Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Servicii internet furnizate de nerezidenti. Cine va plati impozitul?

06-Iun-2017
550

In analiza de mai jos, avem cazul unei firme care primeste o factura pentru servicii internet de la un furnizor cu sediul in SUA. Vom vedea daca firma e obligata la plata impozitului pentru nerezidenti.

Din perspectiva impozitului pe veniturile obtinute din Romania de catre nerezidenti venitul platit societatii din SUA trebuie analizat in conformitate cu prevederile contractului incheiat (sau cu alte documente care descriu in detaliu operatiunea incheiata) pentru a se putea realiza distinctia dintre serviciu ?i redeventa. Astfel, urmeaza a fi avuta in vedere definitia redeventei prevazuta la art. 7 pct. 36 din Codul fiscal alaturi de prevederile pct. 2 din Normele metodologice pentru aplicarea art. 223 alin. (1) lit. d).

In cazul in care venitul are natura unui serviciu prestat de catre nerezident in afara teritoriului Romaniei venitul realizat nu va face obiectul impunerii in Romania in conditiile in care, potrivit art. 223 alin. (1) lit. k), doar serviciile prestate in Romania sunt impozabile in tara. Avand in vedere descrierea prestatiei consideram ca aceasta nu poate fi inclusa in sfera redeventelor ci are natura unui serviciu care nu se presteaza pe teritoriul Romaniei.

In concluzie, avand in vedere cele de mai sus, venitul nefiind, in opinia noastra, impozabil in Romania, consideram ca societatea romana nu are obligatii de plata sau declarative ca urmare a operatiunii analizate din perspectiva impozitului pe veniturile obtinute din Romania de catre nerezidenti.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Justinian Cucu - Jurist si expert in proceduri fiscale

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Servicii internet furnizate de nerezidenti. Cine va plati impozitul?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016