Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Demolare constructie, ajustarea negativa a taxei deduse la momentul achizitiei

27-Dec-2019
3589

In studiul de caz prezentat astazi vom vorbi despre ajustarea negativa a TVA plecand de la urmatoarea situatie: In anul 2018 un contribuabil a achizitionat un teren cu cladire pe acesta, modalitatea de achizitie fiind cu taxare inversa pentru cumparator. In anul 2019 cladirea a fost demolata. Exista obligativitatea ajustarii de TVA in acest caz? Daca pe teren se construieste o alta cladire pentru birouri personalului tesa din societate se mai ajusteaza TVA dupa demolare; dar daca se construiesc apartamente care se vor vinde ulterior? 

Specialistii de la Portal Codul Fiscal arata ca pentru perioada ramasa de 18 ani, din totalul perioadei de ajustare de 20 de ani, societatea respectiva nu trebuie sa ajusteze negativ suma TVA dedusa la momentul achizitiei prin aplicarea mecanismului de taxare inversa in situatia in care, dupa demolare, pe terenul respectiv, urmeaza sa construiasca una sau mai multe cladiri destinate: 
- fie sediului social/punctului de lucru al societatii care realizeaza operatiuni taxabile si/sau scutite cu drept de deducere si/sau neimpozabile; 
- fie realizarii de operatiuni taxabile constand in desfasurarea activitatii de dezvoltator imobiliar care are drept scop:
a) vanzare de apartamente prin aplicarea cotei reduse TVA 5% sau a cotei standard TVA 19%;
b) inchiriere birouri prin aplicarea regimului normal de taxare (dupa formularea optiunii de taxare prin depunerea notificarii la organul fiscal competent).

In aceste sens, am in vedere prevederile pct. 67 alin. (18) din normele de aplicare ale art. 297 cu privire la sfera de aplicare a dreptului de deducere 


"In cazul achizitiei unei suprafete de teren impreuna cu constructii edificate pe aceasta, persoana impozabila are dreptul de a deduce taxa pe valoarea adaugata aferenta acestei achizitii, inclusiv taxa aferenta constructiilor care urmeaza a fi demolate, daca face dovada intentiei, confirmata cu elemente obiective, ca suprafata de teren pe care erau edificate constructiile continua sa fie utilizata in scopul operatiunilor sale taxabile, cum ar fi, de exemplu, edificarea altor constructii destinate unor operatiuni taxabile, astfel cum a fost pronuntata Hotararea Curtii Europene de Justitie in Cauza C-257/11 Gran Via Moinesti."

Hotararea din 29 noiembrie 2012, Gran Via Moinesti (C-257/11)
are ca obiect "Directiva 2006/112/CE - Taxa pe valoarea adaugata - Articolele 167, 168 si 185 - Drept de deducere - Regularizarea deducerilor - Achizitionarea unei suprafete de teren si a constructiilor edificate pe aceasta din urma, in vederea demolarii acestor constructii si a realizarii unui proiect imobiliar pe suprafata de teren respectiva". Prin directiva mentionata s-a decis ca demolarea unor constructii, achizitionate impreuna cu suprafata de teren pe care au fost edificate, efectuata in vederea realizarii unui complex rezidential in locul acestor constructii, nu determina o obligatie de regularizare a deducerii initiale a taxei pe valoarea adaugata aferente achizitionarii constructiilor mentionate. Decizia a fost pronuntata in contextul in care demolarea este tratata drept o lucrare pregatitoare, aspect care rezulta din paragraful 35 al deciziei CEJ mentionate "Astfel, aceste constructii au fost achizitionate impreuna cu suprafata de teren pe care erau edificate, iar aceasta din urma continua sa fie utilizata de GVM in scopul operatiunilor sale taxabile. In aceste imprejurari, inlocuirea unor structuri vetuste cu cladiri mai moderne si, pe cale de consecinta, utilizarea acestora din urma in vederea unor operatiuni taxabile in aval nu intrerup nicidecum legatura directa care exista intre achizitionarea respectivelor bunuri imobile in amonte, pe de o parte, si activitatile economice realizate ulterior de catre persoana impozabila, pe de alta parte. Achizitionarea acestor bunuri imobile si distrugerea lor ulterioara in vederea realizarii unor constructii mai moderne pot fi considerate astfel ca fiind o serie de operatiuni legate intre ele avand ca obiect realizarea de operatiuni taxabile in aceeasi masura ca si achizitionarea de bunuri imobile noi si utilizarea lor directa (a se vedea Hotararea din 18 octombrie 2012, TETS Haskovo, C-234/11, nepublicata inca in Repertoriu, punctul 34). "

