Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Deductibilitate cursuri de pregatire profesionala

09-Mai-2011
8321
Problema:
La calculul impozitului pe venit la o persoana fizica - Expert contabil, care pe anul 2010 inregistreaza venit in suma bruta de 1000,00 ron si achita la CECCAR urmatoarele taxe:

-Contributie variabila 50,00 ron ;
-Contributie fixa 400,00 ron ;
-Curs pregatire profesionala 250,00 ron;
Care este regimul acestor cheltuieli:
1.Cheltuiala referitoare la cursul de pregatire este deductibila integral?
2.Contributiile profesionale au deductibilitate limitata, (am luat un caz ipotetic) cat din aceste contributii ar fi cheltuieli deductibile?
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
Vezi detalii
Microintreprinderea in 2017: impozite, taxe, deduceri
Microintreprinderea in 2017: impozite, taxe, deduceri
Vezi detalii
Repartizarea dividendelor in 2017
Repartizarea dividendelor in 2017
Vezi detalii


Solutie:
Potrivit art. 48 alin.(1) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal, cu modficarile si completarile ulterioare, venitul net din activitati independente se determina ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri, deductibile, pe baza datelor din contabilitatea in partida simpla, cu exceptia prevederilor art 49 si 50 din acelasi act normativ.

Conform prevederilor art .48 alin.(4) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile aferente veniturilor, pentru a putea fi deduse, sunt:
- sa fie efectuate in cadrul activitatilor desfasurate in scopul realizarii venitului, justificate prin documente;
- sa fie cuprinse in cheltuielile exercitiului financiar al anului in cursul caruia au fost platite;

Conform pct. 38 subpunct 19 din HG 44/2004 pentru aprobarea Normelor de aplicarea a Legii 571/2003 privind Codul fiscal, dat in aplicarea art 48 din Legea 571/2003 privind Codul fiscal, cheltuielile cu pregatirea profesionala sunt cheltuieli deductibile la calculul venitului net

Conform art.48 alin.(4) lit. n) si lit. m) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal sunt cheltuieli deductibile limitat, dupa cum urmeaza:
- cheltuielile reprezentand contributiile profesionale obligatorii datorate, potrivit legii, organizatiilor profesionale din care fac parte contribuabilii, in limita a 5% din venitul brut realizat.
- cotizatii platite la asociatiile profesionale in limita a 2% din baza de calcul determinata conform alin. (6);

Potrivit art. 48 alin.(6) Legea 571/2003 privind Codul fiscal, baza de calcul se determina ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile deductibile, altele decat cheltuielile de sponsorizare, mecenat, pentru acordarea de burse private, cheltuielile de protocol, cotizatiile platite la asociatiile profesionale

Astfel, in exemplul dumnevoastra, cheltuielile reprezentand contributii personale obligatorii la CECCAR sunt deductibile in limita a 5% din 1000 lei, respectiv in suma de 50 lei.
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Deductibilitate cursuri de pregatire profesionala":
Rating:

Nota: 3.3 din 5 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.