Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Studiu de caz: Contributiile PFA conform OUG 58/2010

01-Oct-2010
2596
Intrebare:

Pentru PFA contractul de asigurat intra pe cheltuiala PFA-ului? Dar contributiile pe care le platim conform OUG 58/2010?

Raspuns:

Din venitul brut realizat din activitati independente se admit la deducere numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri, astfel cum rezulta din evidentele contabile conduse de contribuabili, cu respectarea prevederilor art. 48 alin. (4) - (7) din Codul fiscal.
Tranzactii imobiliare. Regimul fiscal in 2017
Tranzactii imobiliare. Regimul fiscal in 2017
Vezi detalii
Examenul CECCAR 2017 - 100 de Subiecte rezolvate
Examenul CECCAR 2017 - 100 de Subiecte rezolvate
Vezi detalii
 Ghid practic de Management financiar
Ghid practic de Management financiar
Vezi detalii

In conformitate cu art. 48 alin. (5) lit. j) din Codul fiscal, "cheltuielile reprezentand contributii sociale obligatorii pentru [...] contribuabili" sunt cheltuieli deductibile la calculul venitului net din activitati independente.

Totodata in temeiul acestei reglementari, liniuta a 15-a de la pct. 38 din Normele metodologice pentru aplicarea Codului fiscal (Hotararea Guvernului nr. 44/2004 astfel cum a fost modificata de Hotararea Guvernului nr. 610/2005) vine sa precizeze faptul ca sunt deductibile pentru PFA "cheltuielile reprezentand contributiile pentru asigurarile sociale, pentru constituirea Fondului pentru plata ajutorului de somaj, pentru asigurarile sociale de sanatate, [...], precum si alte contributii obligatorii pentru contribuabil [...]."

Contributiile individuale de asigurari sociale, de asigurari pentru somaj si de asigurari sociale pentru sanatate, prevazute la art. III alin. (2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 58/2010 sunt contributii obligatorii pentru PFA in temeiul prevederilor Anexei 2 la Hotararea Guvernului nr. 791/2010, persoanele care realizeaza venituri profesionale avand obligatia declararii si platii acestora.

Asadar veti considera drept cheltuieli deductibile la determinarea venitului net din activitati independente, contributiile individuale de asigurari sociale, de asigurari pentru somaj si de asigurari sociale pentru sanatate, prevazute la art. III alin. (2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 58/2010 platite in calitate de persoana asigurata obligatoriu potrivit art. 5 alin. (1) din Anexa 2 la Hotararea Guvernului nr. 791/2010.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Studiu de caz: Contributiile PFA conform OUG 58/2010":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Atentie contabili!

Taxele si Impozitele s-au modificat in 2017!

Cititi toate schimbarile din Noul Cod Fiscal
care se aplica anul acesta!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!


© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.