Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Mai multe societati pot avea un singur cod de TVA? Grup fiscal pe teritoriul comunitar

02-Mai-2014
3270
In vederea stabilirii modului in care se gestioneaza livrarile catre societatile parte dintr-un grup fiscal, luam ca exemplu o societate romana care face livrari catre una din cinci societati din UE, membre ale unui grup fiscal.

In urma verificarii in VIES a codului de TVA primit la denumirea societatii, nu apare societatea catre care livreaza firma romana, ci o alta societate din cadrul grupului.

Vedem astfel in ce masura este posibil ca toate cele 5 societati care formeaza un grup sa aiba atribuit un singur cod de TVA in registrul intracomunitar.

In situatia prezentata, consideram ca este posibil ca cele 5 societati din C.E. sa fie constituite sub forma unui grup fiscal din punctul de vedere al TVA, similar legislatiei fiscale din Romania reglementat prin in mod expres prin art. 127 alin. (8) din Codul fiscal
aplicabil in Romania si pct. 4 din normele de aplicare ale acestui articol, de la alin. (1) la alin. (14) inclusiv.

Acest grup poate fi constituit daca cele 5 societati sunt stabilite pe teritoriul aceluiasi stat membru, dar nu in state membre diferite.

Inainte de efectuarea livrarii trebuie sa clarificati situatia fiscala a cumparatorului astfel incat sa va asigurati ca respectivul cod apartine aceleiasi persoane impozabile pe numele caruia se efectueaza livrarea intracomunitara.

Este recomandabil ca aceasta clarificare sa se efectueze in scris in baza detaliilor preluate din interogarea sistemului VIES.

Astfel, pentru incadrarea corecta a L.I.C. in categoria operatiunilor scutite cu drept de deducere TVA conform prevederilor art. 143 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal, aveti obligatia sa verificati daca beneficiarul respectiv este inregistrat intr-adevar in scopuri de TVA si nu a comunicat, in mod eronat sau ilicit codul de TVA al unui membru din grup.

Drept urmare, va asigurati ca livrarea se efectueaza corect fara TVA si ca nu vor fi neconcordante in Raportul VIES care vor fi sanctionate de catre organul de inspectie fiscala prin stabilirea diferentelor suplimentare de plata a TVA si a accesoriilor aferente.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Votati articolul "Mai multe societati pot avea un singur cod de TVA? Grup fiscal pe teritoriul comunitar":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News
keyboard_double_arrow_right

Atentie contabili!

Atentie, contabili! Modificari importante in Codul fiscal!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti 
E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz


E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz
keyboard_double_arrow_left






Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

  • Bon fiscal de combustibil NU trebuie sa fie stampilat pentru a fi inregistrat in contabilitate

    • Compania deconteaza transportul salariatilor la si de la locul de munca, respectand conditiile legale (procedura de acodare, dreptul este prevazut in CIM, etc). Documentul justificativ lunar este bonul fiscal de carburant. Am rugamintea sa imi spuneti daca este obligatoriu ca bonul fiscal de carburant sa fie stampilat. Inregistrare in contabilitate bon fiscal de combustibil – raspunsul specialistuli: Potrivit prevederilor art.V din OG 17/2015, alin.(2) si (3) persoanele fizice, persoanele...» citeste mai departe aici

  • E-Factura. Daca si in ce conditii se transmit in sistem facturile simplificate

    • Va rugam sa ne clarificati daca incepand cu 01.07.2024 furnizorii nostri care emit bonuri fiscale au obligatia transmiterii acestora prin portal ANAF (e-Factura). Ne referim la bonurile fiscale sub 100 euro cat si cele peste 100 euro care au CUI societatii noastre pe ele si pentru care dorim sa fim clari in ceea ce priveste deducerea de TVA. Va rugam sa ne precizati si felul in care acestea vor trebuie declarate in D394 ca si bon fiscal sau factura simplificata. Transmitere facturi...» citeste mai departe aici

  • Amenzi e-Factura. Sanctiunile pentru neinregistrarea facturilor

    • Care sunt sanctiunile pentru neinregistrarea facturilor in e-Factura incepand cu 01.07.2024? Amenzi E-Factura Raspunsul specialistilor de la portalcodulfiscal.ro este urmatorul: Amenzi e-Factura pentru destinatar Primirea si inregistrarea unei facturi emise fara respectarea art. 10 alin. (1) constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda egala cu 15% din valoarea totala a facturii (Art. 13 indice 2 alin. (1) lit. b) din OUG 120/2021). Amenzi e-Factura pentru emitent Emitentul facturii...» citeste mai departe aici

Atentie contabili!

Atentie, contabili!
Modificari importante in Codul fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

E-factura in 2024. TOP 9 Studii de caz

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016