Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Deducere cheltuieli efectuate de societatea-mama. Ce procedura urmam?

16-Aug-2012
2152
Analizam situatia in care o societate comerciala de productie cu sediul social in Romania care face parte dintr-un grup de firme cu renume din lume si a carei societate-mama se afla in Germania, incheie un contract pentru serviciile efectuate de societatea-mama pentru consultanta si sustinerea societatii din Romania in relatiile cu clientii sai, pentru coordonarea activitatii de marketing, promovare a produselor, studii de piata etc.

Valoarea contractului reprezinta 10% din veniturile din vanzari ale societatii din Romania, tinand cont de faptul ca, daca nu ar exista suportul societatii-mama, societatea din Romania pe cont propriu nu ar putea vinde produsele.

Vom stabili astfel, prin cele ce urmeaza, daca aceasta cheltuiala se poate considera deductibila (documente justificative cu cheltuielile lunare ale societatii-mama pentru intreaga suma facturata nu vor exista) si daca societatea din Romania trebuie sa retina impozit la sursa pentru contravaloarea serviciului prestat.

Raspuns:

Pentru a fi deductibile cheltuielile respective trebuie sa fie aferente veniturilor si trebuie demonstrate cu documente justificative, in acest sens acestea fiind contractul, factura si oroce alte documente prin care se demonstreaza prestarea serviciilor de catre societatea mama.
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri
Vezi detalii
Microintreprinderea in 2017: impozite, taxe, deduceri
Microintreprinderea in 2017: impozite, taxe, deduceri
Vezi detalii
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Asociatii de proprietari: ghid contabil
Vezi detalii


In acest sens, cu ocazia fiecarei facturi societatea mama poate intocmi un deviz/ o situatie cu privire la consultanta acordata, cu clientii care s-au gasit, cu promovarea efectuata, etc. Numai in aceste conditii veti beneficia de deductibilitate la calculul impozitului pe profit.

Din punct de vedere al impozitului pe veniturile nerezidentilor, veniturile platite societatii mame intra in sfera impunerii, conform art. 115 alin. 1 lit. i sau k, insa in conditiile in care societatea mama va transmite Certificat de rezidenta fiscala emis de autoritatile fiscale din Germania, valabil la momentul efectuarii platilor catre nerezident, nu veti mai retine la sursa impozit de 16%, veti aplica prevederile Conventiei de evitare a dublei impuneri art. 7. In lipsa Certificatului de rezidenta fiscala, impozitul care se va retine la sursa va fi de 16%.


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Deducere cheltuieli efectuate de societatea-mama. Ce procedura urmam?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Guvernul va schimba impozitarea PFA si plata CAS! Vine si cu nou proiect pentru Codul penal
    • Guvernul continua programul de aplicare a unor masuri care vizeaza taxele si impozitele din Romania. Daca unele taxe se reduc (precum conditia unui capital minim social de 200 lei la infiintarea unei firme, reducerea impozitului pe venit de la 16% la 10%), exista si masuri care impoziteaza suplimentar veniturile bugetare. Cititi si ATENTIE! ANAF ar putea trimite decizii de incasare contributii din ultimii 4 ani! Ar urma astfel sa se elimine impozitul pe dividende, dar sa se reduca si cota...» citeste mai departe aici

  • Cum se impoziteaza in 2017 bunurile sau serviciile acordate gratuit asociatilor
    • Pentru contribuabilii platitori de impozit pe profit cheltuielile facute in favoarea actionarilor sau asociatilor, altele decat cele generate de plati pentru bunurile livrate sau serviciile prestate contribuabilului, la pretul de piata pentru aceste bunuri sau servicii, sunt cheltuieli nedeductibile la determinarea rezultatului fiscal. Printre altele, sunt considerate cheltuieli facute in favoarea actionarilor sau asociatilor: - bunurile, marfurile si serviciile acordate actionarilor sau...» citeste mai departe aici

  • ATENTIE! ANAF ar putea trimite decizii de incasare contributii din ultimii 4 ani
    • In urma unor intalniri cu premierul Grindeanu si oficiali ANAF, Agentia Nationala de Administrare Fiscala a anuntat mai multe masuri care vizeaza, pe de o parte, o mai buna relatie intre autoritatile fiscale si contribuabil si, pe de alta parte, cresterea colectarilor de taxe la bugetul de stat. In perioada urmatoare, ANAF ar putea incepe sa trimita decizii de plata pentru asigurarile de sanatate neachitate in ultimii patru ani tot din lipsa de eficienta in comunicare intre mai multe institutii...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.