Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

In ce conditii se aplica regulile privind plafonul de incasari si plati prevazut de Legea 70/2015 in cazul unei case de schimb valutar?

24-Iun-2015
2216

Cazurile care analizeaza efectuarea platilor in numerar, in conformitate cu Legea 70/2015, sunt nenumarate. Astazi urmaarim daca operatiunile in numerar aferente unui schimb valutar (cumparare, respectiv vanzare de valuta) trebuie sa se incadreze in plafoanele stipulate de legea 702015 privind operatiunile de incasari si plati prin numerar.

De asemenea, vom vedea daca exista vreo diferenta daca schimbul valutar se face prin intermediul unei case de schimb (persoana juridica autorizata) sau prin casa de schimb din cadrul unei banci comerciale.

Cadrul legal care reglementeaza operatiunile in numerar efectuate pe teritoriul Romaniei, atat de catre personale juridice, cat si de catre persoanele fizice, este oferit de Legea nr. 70/2015 - intarirea disciplinei financiare privind operatiunile de incasari si plati in numerar si modificarea OUG nr. 193/2002
- introducerea sistemelor moderne de plata, publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 242 din 9 aprilie 2015.

La Cap. I Masuri pentru intarirea disciplinei financiare privind operatiunile de incasari si plati in numerar, art.1 alin.(2) se prevede ca obligatiile cu privire la plafonul operatiunilor de incasari si plati efectuate de persoane juridice, persoane fizice autorizate, intreprinderi individuale, intreprinderi familiale, liber profesionisti, persoane fizice care desfasoara activitati in mod independent, asocieri si alte entitati cu sau fara personalitate juridica de la/catre oricare dintre aceste categorii de persoane NU SE APLICA urmatorilor: Trezoreriei Statului, institutiilor de credit, institutiilor emitente de moneda electronica, institutiilor care presteaza servicii de plata, autorizate de Banca Nationala a Romaniei sau autorizate in alt stat membru al Uniunii Europene si notificate catre Banca Nationala a Romaniei, potrivit legii, institutiilor financiare nebancare si entitatilor care efectueaza operatiuni de schimb valutar, definite potrivit legii, pentru operatiunile specifice activitatii pentru care acestea au fost autorizate, precum si operatorilor din domeniul jocurilor de noroc.


Astfel, o entitate, autorizata sa efectueze operatiuni de schimb valutar, nu are obligatia de a se incadra in plafoanele de plati si incasari in numerar prevazute de de Legea 70/2015, cu aplicare din 09 mai 2015, pentru operatiunile specifice pentru care aceasta a fost autorizata.

Atentionam ca nu are obligatia de a se incadra in plafoanele stipulate de Legea 70/2015 numai pentru operatiunile de incasari si plati ce privesc strict relatia cu clientii, respectiv incasari si plati de schimb valutar.

In ceea ce priveste relatia cu furnizorii (ex.plati facturi), salariatii (ex.plati salarii, incasare imputatii) sau asociatii sai (ex.incasare creditare firma, plata credit firma, plata dividende), aceasta va trebui sa se conformeze incadrarii in plafoanele stabilite de lege cu privire la incasari si/sau plati.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Marilena Radulescu, economist si expert contabil

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "In ce conditii se aplica regulile privind plafonul de incasari si plati prevazut de Legea 70/2015 in cazul unei case de schimb valutar?":
Rating:

Nota: 4.83 din 3 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016