Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Tichete cadou oferite salariatilor cu ocazia Craciunului. Sunt considerate venituri de natura salariala si supuse CAS, CASS si impozitului?

08-Dec-2020
1985

Oferim tichete cadou angajatilor pentru sarbatoarea de CRACIUN - valoare 150lei/salariat. Avem 2 salariati cu contract cu durata partiala. Pentru ei aceste tichete sunt considerate venituri de natura salariala si supuse CAS, CASS si impozitului? Sunt tichetele deductibile fiscal in limita de 5% cheltuieli de natura salariala pentru cei doi angajati? Cu stima!

Raspunsul specialistului:


Potrivit art. 25 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal ,au deductibilitate limitata, cheltuielile sociale, in limita unei cote de pana la 5%, aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului (rulaj cont 641), potrivit Codului muncii. Intra sub incidenta acestei limite urmatoarele:

1. ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru proteze, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii, ajutorarea copiilor din scoli si centre de plasament;

2.cheltuielile pentru functionarea corespunzatoare a unor unitati aflate in administrarea contribuabililor, precum: scoli, muzee, biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi, camine de nefamilisti si altele asemenea;


2 1. cheltuielile pentru functionarea corespunzatoare a unor unitati de educatie timpurie, conform alin. (4) lit. i 1) si i 2);

3. cheltuielile reprezentand: cadouri in bani sau in natura, inclusiv tichete cadou oferite salariatilor si copiilor minori ai acestora, servicii de sanatate acordate in cazul bolilor profesionale si al accidentelor de munca pana la internarea intr-o unitate sanitara, tichete culturale si tichete de cresa acordate de angajator in conformitate cu legislatia in vigoare, contravaloarea serviciilor turistice si/sau de tratament, inclusiv transportul, acordate de angajator pentru salariatii proprii si membrii lor de familie, precum si contributia la fondurile de interventie ale asociatiilor profesionale ale minerilor;

4. alte cheltuieli cu caracter social efectuate in baza contractului colectiv de munca sau a unui regulament intern;

Conform prevederilor de la ar. 15 din Legea nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare, cu modificarile si completarile ulterioare:

“Art. 15

(1)Tichetele cadou sunt bilete de valoare acordate, ocazional, angajatilor, pentru cheltuieli sociale.

(2)Prin exceptie de la prevederile art. 1, pot fi acordate tichete cadou si altor categorii de beneficiari, pentru campaniile de marketing, studiul pietei, promovarea pe piete existente sau noi, pentru protocol, pentru cheltuielile de reclama si publicitate.”

De asemenea, la art. 11 alin. (2) din HG nr. 1045/2018, se prevede ca, angajatii pot beneficia de tichete cadou acordate de angajatorii lor, numai pentru destinatiile sau evenimentele care se incadreaza in cheltuielile sociale.

Cu privire la impozitul pe venit, conform art. 76 alin. (4) lit a) din Codul fiscal, nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit, ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, veniturile reprezentand cadouri in bani si/sau in natura, inclusiv tichete cadou, oferite salariatilor, cat si cele oferite pentru copiii minori ai acestora, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, contravaloarea serviciilor turistice si/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca.

Cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori salariatilor, cat si cele oferite in beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.

Astfel, tichetele cadou, oferite de angajatori salariatilor, cat si cele oferite in beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Craciunului, nu sunt impuse impozitului pe veniturile din salarii in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte nu depaseste 150 lei.

Cu privire la contributiile sociale, potrivit art. 142 lit. b) din Codul fiscal, “nu se cuprind in baza lunara de calcul al contributiilor de asigurari sociale: (…) cadourile in bani si in natura oferite de angajatori angajatilor, cele oferite in beneficiul copiilor minori ai acestora, inclusiv tichetele cadou, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile in bani si in natura oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie nu sunt cuprinse in baza lunara de calcul, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.”

