Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Achizitie intracomunitara de servicii. Cum stabilim corect locul prestarii si cum declaram?

05-Ian-2017
1829

In randurile de mai jos, subiectul analizei il reprezinta o societate care este persoana juridica romana. Acesta incheie un contract cu o persoana juridica din Germania prin care aceasta din urma ii cauta in Germania clienti pentru prelucrari mecanice efectuate in atelierul mecanic din Romania. Persoana juridica din Germania, inscrisa in VIES, emite factura de prestari servicii fara TVA catre persoana juridice romane pentru gasirea de contracte. Vom vedea care este locul prestarii (Romania sau Germania) si daca se declara factura in Declaratia 390 drept achizitie serviciu (cod S).

Serviciile prestate de societatea din Germania nu se regasesc la exceptii, deci se aplica regula generala prevazuta la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal.

Locul prestarii este la beneficiar, in Romania, iar societatea dumneavoastra este persoana obligata la plata taxei, conform art. 307 alin. (2) din Codul fiscal, prin mecanismul taxarii inverse.

Formularul 390 Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile/prestarile intracomunitare (OPANAF 591/2016) se depune lunar pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare unei luni calendaristice, de catre persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA conform art. 316 sau art. 317 din Codul fiscal, numai pentru lunile calendaristice in care ia nastere exigibilitatea taxei pentru achizitiile de servicii prevazute la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal, efectuate de persoane impozabile din Romania care au obligatia platii taxei conform art. 307 alin. (2), pentru care exigibilitatea de taxa a luat nastere in luna calendaristica respectiva, de la persoane impozabile nestabilite in Romania, dar stabilite in Uniunea Europeana.

Deci locul prestarii este in Romania si factura se declara in formularul 390 ca achizitie serviciu (cod S).

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Daniel Crevelescu - Economist


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Achizitie intracomunitara de servicii. Cum stabilim corect locul prestarii si cum declaram?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016