Aceste prevederi se completeaza cu cele de la pct. 79 alin. (17) paragraful 2 din normele de aplicare ale art. 305 “Ajustarea taxei deductibile in cazul bunurilor de capital”
“…..Demolarea unor constructii, achizitionate impreuna cu suprafata de teren pe care au fost edificate, nu determina obligatia de ajustare a deducerii initiale a taxei pe valoarea adaugata aferente achizitionarii constructiilor care au fost demolate, daca persoana impozabila face dovada intentiei, confirmata cu elemente obiective, ca suprafata de teren pe care erau edificate constructiile continua sa fie utilizata in scopul operatiunilor sale taxabile, cum ar fi, de exemplu, edificarea altor constructii destinate unor operatiuni taxabile, astfel cum a fost pronuntata Hotararea Curtii Europene de Justitie in Cauza C-257/11 Gran Via Moinesti. ”

In acest context, citez si prevederile punctului 1 si 2 din decizia CEJ:
“1) Articolele 167 si 168 din Directiva 2006/112/CE a Consiliului din 28 noiembrie 2006 privind sistemul comun al taxei pe valoarea adaugata trebuie interpretate in sensul ca, in imprejurari precum cele in discutie in litigiul principal, o societate care a achizitionat o suprafata de teren si constructii edificate pe aceasta din urma, in vederea demolarii acestor constructii si a realizarii unui complex rezidential pe suprafata de teren respectiva, are dreptul de a deduce taxa pe valoarea adaugata aferenta achizitionarii constructiilor mentionate.
2) Articolul 185 din Directiva 2006/112 trebuie interpretat in sensul ca, in imprejurari precum cele in discutie in litigiul principal, demolarea unor constructii, achizitionate impreuna cu suprafata de teren pe care au fost edificate, efectuata in vederea realizarii unui complex rezidential in locul acestor constructii, nu determina o obligatie de regularizare a deducerii initiale a taxei pe valoarea adaugata aferente achizitionarii constructiilor mentionate. ”

Societatea respectiva ar fi obligata sa ajusteze, negativ, suma TVA deductibila dedusa numai in situatia in care, dupa demolare, s-ar edifica un bun imobil destinat, exclusiv, realizarii de operatiuni scutite fara drept de deducere a TVA reglementate prin art. 292 alin. (1) din Codul fiscal. 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Demolare constructie, ajustarea negativa a taxei deduse la momentul achizitiei":
Rating:

Nota: 4.67 din 3 voturi
Modificari in Codul Fiscal 2020 - 10 Politici si Proceduri Contabile actualizate la zi

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!‚Äč

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Modificari in Codul Fiscal 2020 - 10 Politici si Proceduri Contabile actualizate la zi


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

  • Completare Formular 394 pas cu pas. Parcurgeti noutatile pentru a completa D 394 fara greseli!
    • UPDATE septembrie 2020 Ordinul nr. 3281/2020 pentru modificarea Ordinului presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr. 3.769/2015 privind declararea livrarilor/prestarilor si achizitiilor efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA si pentru aprobarea modelului si continutului declaratiei informative privind livrarile/prestarile si achizitiile efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA a fost publicat in...» citeste mai departe aici

  • Tratament fiscal aplicat tichetelor cadou
    • Care este tratamentul fiscal care se aplica in cazul unei microintreprinderi care acorda tichete cadou salariatilor - in afara celor prevazute in limita a 150 lei? Impozit 10% sau acordare de avantaje in natura? Raspunsul specialistului Microintreprinderile pot acorda tichete cadou in conditiile Legii 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare: angajatilor, pentru cheltuieli sociale. altor categorii de beneficiari, pentru campaniile de marketing, studiul pietei, promovarea pe...» citeste mai departe aici

  • Teste COVID suportate de angajator. Sunt deductibile aceste cheltuieli?
    • Societatea a suportat costul testelor COVID pentru o parte dintre salariatii care au intrat in contact cu un angajat testat pozitiv. Pentru testare, doctorul de medicina muncii a dispus efectuarea testelor asa cum este mentionat in Ordinul nr. 3.577/2020 art. 1 alin .(1) lit. k) "k) asigura comunicarea permanenta cu medicul/serviciul de medicina muncii pentru a se monitoriza starea de sanatate a angajatilor, astfel incat acestia sa poata beneficia de masurile preventive profilactice care au fost...» citeste mai departe aici

  • Venituri din activitati independente. Contributia de asigurari sociale de sanatate
    • In urma unei Inspectii Fiscale (aviz 04.04.2017, RIF 10.05.2017), la o persoana fizica neautorizata, care a desfasurat activitati independente (vanzare-cumparare autoturisme), perioada verificata este 2011-2016. Intrebarea mea: pentru anul 2011, persoana fizica avea obligatia platii contributiei sociale de sanatate? Daca da, care este temeiul legal. Multumesc! Raspunsul consultantului fiscal Dani Cucu: Pentru anul 2011, prevederile legale care au reglementat modul de stabilire, calcul si plata...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2020 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Modificari in Codul Fiscal 2020 - 10 Politici si Proceduri Contabile actualizate la zi

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016