Conform pct. 5 alin. (1) din Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal, “in aplicarea prevederilor art. 142 lit. b) din Codul fiscal, partea care depaseste limita de 150 lei reprezinta venit din salarii si se cuprinde in baza de calcul al contributiilor sociale obligatorii.”

Din punct de vedere al CASS, potrivit art. 157 alin. (2) “Nu se cuprind in baza lunara de calcul al contributiei de asigurari sociale de sanatate sumele prevazute la art. 76 alin. (4) lit. d), art. 141 lit. d) si art. 142.”


De asemenea, potrivit art. 220 4 alin. (2) din Codul fiscal, nu se cuprind in baza lunara de calcul al contributiei asiguratorie pentru munca sumele prevazute la art. 142.

Astfel, pentru partea care depaseste 150 lei, pentru fiecare persoana (ex. salariat si copil), se datoreaza impozit pe venit si contributii sociale obligatorii.

In concluzie, acordarea tichetelor cadou salariatilor angajati cu norma intreaga sau cu timp partial, trebuie sa fie prevazuta in contractul de munca (colectiv sau individual) .Modificarea contractului individual se face prin act aditional (art. 17 alin. (5) din Legea 53/2003 privind Codul muncii).

Angajatorul poate acorda cu ocazia sarbatorilor de iarna, atat pentru fiecare dintre copiii minori ai salariatilor cat si pentru fiecare salariat (pentru fiecare persoana in parte) indiferent de tipul contractului (timp partial sau norma intreaga) sau chiar daca salariatul nu are functia de baza in societate, o suma neimpozabila in cuantum de 150 lei.

 

 

 

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal. Afla AICI cum poti beneficia si tu de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Tichete cadou oferite salariatilor cu ocazia Craciunului. Sunt considerate venituri de natura salariala si supuse CAS, CASS si impozitului?":
Rating:

Nota: 3.88 din 4 voturi
Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021

Atentie contabili!

Legea privind combaterea Spalarii banilor a fost modificata!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

  • Legea 206/2021 aproba OUG 195/2020. Noi masuri in domeniul registrului comertului
    • Legea nr. 206/2021 pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2020 privind masuri in domeniul registrului comertului a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 715 din 20 iulie 2021. Conform actului normativ care a intrat in vigoare din data de 23 iulie 2021, au fost aduse mai multe modificari in domeniul registrului comertului, dupa cum urmeaza: Articolul 1 -se modifica dupa cum urmeaza: Inainte: „Masurile prevazute la art. 26-28 din Ordonanta de urgenta a...» citeste mai departe aici

  • Finantele modifica Procedura de aplicare a masurilor de restructurare a obligatiilor bugetare restante la 31 iulie 2020
    • Ministerul Finantelor a publicat pe site-ul oficial un nou Proiect Ordin pentru modificarea Ordinului ministrului finantelor publice nr.2810/2019 pentru aprobarea Procedurii de aplicare a masurilor de restructurare a obligatiilor bugetare restante la 31 iulie 2020. Conform referatului de aprobare, sunt propuse urmatoarele modificari de natura simplificarii procedurilor de administrare: -eliminarea din cuprinsul anexelor nr. 1 – 2 si 4 - 18 la Procedura de aplicare a masurilor de...» citeste mai departe aici

  • Obligatii fiscale pentru luna AUGUST 2021. ANAF a publicat calendarul
    • Agentia Nationala de Administrare Fiscala a publicat recent, pe site-ul oficial, calendarul obligatiilor fiscale pentru luna august 2021. Primul termen limita este data de 6 august, cand contribuabilii trebuie sa depuna formularul 092. TERMENUL in 30 de zile de la implinirea termenului de 183 de zile de prezenta in Romania OBLIGATIA Depunerea formularului "Chestionar pentru stabilirea rezidentei fiscale a persoanei fizice la sosirea in Romania" CATEGORIILE DE CONTRIBUABILI Se depune de persoana...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2021 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Legea privind combaterea Spalarii banilor a fost modificata!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016