Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Impozit pe dividende. Care sunt implicatiile fiscale?

14-Iun-2017
488

In randurile urmatoare, avem cazul unei societati A care hotaraste prin AGA distribuirea de dividende in anul 2017 din profitul aferent anului 2016. Printre actionarii societatii se afla si societatea B care are detineri de peste 20% din actiunile unitatii A - 11% (detinute din anul 2015) si 9% (cumparate in anul 2016) si societatea C care este un fond de investitii (nu este persoana juridica dar are personalitate juridica). Vom vedea cum se va aplica art.43 din Codul fiscal privind impozitul pe dividende in cele doua situatii.



Iata raspunsul specialistului:


Nu se va retine impozit pe dividende la sursa, daca sunt indeplinite conditiile de la art. 43, alin. (4) din Codul fiscal, respectiv:

- cele doua entitati, au personalitate juridica;

-detin participatiile de mai mult de 1 an, la data platii dividendelor.

De exemplu, Fondul Proprietatea este o societate pe actiuni, infiintata potrivit Legii nr. 31/1990 a societatilor, cu modificarile si completarile ulterioare, care functioneaza ca o societate de investitii de tip inchis (Fond de Investitii Alternativ) pe durata nelimitata, incorporata in Romania, listata la Bursa de Valori Bucuresti incepand cu ianuarie 2011. Fondul Proprietatea este inregistrat la ASF.

Redam in continuare prevederile e de la art. 43, alin. (4) din Codul fiscal:

"ART. 43 - Declararea, retinerea si plata impozitului pe dividende
(…)
(4) Prevederile prezentului articol nu se aplica in cazul dividendelor platite de o persoana juridica romana unei alte persoane juridice romane, daca persoana juridica romana care primeste dividendele detine, la data platii dividendelor, minimum 10% din titlurile de participare ale celeilalte persoane juridice, pe o perioada de un an implinit pana la data platii acestora inclusiv.”


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar

 

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Impozit pe dividende. Care sunt implicatiile fiscale?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016