu salariile, partea ce depaseste aceasta valoare va fi considerata cheltuiala nedeductibila.

Natura acestor cheltuieli sociale este specificata la art. 25, alin.(3) lit. a) din Codul fiscal. Punctele 1, 2 si 3 enumera tipurile de cheltuieli considerate a fi cu caracter social; la punctul 4 al acestui articol legiuitorul lasa la latitudinea contribuabilului sa aprecieze ce alte cheltuieli cu caracter social va acorda in beneficiul angajatilor. Aceste alte cheltuieli vor trebui sa fie cuprinse in regulamentul intern, deci in cadrul acestui regulament veti mentiona ce alte tipuri de cheltuieli se doreste sa le acorde.

In ceea ce priveste transferul banilor in carduri electronice cadou, deoarece la punctul 3 se precizeaza ca si cadourile in bani pot face parte din cheltuielile sociale, fara a se preciza modalitatea concreta de decontare a sumelor, reiese ca este posibila acordarea sumelor prin carduri cadou.

 

 

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal. Afla AICI cum poti beneficia si tu de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Cheltuieli cu caracter social. Sunt deductibile 100%?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021

Atentie contabili!

Legea privind combaterea Spalarii banilor a fost modificata!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

© 2007 - 2021 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Legea privind combaterea Spalarii banilor a fost modificata!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016