Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Revanzarea bunuri aprovizionate de la o firma en detail. In ce conditii se poate efectua operatiunea?

30-Iul-2014
3329
In cuprinsul studiului de caz de mai jos, pornim de la o firma en-detail care vinde catre o alta societate similara cu factura pe care se mentioneaza "Aceste produse nu sunt vandute in scopul recomercializarii".

Firma en-detail revinde adaugand 0.01 Ron + TVA catre o firma en-gros. Firma en-gros vinde catre o firma en-detail adaugand 0.26 ron +TVA. Vom vedea in ce masura aceasta operatiune este una corecta din punct de vedere legal.

Precizam ca in prezent nu exista nicio dispozitie de natura fiscala care sa interzica revanzarea succesiva a marfurilor de catre mai multi operatori economici, chiar si in situatia in care este vorba de operatori economici care desfasoara comert cu amanuntul (en detail), cata vreme operatiunile se consemneaza in documentele justificative prevazute de lege (facturi, facturi simplificate).

De asemenea, nici OG 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata, republicata, cu modificarile ulterioare ori Legea 296/2004 privind Codul consumului, care reglementeaza regulile generale ale desfasurarii activitatii comerciale in tara noastra nu prevad vreo interdictie de revanzare a bunurilor aprovizionate prin unitatile cu amanuntul.

A existat o astfel de dispozitie, in sensul interzicerii cumpararii de marfuri de la unitatile cu amanuntul in scop de revanzare, prevazuta de art. 1 lit. g din Legea 12/1990 privind protejarea populatiei impotriva unor activitati comerciale ilicite, dar care a fost declarata neconstitutionala prin Decizia Curtii Constitutionale 498/2012, astfel ca la ultima republicare a Legii 12/1990 din anul 2014 aceasta dispozitie nu se mai regaseste.

Referitor la mentiunea din factura de achizitie, aceasta poate avea caracterul unei intelegeri de natura contractuala intre cele doua firme, iar eventuala abatere de la interdictia mentionata in factura nu poate avea decat consecintele agreate de parti, in masura in care intre cele doua firme exista prevederi contractuale in acest sens.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Revanzarea bunuri aprovizionate de la o firma en detail. In ce conditii se poate efectua operatiunea?":
Rating:

Nota: 5 din 2 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii (1)

04-Aug-2014

Acesta este un anun? online la un bani/fonduri private creditare firma. Ai nevoie de un Ómprumut pentru a achita facturile, cump?ra o cas?, de Ómprumut pentru a extinde afacerea dvs., creditul pentru investi?ii? Oferim credite personale pentru persoane fizice, companii, oameni de afaceri ?i femei.Pentru a aplica ?i a ob?ine un Ómprumut de azi, contactul cu amabilitate ne acum prin intermediul e-mail nostru oficial adresa de mai jos pentru mai multe informa?ii. mul?umesc.Contact e-mail: info.calvingeorgefirm@gmail.comNum?rul de telefon mobil: + 123-4214-5141.Agent de publicitate





© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016